Kilka dni temu do redakcji zgłosiła się mieszkanka bloku socjalnego przy ul. Szpitalnej 23 w Bydgoszczy.
- Nie wiem, co będzie! - denerwowała się nasza Czytelniczka. - Administracja Domów Miejskich nie podpisała z nami nowych umów. Wszyscy stracimy dach nad głową. A najbardziej żal mi Ireny! Mieszka sama i jest niepełnosprawna. Jak można twierdzić, że taka osoba ma zbyt wysokie dochody?
Bezbronna i sama
Pani Irena przeżyła udar mózgu, jest częściowo sparaliżowana.
- Nic sama nie zrobię! Jedną ręką ani jabłuszka nie obiorę, ani ziemniaczka - skarży się pani Irena. - Muszę mieć stałą opiekę, ale mnie nie stać.
Pani Irena z zasiłkiem pielęgnacyjnym otrzymuje około tysiąc złotych. Płaci za mieszkanie nieco ponad 200 zł (otrzymuje też zasiłek mieszkaniowy - niespełna 80 zł). Musi wykupić leki i opłacić opiekunkę, która przychodzi do niej tylko w dni robocze i przynosi ciepłe posiłki (finansowane przez pomoc społeczną).
- Na życie zostaje mi kilkadziesiąt złotych - płacze pani Irena. - Jak mam z tego żyć? Ja już dłużej tak nie wytrzymam! W soboty i niedziele próbuję robić jedzenie sama... Nie rozumiem, jak mogę mieć za duże dochody! Co ze mną będzie?
Brak nowej umowy na wynajem lokalu socjalnego oznacza też straty materialne.
- Potrzebuję tej umowy po to, żeby móc starać się o zasiłek - wyjaśnia pani Irena. - Jeśli jej nie będę miała, to nie dostanę pieniędzy na mieszkanie.
Mają zbyt wiele
Zapytaliśmy w Administracji Domów Miejskich o to, dlaczego z kilkoma rodzinami mieszkającymi w budynku socjalnym przy ul. Szpitalnej nie podpisano umów.
- Rzeczywiście z dziewięcioma najemcami aktualnie nie mogły zostać przedłużone umowy najmu z powodu przekroczonego dochodu - przyznaje Magdalena Marszałek, rzeczniczka ADM. - Umowy na lokal socjalny zawierane są czasowo, maksymalnie na 5 lat, a warunkiem ich przedłużenia jest spełnienie kryterium materialnego. W przypadku najemców z ul. Szpitalnej 23 czas trwania umów się skończył, a w myśl obowiązujących przepisów, przedłużenie okazało się niemożliwe z powodu przekroczonych dochodów.
Obecnie, jak twierdzi Magdalena Marszałek, trwają prace zmierzające do regulacji przepisów. Projekt nowelizacji zakłada zwiększenie kwoty minimalnego dochodu.
- Z uwagi na planowane zmiany, rodziny nadal będą przebywały w mieszkaniach dotychczas zajmowanych, wnosząc opłaty za bezumowne korzystanie z lokalu - w tej samej wysokości co dotąd - oświadcza rzeczniczka ADM. - W przyszłym roku zainteresowani otrzymają informację o tym, czy zmiany przepisów weszły w życie i jakie mają zastosowanie w ich sprawie.
Zasady przydziału lokali
Obowiązują przepisy; ustawy o ochronie praw lokatorów, nowelizacji Kodeksu cywilnego oraz uchwały Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie zasad wynajmowania lokali.
Zgodnie z nimi, prawo do lokalu socjalnego przysługuje ,,osobom nie mającym zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, które jednocześnie znalazły się w niedostatku.” Za osoby znajdujące się w niedostatku uważa się osoby, których miesięczny dochód w przeliczeniu na członka rodziny nie przekracza 50 proc. najniższej emerytury, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 75 proc. najniżej emerytury. Kwota najniższej emerytury wynosi 880,45 zł.
