Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie wojewody kujawsko-pomorskiego z organizacjami pozarządowymi. Podsumowano wsparcie dla uchodźców z Ukrainy

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 30 organizacji pozarządowych.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 30 organizacji pozarządowych. Tomasz Czachorowski
We wtorek 18 kwietnia w KPUW w Bydgoszczy odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które współpracują z wojewodą kujawsko-pomorskim w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy.

– Dziękuje za to, że ci wszyscy, którzy robią to od kilkunastu miesięcy, chcą dalej pomagać i są też nowe organizacje, które się włączają w te pomoc. Pamiętajmy, że my tu pomagamy osobom szczególnym: kobietom, dzieciom, osobom starszym – powiedział Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, na wstępie spotkania w sali im. Bydgoskiego Marca 1981 w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci 30 organizacji pozarządowych, które zajmują się różnymi formami wsparcia osób z Ukrainy.

To stowarzyszenia i fundacje zapewniające pomoc z zakresu m.in. żywności, aktywizacji zawodowej, nauki języka polskiego, organizujące wsparcie psychologiczne czy prowadzące zajęcia dla dzieci. Jak przypomniano podczas spotkania, równo rok temu podpisywano w urzędzie umowy z sześcioma organizacjami, a od tego czasu lista współpracujących NGO-sów rozrosła się do 30.

– W utworzonych przez nas punktach informacyjnych od początku wojny, od 24 lutego 2022 roku, pomogliśmy przeszło 23 tys. osób – przekazał wojewoda.

Na infoliniach, gdzie uchodźcy mogli dzwonić po wsparcie, zanotowano ponad 300 tys. połączeń. – 270 mln zł trafiło do naszego województwa na zakwaterowanie i wyżywienie – dodał Mikołaj Bogdanowicz. To środki, które dotarły do ośrodków zorganizowanych oraz osób prywatnych.

Szacunki dotyczące tego, ilu uchodźców trafiło do województwa są różne. Zarejestrowano ponad 30 tys. osób, które podjęły prace, a trzeba pamiętać o tym, że nie wszyscy mieli taką możliwość, choćby z racji konieczności opieki nad małymi dziećmi. Z danych dotyczących uzyskiwania numerów PESEL wynika, że w regionie przebywać może ponad 50 tys. uchodźców, a jeszcze wyższe są szacunki Konsula Honorowego Ukrainy z Gdańska – mowa o 70-80 tys. osób.

Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy wojewody z NGO-sami, ale także rozmawiano na nim o planach na przyszłość. Podpisano również kolejne umowy, przedłużające współpracę lub będące jej początkiem. Wśród nowych organizacji, które pojawiły się na spotkaniu w KPUW znalazły się m.in. Stowarzyszenie Pracy Społecznej w Bydgoszczy, Spółdzielnia Socjalna Empatia z Włocławka czy Fundacja Studio M6 w Toruniu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera