Zabytkowa śluza w Brdyujściu zostanie zabezpieczona. W sąsiadującym z nią budynku ma szansę powstać Centrum Rewitalizacji Dróg Wodnych. Śluzę zbudowano w 1879 roku. Obiekt, który jest w bardzo złym stanie technicznym (na ścianach są pokaźne pęknięcia) został zamknięty kilka lat temu w obawie przed katastrofą budowlaną.
<!** reklama>
Starą komorę łączącą Brdę z Wisłą zastąpił nowoczesny obiekt obok toru regatowego. Po długich negocjacjach ratuszowi udało się skłonić Regionalny Zarząd Dróg Wodnych do remontu zabytku.
- To były dość trudne rozmowy, ponieważ początkowo zaprezentowano nam pomysł zasypania śluzy - mówi miejski konserwator zabytków Sławomir Marcysiak. - Ostatecznie przeprowadzone zostaną prace, które zmniejszą nacisk mas ziemnych na mury śluzy.
Poza tym podwyższone zostanie dno, a komora nadal będzie wypełniona płytką wodą. W przyszłości możliwe będzie też estetyczne zagospodarowanie teren wokół. Na razie projekt tego nie przewiduje.
Przetarg rozpisany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku wygrała firma „Skanska”. Remont rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa do połowy 2014 roku. Latem przyszłego roku śluzę będzie można zobaczyć już z bliska. Obecnie jest zagrodzona płotem. Koszt remontu szacowany jest na 6 mln złotych.
Dawny budynek, zajmowany przez pracowników obsługujących śluzę, może zostanie przeznaczony na siedzibę Centrum Rewitalizacji Dróg Wodnych. Placówka będzie działała w strukturach UKW.**