Praca nad kolejnymi przygodami Brudnego została przerwana, gdy podczas wakacji spędzanych na Karaibach Piotrowski obejrzał w telewizji dokument poświęcony prawdopodobnie najbardziej krwawemu seryjnemu mordercy we współczesnym świecie. Luis Alfredo Garavito Cubillos, 66-letni obecnie Kolumbijczyk, w 1999 roku został skazany za zabójstwo 138 dzieci - 137 chłopców i jednej dziewczynki. Prawdziwa liczba jego ofiar pozostaje jednak nieznana - rozsądnie szacując, mogło ich być dobrze ponad 200.
Najmocniejszym impulsem do zajęcia się tym tematem była wiadomość, że La Bestia, jak nazwano w Ameryce Południowej Luisa Garavito, na jesieni 2023 roku może wyjść na wolność, bowiem najwyższa w Kolumbii kara orzekana przez sądy to 25 lat więzienia.
Przemysław Piotrowski nie opisał dziejów Garavito zza biurka. Odezwała się w nim żyłka reportera. Przy pomocy kilku ustosunkowanych i zorientowanych w kolumbijskich realiach osób zorganizował wyprawę do ojczyzny swego bohatera i tam ruszył tropem zbrodni Garavito, korzystając ze wsparcia lokalnych przewodników. Mimo to kilkakrotnie w Kolumbii stanął oko w oko z poważnym niebezpieczeństwem. La Bestia była bowiem osobą mieszkającą i grasującą najczęściej w dzielnicach nędzy kolumbijskich miast, do których i dziś gringo nie powinien się zapuszczać.
Pracując później nad książką, Piotrowski wpadł na oryginalny pomysł poprowadzenia narracji. Przeplata rozdziały powieściowe rozdziałami reporterskimi. W tych pierwszych, bazując na faktach, puszcza nieco wodze fantazji, jako że dokładniejszych informacji o dzieciństwie i wczesnej młodości Garavito jest niewiele. Także w zeznaniach złożonych przez mordercę w śledztwie są luki. Garavito był bowiem alkoholikiem i wiele zbrodni popełniał w stanie upojenia, niewiele potem pamiętając.
Reporterskie rozdziały to natomiast zapis podróży śladami Garavito, prób dotarcia do miejsc i świadków zbrodni, ustalenia dlaczego pedofil i dzieciobójca długo pozostawał bezkarny. Nie wszystkie cele udało się Piotrowskiemu osiągnąć, m.in. mimo obiecujących sygnałów, nie udało mu się porozmawiać w więzieniu z samym Garavito. Odruch sprzeciwu wielu czytelników mogą też budzić bardzo realistyczne opisy tortur, którym La Bestia poddawała swe ofiary. Czyta się o tym na granicy psychicznej wytrzymałości.
Przemysław Piotrowski, La Bestia, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2023.
