W czwartek, 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego, ustanowione od 1992 r., by upamiętnić tzw. cud nad Wisłą, czyli wielkie zwycięstwo nad bolszewikami w bitwie warszawskiej stoczonej w sierpniu 1920 r., która zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zapobiegła fali komunizmu, jak miała się rozlać na Europę zachodnią.
Zapytaliśmy w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, czy w tym roku mieszkańcy będą mieć okazję świętować razem z wojskiem?
- W tym roku jednostki wojskowe dyslokowane w Bydgoszczy organizują uroczyste zbiórki z okazji Święta Wojska Polskiego we własnym zakresie. Msza w intencji Wojska Polskiego w Kościele garnizonowym odbędzie się 15 sierpnia o godzinie 9.00 - informuje ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy IWsp SZ i dodaje, że uroczystości wojewódzkie odbędą się we Włocławku. To tu na placu przy Hali Mistrzów, ul. Chopina 8, żołnierze od godz. 15 zapraszają na piknik „Wierni Polsce”.
- W ramach pikniku będzie można z bliska obejrzeć i wejść do wojskowych pojazdów, zobaczyć indywidualne wyposażenie żołnierzy różnych formacji. Na stoiskach promocyjnych, które są organizowane w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, żołnierze udzielą wszelkich informacji o służbie w armii. Oczywiście nie zabraknie wojskowej grochówki - wylicza ppłk Marek Chmiel i przypomina, że centralne uroczystości wraz z defiladą odbędą się w Katowicach.
Na festynie w Katowicach będzie mieć swe stoisko Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, co nie zmienia faktu, że placówka 15 sierpnia w godz. 10-16 zaprasza bydgoszczan do swej siedziby przy ul. Czerkaskiej 2.
- Będzie można wejść do wnętrza naszych dwóch pojazdów: czołgu T-72 i haubicy samobieżnej 2S1 Goździk. Dla wszystkich zwiedzających przygotujemy tradycyjny żołnierski poczęstunek, czyli wojskową grochówkę. Zwiedzający uważnie nasze ekspozycje będą mogli sprawdzić wiedzę w konkursie historycznym z nagrodami - zapowiada Grzegorz Kotlarz, zastępca dyrektora MWL.
Nie wykluczone, że tego dnia w muzeum pojawią się także grupy rekonstrukcyjne. Wstęp na wspólne świętowanie w muzeum jest oczywiście bezpłatny.
Jak korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa?