MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa nowych schodów do parku Wolności w Bydgoszczy. Projekt realizowany jest z BBO

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Przebudowa schodów realizowana jest w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Przebudowa schodów realizowana jest w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. ZDMiKP
Trwa przebudowa schodów łączących ul. Toruńską z Cmentarzem Bohaterów Bydgoszczy. Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski.

Chodzi o schody, które znajdują się naprzeciwko Torbydu. Rozpoczynają się na wysokości ul. Toruńskiej 88. To część trasy spacerowej, biegnącej przez zrewitalizowany park Wolności.

– „Stare” stopnie i barierki zostały już zdemontowane. Obecnie trwa montaż nowych schodów i krawężników. Docelowo przebudowany zostanie też chodnik prowadzący od ul. Toruńskiej. Wbudowane zostaną także elementy strukturalne ułatwiające orientację osobom niewidomym. Zamontujemy też nowe balustrady – informuje ZDMiKP.

Remont ma zakończyć się jeszcze przed wakacjami. Wykonawcą inwestycji jest firma Affabre. Wartość prac to ponad 530 tys. zł. Drogowcy przypominają, że przebudowa jest kolejnym etapem rewitalizacji parku wkomponowanego w Zbocze Bydgoskie. W ostatnich latach wzdłuż ciągu spacerowego w kierunku ul. Kujawskiej realizowano szereg innych zadań, których łączna wartość wyniosła ok. 2,5 mln zł. To budowa:

  • alei spacerowych;
  • ścieżki rowerowej;
  • oświetlenia;
  • kładki widokowej nad trasą Uniwersytecką;
  • schodów od strony ul. Kujawskiej.

Ponadto dosadzono drzewa i krzewy (łącznie 681 sztuk) oraz zioła i rośliny kwitnące, a także zadbano o elementy małej infrastruktury, doposażając park w altanę, mały plac zabaw, ławki i kosze. W ostatniej edycji BBO mieszkańcy wybrali również do realizacji budowę dużego placu zabaw z drewnianymi konstrukcjami, które przybliżać mają życie zwierząt. Powstanie na wysokości galerii Zielone Arkady.

Jak przekazuje miasto, zespół zieleni na Wzgórzu Wolności ma ponad 100-letnią historię. Powstał w latach 1911-1913. Wykorzystano istniejący drzewostan naturalny oraz ciekawe ukształtowanie terenu. Początkowo założenie utrzymane było w stylu leśno-górskim (tatrzańskim). Cały obszar wynosił 7 hektarów.

Na terenie zespołu (w części wschodniej) Niemcy zbudowali wieżę Bismarcka, która w 1928 roku została wysadzona w powietrze. Po zakończeniu II wojny światowej w jej miejscu urządzono Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera