Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźby i warsztaty na urodziny, „Mistrzowie” i ich dzieła oraz... rośliny na bydgoskich wystawach

jt
David Teniers Młodszy (krąg), Scena w karczmie, XVII w., olej, deska
David Teniers Młodszy (krąg), Scena w karczmie, XVII w., olej, deska Własność Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy
Bydgoskie Centrum Sztuki świętuje swe 3. urodziny, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy prezentuje kolejną odsłonę swej unikatowej kolekcji dzieła, a Galeria Miejska bwa przygotowuje się do wielkiej wystawy łączącej roślinność i sztukę. Przyrodę w kadrach można także zobaczyć w Domu Legend Bydgoszczy. To propozycje nowych ekspozycji, które warto zobaczyć.

Z okazji swych 3. urodzin Bydgoskie Centrum Sztuki już dziś zaprasza na wernisaż wystawy, która jest poświęcona patronowi BCS i jego rzeźbom.

- Na wystawie pokażemy fragment naszej kolekcji rzeźb Stanisława Horno-Popławskiego. Przyjrzymy się bliżej jego twórczości pomnikowej (w Bydgoszczy autorstwa artysty są monument Henryka Sienkiewicza w parku Jana Kochanowskiego i Pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego). Rzeźbom towarzyszyć będą zdjęcia i wycinki prasowe z prywatnego archiwum artysty - zapowiada BCS, zapraszając dziś o godz. 18. Urodzinową wystawę będzie można zwiedzać do 14 marca - tego dnia w godz. 10-16 BCS zaprasza do wspólnego świętowania urodzin. Oprócz wystawy, będą atrakcje dla dzieci i dorosłych: malowanie twarzy, słodkości i inne niespodzianki! Ponadto, można jeszcze zapisać się na warsztaty:

  • W godz. 10.30-12.30 warsztaty ceramiczne z Anidecor Wystroje Wnętrz dla początkujących (koszt 35 zł, zapisy na [email protected], zajęcia dla dzieci i dorosłych). Na zajęciach panuje wolność twórcza, po dwóch tygodniach będzie można odebrać swoje dzieła po wypaleniu na tzw. biskwit, czyli ceramikę nieszkliwioną. Chętni mogą przyjść na kolejne zajęcia, aby poszkliwić prace lub pomalować je farbami (można je też w warunkach domowych przyozdobić samodzielnie lakierem do paznokci lub ftalówkami).
  • W godz. 11.00-13.00 warsztaty rysunku na wystawie rzeźb Stanisława Horno-Popławskiego (zajęcia bezpłatne, zapisy na [email protected], powyżej 15. roku życia). Sztalugi i wszystkie materiały na miejscu. Prowadzenie: Agnieszka Markowska - konserwatorka dzieł sztuki, nauczycielka plastyki i zajęć artystycznych.

Z kolei w Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy można już oglądać kolejną wystawę w ramach zapoczątkowanego trzy lata temu cyklu „Mistrzowie”. Ekspozycje tego cyklu są okazją, by zobaczyć dzieła na co dzień nie pokazywane, a należące do zbiorów MOB. Tym razem prezentowane są prace malarskie, rysunkowe, graficzne i rzeźbiarskie artystów, tworzących od XVII do początku XX w. Wśród nich są dzieła m.in. Daniela Chodowieckiego, Józefa Chełmońskiego, Wojciecha Gersona, Konstantego Laszczki czy artystów z kręgu malarstwa niemieckiego i flamandzkiego.

Maksymilian Antoni Piotrowski, Kochankowie z Sorrento, ok. 1842, olej, płótno
Maksymilian Antoni Piotrowski, Kochankowie z Sorrento, ok. 1842, olej, płótno Własność Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Na wystawie jest też np. prezentowany obraz „Kochankowie z Sorrento” bydgoskiego artysty Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego. Dzieło to w 2018 r. muzeum kupiło dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzącemu z Funduszu Promocji Kultury. Po zakupie obraz był prezentowany przez krótki czas, teraz jest okazja, by przyjrzeć się mu dokładnie. Kuratorskie oprowadzanie po wystawie 15 marca o 15.00 (w ramach biletu wstępu).

Na dwóch piętrach głównej siedziby Galerii Miejskiej bwa od 5 marca (wernisaż o godz. 18) prezentowana będzie zbiorowa wystawa „Herbarium novum. Efflorescentiae”.

Wystawa zbiorowa trzydziestu artystów Herbarium novum. Efflorescentiae od 5 marca zagości w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy
Wystawa zbiorowa trzydziestu artystów Herbarium novum. Efflorescentiae od 5 marca zagości w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy Wojciech Zubala

- Nowe herbarium (Herbarium novum) to nie tylko nowe sposoby zastosowania motywów roślinnych, nadawane im przez artystów nowe znaczenia i nowe strategie ich wiązania w sztuce z problematyką współczesności. To także odmienna od wszystkich dotychczas znanych hybrydalna forma, organizm – rezultat nieodwracalnego zespolenia kultury-natury. Twór nowy, zaskakujący i nierozpoznany. Wykwit (Efflorescentia) na pierwotnym, czystym i zdrowym ciele natury - brzmi oficjalna zapowiedź wystawy.

Miłośników fotografii i przyrody zainteresować też może kameralna wystawa w Domu Legend Bydgoszczy (ul. Głowackiego 10) na osiedlu Bartodzieje, gdzie w środę (26 lutego) o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy „Spotykam przyrodę" Na cyfrowej kliszy Barbary Małeckiej.

- Zapraszam do gościnnego Domu Legend Bydgoszczy, w którym mam zaszczyt zaprezentować swoje fotogramy, nie publikowane jeszcze na stronie Na cyfrowej kliszy Barbary Małeckiej. Zdjęcia, które będzie można zobaczyć na wystawie, to mały, ale za to różnorodny, wycinek świata przyrody. Będzie je można również oglądać przez trzy kolejne środy marca (godz. 18.00) podczas ciekawych spotkań, organizowanych przez Fundacja Nasza tradycja - nasza przyszłość, do uczestnictwa w których serdecznie namawiam. Na każde spotkanie wstęp wolny - zapraszają organizatorzy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera