Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścigają tych najbardziej upartych

Redakcja
Z podkomisarz MONIKĄ CHLEBICZ, rzeczniczką prasową komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy, rozmawia Jarosław Jakubowski.

Z podkomisarz MONIKĄ CHLEBICZ, rzeczniczką prasową komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy, rozmawia Jarosław Jakubowski.

Jaka jest rola policji w ściganiu dłużników alimentacyjnych?

Policja prowadzi postępowania przygotowawcze w sprawach dotyczących uporczywego uchylania się od płacenia alimentów, wskutek czego podstawowe potrzeby życiowe osoby, na którą zasądzono alimenty, nie są zaspokojone. Zawiadomienia w tej sprawie otrzymujemy od pokrzywdzonych, organu opieki społecznej lub właściwej instytucji uprawnionej np. do egzekucji (komornik).

Kiedy mówimy o uporczywym uchylaniu się od płacenia alimentów?

Do przestępstwa tego, jak można przeczytać w komentarzu do Kodeksu karnego, dochodzi w przypadku niewykonywania ciążącego na sprawcy obowiązku łożenia na utrzymania dziecka lub innych osób na przykład rodziców w sposób uporczywy, przez co należy rozumieć długotrwałe, powtarzalne, nacechowane złą wolą i nieustępliwością, zachowanie sprawcy. Przez uchylanie się należy w tym przypadku rozumieć obiektywną możliwość wykonania tego zobowiązania i niewykonanie go ze złej woli zobowiązanego. Kodeks karny przewiduje w tym przypadku karę do 2 lat więzienia.

<!** reklama>Zdarza się, że ścigacie alimenciarzy listami gończymi?

Obecnie w naszym województwie policjanci poszukują listami gończymi 198 osób, podejrzanych o popełnienie przestępstwa „niealimentacji”. Żadna z tych osób nie jest poszukiwana europejskim nakazem aresztowania.

Ile takich spraw zanotowaliście w tym roku? Czy zjawisko się nasila?

W roku 2008 w okresie od stycznia do końca sierpnia w województwie kujawsko-pomorskim policjanci wszczęli 783 postępowania w sprawie uporczywego uchylania się od płacenia alimentów. Natomiast w analogicznym okresie roku 2009 – 1354 postępowania.

Jak wygląda współpraca policji z innymi organami uczestniczącymi w ściganiu dłużników alimentacyjnych?

W przypadku prowadzenia postępowania przygotowawczego dotyczącego alimentów policjanci współpracują z różnymi instytucjami w celu zgromadzenia materiału świadczącego o uporczywości niepłacenia alimentów oraz sytuacji życiowej podejrzanego m.in. z pomocą społeczną, powiatowymi urzędami pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!