Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Starego Fordonu - czas na przebudowę rynku [zdjęcia]

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Rewitalizacja Starego Fordonu postępuje - ekipy krzątają się na uliczkach, wkrótce wejdą na płytę rynku. Równolegle trwają prace na nabrzeżu Wisły.
Rewitalizacja Starego Fordonu postępuje - ekipy krzątają się na uliczkach, wkrótce wejdą na płytę rynku. Równolegle trwają prace na nabrzeżu Wisły. Tomasz Czachorowski
W przyszłym tygodniu ruszają prace przy rewitalizacji rynku w Fordonie. Roboty na pobliskich uliczkach i na nabrzeżu Wisły idą pełną parą.

Zobacz wideo: Otwarcie Aqua Fordon.

Rafael Prętki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu opublikował w sieci nagranie z płyty starofordońskiego rynku, na którym widać ekipę na wysięgniku przy pomniku poległych. Niektórzy zinterpretowali to jako zapowiedź rozpoczęcia prac na rynku w Fordonie. Inni zdążyli się oburzyć, że ktoś go demontuje. Prace owszem ruszają, ale dopiero w przyszłym tygodniu nastąpi przekazania placu budowy. A pomnika nikt demontować nie będzie.

To Cię może też zainteresować

- Trąbimy o tym od dawna, a niektórzy nagle się obudzili i uznali, że pomnik zostanie gdzieś zabrany albo co gorsza, zburzony - nie kryje zdziwienia Rafael Prętki. - Tymczasem była na rynku ekipa, która pomnik od każdej strony badała i sprawdzała, jakie są możliwości jego przeniesienia. Ale nie w inne miejsce, tylko zgodnie z planem może 10 metrów stronę kościoła.

Rafael Prętki mówi, że z pomnikiem jest spory problem - od strony dokumentacyjnej.

Pomnik w Starym Fordonie - dokumenty nieznane

- Nie ma żadnych danych dotyczących tego, na czym on właściwie stoi, a to niezwykle istotne. Maciej Gust z ZDMiKP dokopał się w miejskiej bibliotece do materiałów o zbiórce pieniędzy na ten pomnik i ich wydatkowaniu. Przypomnijmy - pomnik powstał za pieniądze ze zbiórki mieszkańców. I pewna kwota z tej zbiórki została przeznaczona na fundament. Jest więc prawdopodobieństwo, że stoi na fundamencie żelbetonowym. Jeśli tak - specjaliści odetną go od spodu, przeniosą w zakładane miejsce i tam go odnowią. Jeśli takiego fundamentu nie ma, trzeba będzie ciąć piaskowiec - ale od tego też mamy specjalistów. Sam pomnik zostanie oczyszczony, prawdopodobnie jego góra, składająca się z sześciu płyt, zostanie zastąpiona jedną dużą. Widać bowiem, że fugi łączące płyty zaczęły już puszczać, a woda dostawać się do kamienia.

Nad całością czuwać będzie dr Aleksandra Gralińska-Grubecka z UMK w Toruniu (Katedra Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby).

Jak wyglądać będzie rynek w Fordonie po rewitalizacji?

- Zachowane zostaną lipy rosnące po południowej stronie Rynku. Szpaler tych drzew podkreślony zostanie innym rodzajem nawierzchni. Pomiędzy fontanną i wschodnią pierzeją sadzone będą drzewa w dużych donicach. Dodatkowo planowane jest zasadzenie bezpośrednio do gruntu w sąsiedztwie wlotu ul. Sikorskiego klonu, którego sąsiedztwo zabezpieczy ochronna krata - informuje ZDMiKP w Bydgoszczy.

Rynek zyska także fontannę - jej obecności oczekiwali społecznicy, czemu dali wyraz w konsultacjach społecznych poprzedzających proces rewitalizacji.

- Fontanna zlokalizowana będzie we wschodniej części placu. Będzie miała formę płytkiej, 5-centymetrowej niecki. Poziom płyty rynku i niecki będą płynnie połączone. Rozwiązanie to umożliwi, zależnie od zamiaru, korzystanie z całej powierzchni rynku przy wyłączonych dyszach i upuszczeniu wody do zbiornika lub wypełnienie pola całej niecki wodą.

Rynek w Fordonie ma być jedną z bydgoskich wizytówek. Uznano więc, że należy w tym miejscu ograniczyć ruch samochodowy (ruch na ul. Wyzwolenia pozostanie bez zmian). Rozwiązania dla pieszych, w tym z ograniczeniami ruchowymi, mają być znakiem rozpoznawczym tego miejsca. Posadzkę rynku stanowić będzie granitowa kostka, którą starannie zebrano przy okazji rozbiórki ulicy Bydgoskiej i przebudowy Starego Rynku w Bydgoszczy. Będzie ułożona na różne sposoby tak, by podkreślać i rozgraniczać różne strefy na rynku.

Równolegle do prac na ulicach Starego Fordonu trwa przebudowa nabrzeży Wisły. Prace, ze względu na niski poziom wód w rzece, nabrały szybszego tempa, a ich zakres jest najlepiej widoczny z mostu Fordońskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo