MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budynek po klubie Savoy od blisko 2 lat ma nowego właściciela. Zmian w obiekcie nie widać

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Klub działał w tym miejscu do 2017 roku
Klub działał w tym miejscu do 2017 roku Michał Sierek
Właścicielem budynku przy ul. Jagiellońskiej 2, gdzie dawniej działał popularny klub Saovy, od połowy 2022 roku jest Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. W dawniej należącym do miasta obiekcie na razie nie widać żadnych zmian. Uczelnia od kilku miesięcy nie odpowiada na pytania o przyszłość budynku.

Kamienicę wystawiono na sprzedaż kilka razy, ale bez powodzenia. Sytuacja zmieniła się pod koniec 2021 roku. Wówczas zapadła decyzja, podjęta przez Radę Miasta Bydgoszczy, o sprzedaży budynku w trybie bezprzetargowym.

– Z wnioskiem zgłaszającym chęć nabycia nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej 2, wystąpiła Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, która jest właścicielem nieruchomości sąsiedniej przy ul. Jagiellońskiej 4, oświadczając jednocześnie, że nabycie nieruchomości znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie pozwoli na rozwinięcie infrastruktury Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, a tym samym pozwoli na rozbudowanie oferty edukacyjnej ukierunkowanej na potrzeby rynku pracy, gwarantującej studentom jak najlepsze warunki lokalowe – czytamy w uzasadnieniu uchwały z grudnia 2021 roku.

Zdecydowano się na taki krok, ponieważ jak uzasadniano dalej w dokumencie, dzierżawa i najem nie przyniosła oczekiwanego rezultatu w postaci uzyskania stałego dochodu. Brakowało zainteresowanych najmem poszczególnych lokali. W związku z wpłynięciem oferty zakupu uznano, że dalsza próba szukania dzierżawców czy najemców jest nieracjonalna dla miasta z punktu widzenia gospodarczego.

Pierwotnie pierwsza rata za budynek, w którym do 2017 roku działał klub Savoy, miała wpłynąć od bydgoskiej uczelni do końca kwietnia 2022 r, ale ten czas nieco się przesunął. WSNoZ poprosiła o przedłużenie terminu podpisania umowy, aby zweryfikować uwarunkowania techniczne. Umowę o zakupie podpisano 2 czerwca 2022 r.

Bez zmian i odpowiedzi

Pierwszy raz pytania dotyczące planów wykorzystania budynku oraz tego, co aktualnie się tam dzieje przesłaliśmy w... sierpniu 2023 roku. Wówczas nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Do tematu wróciliśmy na początku tego roku. W lutym ponownie przesłaliśmy pytania do Biura Promocji i Marketingu WSNoZ. Uprzedzono nas, że na odpowiedź możemy poczekać kilka dni, ale znów przez parę tygodni nie otrzymaliśmy żadnej.

Kolejną próbę kontaktu podjęliśmy przed Wielkanocą. Z uwagi na okres urlopowy poproszono nas o cierpliwość. Gdy zadzwoniliśmy po świętach, udało nam się ustalić nowy termin, w którym powinniśmy uzyskać odpowiedź – wtorek (9 kwietnia). Próba kontaktu z biurem tego dnia zakończyła się niepowodzeniem.

Brak informacji o pracach wynika wobec tego najpewniej z tego, że takie nie są prowadzone. Nadal nie wiemy jednak, jakie uczelnia ma plany związane z wykorzystaniem zakupionego blisko 2 lata temu budynku. O to czy harmonogram spłaty realizowany jest zgodnie z umową oraz czy zawarto w niej warunki dotyczące przyszłości obiektu zapytaliśmy bydgoski ratusz.

– Ustalona w umowie cena sprzedaży rozłożona została na 10 rat rocznych tj. I rata płatna przy umowie w 2022 r., kolejne raty od 2023 r. do 2031 r. – wpłacane terminowo, a nawet przedterminowo; brak zaległości finansowych z tego tytułu – przekazuje nam Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

– Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego (art. 157 § 1), własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu. Miasto nie ma możliwości narzucania obecnemu właścicielowi terminu realizacji zamierzeń m.in. rozwinięcia infrastruktury, rozbudowy oferty edukacyjną na potrzeby rynku pracy itd. (zabezpieczenie interesów stron przez poczynienie zastrzeżenia umownego nie może polegać na takich klauzulach umownych, które są sprzeczne z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa cywilnego, a zatem m.in.w wypadkach umieszczenia warunku rozwiązującego w umowie mającej wywołać skutki rzeczowe sprzedaży nieruchomości) – tłumaczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera