MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na bydgoskim placu Teatralnym piją piwo wśród kamieni cmentarnych. Miejski konserwator zabytków zapowiada zmianę

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Połamane żydowskie macewy służyły do wykonania tego murku na pl. Teatralnym
Połamane żydowskie macewy służyły do wykonania tego murku na pl. Teatralnym Tomasz Czachorowski
Bulwersująca sprawa fragmentów żydowskich nagrobków znajdujących się w murku na pl. Teatralnym po latach wydaje się zmierzać do szczęśliwego końca. Miejski konserwator zabytków zapowiedział akcję ich wydobycia być może jeszcze w maju br. Jest też wstępny pomysł na to, gdzie będą eksponowane.

"19 kwietnia będziemy obchodzić Dzień Pamięci o Holocauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. Żonkilami upamiętnimy żydowskich sąsiadów, mając na uwadze trwającą wokół nas wojnę. Ten mur jest spuścizną po Zagładzie z dumą eksponowaną przez Bydgoszcz w sercu miasta" - czytamy na profilu Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.

Sprawa fragmentów nagrobków w murku na pl. Teatralnym jest wałkowana od lat. Chęć ich przejęcia wyraziło Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, które ma już w swoim magazynie winne fragmenty macew. Są odnowione i doprowadzone do porządku. Wcześniej leżały w siedzibie miejskiego konserwatora zabytków. Wydobyto je z chodników, bo służyły za płyty chodnikowe. Miały na sobie jeszcze kawałki betonu. Trzeba było resztki tych spoin po prostu odkuć.

Plac Teatralny to podobna historia. O tyle bulwersująca, że tu resztki macew są umieszczone w murku okalającym znajdujący się pośrodku i montowany co roku letni ogródek piwny.

Ambasador Izraela nie widział

- Wygląda to po prostu źle, picie piwa wokół kamieni cmentarnych... Rozmowy z konserwatorem zakończyły się mniej więcej rok temu. Oprowadzałem po Bydgoszczy ambasadora Izraela i na ten teren go nie zaprosiłem.... - zwraca uwagę Damian Amon Rączka, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu

.

Wiceprezes SMSF zaznacza, że stowarzyszenie nie chce budować napięć. - Trzeba powiedzieć wprost, że to zrobili nasi przodkowie po wojnie na mocy ustawy z 1959 roku, która pozwalała na rozbiórkę cmentarzy i wykorzystanie materiału jako budulca. To też jest historia Bydgoszczy. Na ul. Frycza Modrzewskiego w Starym Fordonie są dwa mury zbudowane z macew, bo miasto Fordon sprzedawało je jako materiał budowlany - przypomina.

Nadzieja na uratowanie macew

Murek na pl. Teatralnym powoli się sypie. Fragment od strony Opery rozebrano, ale na kamieniach były tylko motywy roślinne.
- Nie ukrywam, że w ub. roku dostaliśmy informacje majlową, że jeden z fragmentów macew z muru na pl. Teatralnym został wyrwany i pozostawiony, pojechałem na miejsce i go po prostu zabrałem. Oczywiście wszystko jest opisane i udokumentowane - stwierdza Damian Amon Rączka.

Jest nadzieja na rychłą zmianę tego stanu.

- Te fragmenty macew z pl. Teatralnego znikną, musimy jeszcze poczekać na uzgodnienia z SMSF. Być może zrobimy tak, że te kamienienie zostaną wyeksponowane na odnowionym placu przed Synagogą w Fordonie. Myślę, że prace mogą ruszyć już w maju - stwierdza Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków w Bydgoszczy.

Wiceprezes SMSF mówi, ze stowarzyszenie jest otwarte na wszelkie propozycje. - Mamy przy synagodze w Fordonie takie miejsce już uporządkowane, ogrodzone, można te fragmenty tam posadowić - zaznacza. - Rozbiórka wymaga uzgodnień, bo te fragmenty są zabetonowane, pewnie trzeba będzie też prosić o pomoc archeologa, no i załatwić transport.

Trzy żydowskie cmentarze

Na obecnym terenie Bydgoszczy niegdyś znajdowały się trzy żydowskie cmentarze. Najstarszy w Fordonie, przy ul. Samotnej, na ul. Ikara na Błoniu, gdzie do dziś zachował się dom przedpogrzebowy i na obecnym Wzgórzu Henryka Dąbrowskiego przy ul. Filareckiej, który powstał w 1816 r. Cmentarz przy Filareckiej zamknięto dla pochówków w 1874 r.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera