Osoby starsze w siłowni nie muszą bić rekordów. Lepiej skupić się na dynamice. To naprawdę dobry sposób na zachowanie formy i zdrowia.
<!** Image 3 align=none alt="Image 194304" sub="Seniorzy z klubu Sport Factory mogą liczyć także na opiekę instruktora, Marcina Świtały
Fot.: Tomasz Czachorowski">
Do regionu również dotarła moda na specjalne karnety dla seniorów. Niektóre kluby oferują nawet 50-procentowe zniżki. Na takie rozwiązanie zdecydował się, między innymi, bydgoski klub „Sport Factory”. - Ten pomysł udało się nam wprowadzić w życie wczesną wiosną - mówi instruktor Marcin Świtała. - Osoby powyżej 60. roku życia mogą kupić karnet już za 49 złotych miesięcznie. W tym czasie mogą ćwiczyć od poniedziałku do piątku w godzinach od 12 do 15, a także w weekendy. Wówczas jest u nas mało osób i seniorzy mogą bez problemu korzystać z wielu przyrządów i sal. W pakiecie są, między innymi, sauna, grota solna, opracowanie indywidualnego programu treningowego i opieka instruktora.
Do groty i na rower
Po treningu seniorzy są także zapraszani na herbatę w klubowym barze. Latem sale ćwiczeń często pustoszeją. Wiele starszych osób dba o kondycję na... swojej działce.
Co cieszy się największym wzięciem wśród starszych bydgoszczan? - Przede wszystkim grota solna i sala kardio, gdzie można popracować nad kondycją serca oraz spalać tkankę tłuszczową. Z karnetu korzystają zarówno panowie, jak i panie. Ruch i regularne ćwiczenia w tym wieku zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób takich jak osteporoza czy zawały serca. Osoby ćwiczące nie tylko lepiej się czują, ale i są bardziej pewne siebie - dodają instruktorzy.
<!** reklama>
To nie czas na rekordy
Dlaczego starsze osoby decydują się na ćwiczenia oprócz chęci zachowania dobrej kondycji fizycznej? - Uprawiałem kiedyś lekką atletykę - mówi 60-letni pan Jerzy, który od kwietnia zdecydował się na treningi. - Ćwiczenia pozwalają mi także zachować dobrą formę psychiczną. Staram się wykonywać poszczególne ćwiczenia szybko, ale nie przesadzam z obciążeniami. Emerytura to nie czas na bicie rekordów.
Za korzystanie z urządzeń do treningu nie zawsze trzeba płacić.
W Toruniu seniorzy mogą ćwiczyć bezpłatnie w miejskich parkach. Tam w ubiegłym roku urządzenia stanęły w dwóch miejscach: w parku miejskim „Glazja” przy ulicy Waryńskiego i parku Tysiąclecia przy ulicy Podgórskiej na Stawkach. Trenażery zostały ustawione tuż obok placów zabaw. Dzięki nim rodzice i dziadkowie mogą ćwiczyć, mając w zasięgu wzroku swoje dzieci i wnuki. W każdym z parków stanęły urządzenia do treningu nóg i twister, który aktywuje działanie stawów biodrowych, wzmacnia mięśnie brzucha oraz poprawia koordynację ruchową.
W siłowniach bardzo dużą popularnością cieszą się natomiast abcoastery, wzmacniające mięśnie nóg i brzucha. Ćwiczenia na nich nie są tak forsujące jak na przykład klasyczne pompki. Seniorzy bardzo chętnie korzystają także z rowerów treningowych i z różnych rodzajów zajęć fitness. Wszystkie ćwiczenia pomagają utrzymać spadek masy mięśniowej, związanej z wiekiem. Ma to później kluczowe znaczenie przy ograniczeniu liczby niebezpiecznych potknięć i upadków.