https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Bunkier wywołało temat, a przewodniczący Rady Miasta odpowiedział

Jarosław Jakubowski
Projekt tej tablicy wywołał ostry sprzeciw. Faktem jest, że wieża stała w tym miejscu
Projekt tej tablicy wywołał ostry sprzeciw. Faktem jest, że wieża stała w tym miejscu Fot.: stowarzyszenie „bunkier”
Tablica upamiętniająca Wieżę Bismarcka na Wzgórzu Wolności obok ołtarza? Taką propozycję przedstawili bydgoscy miłośnicy historii. Została odrzucona.

- Pomysł zrodził się 1 listopada, kiedy składaliśmy kwiaty na cmentarzu na Wzgórzu Wolności w miejscu, gdzie stała Wieża Bismarcka. Obecnie na jej fundamentach znajduje się cmentarz. Chcieliśmy, żeby każdy, kto odwiedzi to miejsce, dowiedział się o jego historii - tak ideę tablicy na temat Wieży Bismarcka wyjaśnia Jarosław Butkiewicz z Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków „Bunkier”.
[break]

Tablica z wizerunkiem wieży i opisem jej historii miałaby stanąć w pobliżu ołtarza.
Wniosek wraz z projektem tablicy trafił pod obrady Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. I wybuchł skandal.

Zasiadający w komitecie przewodniczący Rady Miasta Roman Jasiakiewicz bardzo ostro skrytykował projekt stowarzyszenia „Bunkier”. Na jego wniosek miejski komitet odrzucił pomysł.
Wczoraj dotarliśmy do pisma, które Roman Jasiakiewicz wystosował do stowarzyszenia. Padają w nim mocne słowa.

Nie jest naszym celem gloryfikowanie postaci Bismarcka. Chcemy tylko uświadomić ludziom, co w tym miejscu było - Jarosław Butkiewicz

„To skandaliczny pomysł. Zdajecie się Państwo nie zauważać, bądź nie znacie roli, jaką odegrał Otto von Bismarck w historii i życiu narodu polskiego. Dla przypomnienia przytoczę słowa Bismarcka z 26.03.1861 roku, których użył w liście do siostry: „Bijcie Polaków, ażeby aż o życiu zwątpili. Mam wielką litość dla ich położenia, ale jeśli chcemy istnieć, to nie pozostaje nam nic innego, jak ich wytępić. Wszak wilk nie jest temu winien, że go Bóg stworzył takim, jakim jest, i zabija go też za to każdy, kto tylko może. (...)”. Cmentarz Bohaterów na Wzgórzu Wolności w Bydgoszczy to miejsce szczególne. To miejsce pochówku ponad 1000 ofiar niemieckiej agresji, niemieckich mordów i polskiej tragedii.

Nie bez przyczyny 12 kwietnia 1928 roku Rada Miasta Bydgoszczy podjęła uchwałę o wyburzeniu Wieży Bismarcka jako synonimu pruskiego bata oraz historycznej tragedii narodu polskiego, także w Naszym Mieście”.

- Nie jest naszym celem gloryfikowanie postaci Bismarcka. Chcemy tylko uświadomić ludziom, co w tym miejscu było. Wizerunek wieży znajduje się w Muzeum Okręgowym, a w kilku miejscach w Polsce są jeszcze takie monumenty - odpiera zarzuty Butkiewicz.
Tzw. Wieża Bismarcka została uroczyście otwarta 25 maja 1913 roku. W uroczystościach wzięło udział ponad 8 tysięcy osób, a nad miastem unosił się balon „Bromberg”.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rafik
Oczywiście,że postawienie tablicy informacyjnej nie jest upamiętnieniem postaci Bismarcka, sam poszukiwałem miejsca gdzie ona się znajdowała, ponieważ interesuję się historią Bydgoszczy.
A
Anka
jest to tablica informacyjna a nie upamiętniająca :] więc nie siejcie fermentu, to skoro odrzucacie tablicę o wieży Bismarca to może zrobicie tablicę informacyjną o cmentarzu bohaterów bydgoszczy i wyjdzie praktycznie na to samo, bo tablica informacyjna INFORMUJE :) a informując o tym miejscu będziecie musieli napisać o wieży Bismarca
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski