https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Ruch Miejski: - Plac Teatralny w Bydgoszczy ma się stać wizytówką miasta

Jarosław Więcławski
Zdaniem Bydgoskiego Ruchu Miejskiego konkurs architektoniczny powinien obejmować szerszy teren niż sam plac.
Zdaniem Bydgoskiego Ruchu Miejskiego konkurs architektoniczny powinien obejmować szerszy teren niż sam plac. Michał Sierek
Bydgoski Ruch Miejski przedstawił swoje stanowisko dotyczące zagospodarowania placu Teatralnego w Bydgoszczy. Stowarzyszenie uważa, że koncepcja powinna być spójna z otoczeniem, a samo miejsce powinno stać się wizytówką miasta.

Pod koniec kwietnia odbyła się debata o przyszłości placu Teatralnego zorganizowana przez Miejską Pracownię Urbanistyczną w Bydgoszczy i Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Bydgoszczy. Spotkanie zorganizowano po to, aby poznać zdanie mieszkańców i społeczników zanim powstaną wytyczne dotyczące konkursu architektonicznego na zagospodarowanie tej części Bydgoszczy.

Choć teren nie jest wielki, budzi duże emocje. Sama debata trwała blisko 3 godziny, a po niej kilka osób zaprezentowało nowe propozycje na zagospodarowanie placu. Wśród pomysłów pojawiły się m.in. palmiarnia, centrum kongresowe, szklany park, monument upamiętniający historyczne wydarzenia, restauracje z ogródkami letnimi, pawilony handlowe, magistrat czy odtworzenie dawnego teatru. Część uwag dotyczyła zieleni, inne odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni bulwarów, a kolejne konieczności ograniczenia ruchu kołowego na ul. Focha.

Plac Teatralny jako wizytówka Bydgoszczy

Bydgoski Ruch Miejski określa plac mianem „bramy” w kierunku reprezentacyjnej ulicy Gdańskiej, z której codziennie na ul. Mostową i Stary Rynek przechodzą tysiące osób. Podkreśla, że zagospodarowanie terenu będzie dużym wyzwaniem. Zwraca uwagę na to, że okolica mocno się zmieniła, a powstający czwarty krąg Opery Nova oraz sąsiednia inwestycja mieszkaniowa – Nowy Port, wygenerują dodatkowe potoki pieszych i rowerzystów.

– Bydgoszcz nie może sobie pozwolić na zwykły plac w tym miejscu. Miejscu, które można by uznać za centralny punkt miasta, łączący wschód z zachodem, północ z południem, lewy brzeg z prawym brzegiem rzeki, Stare Miasto ze Śródmieściem, Stary Port z Nowym Portem czy Wyspę Młyńską z samym placem Teatralnym. Wobec tego powinien być on wizytówką nie tylko na skalę kraju, ale i Europy – uważa Patryk Konsorski, wiceprzewodniczący BRM-u.

Jak stwierdza, owa wizytówka może być skrojona na miarę i estetyczna, wprowadzające światowe trendy architektoniczne czy kształtowania krajobrazu miasta, ale i w kształtowaniu miejskiej zieleni oraz bioróżnorodności. Ważnym aspektem powinno być uwzględnienie rzeki przy projektowaniu przestrzeni. Zdaniem stowarzyszenie możliwych jest wiele rozwiązań zagospodarowanie placu, ale istotną jest, aby były one dobrze wkomponowane w istniejącą tkankę miejską, dlatego kluczowe jest odpowiednie określenie zakresu opracowania.

Proponowany zakres, którego powinien dotyczyć konkurs.
Proponowany zakres, którego powinien dotyczyć konkurs. Bydgoski Ruch Miejski/JJ. Serrano

– W związku z tym postulujemy, aby opracowanie konkursowe lub jakiekolwiek inne, zawierało przestrzeń placu Teatralnego od północnej pierzei ul. Focha aż do brzegu Brdy, między wschodnią pierzeją placu (z Savoy'em) i ulicą Karmelicką oraz fragment Starego Portu wraz bulwarem do ulicy Pocztowej oraz odcinek ulicy Focha od skrzyżowania z ul. Gdańską do planowanej ulicy Nad Portem, czyli okolic mostów Solidarności i przystanków tramwajowych – podkreśla Patryk Konsorski.

Rozszerzenie zakresu konkursu o większy obszar niż plac Teatralny jest możliwy

Rozważamy opcję, aby sam konkurs objął również część ul. Stary Port. Jednak sukcesywne zmiany na tej ulicy mogą być wprowadzane również niezależnie od konkursu. Zmierzamy w kierunku, by była to przyjazna przestrzeń przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów, która spinać będzie odcinki zrewitalizowanych już bulwarów – mówiła nam w maju Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Przestrzeń na ulicy Focha powinna być zaplanowana wspólnie z placem Teatralnym, ponieważ może to być jedyna okazja w ciągu wielu lat, aby zaprojektować ją w sposób maksymalnie spójny z otoczeniem – ocenia członek BRM-u. Wiceprzewodniczący stowarzyszenia przypomina, że w organizowanym wiele lat temu konkursie architektonicznym na zagospodarowanie tego terenu uwzględniono znacznie większy obszar, w tym miejsce, gdzie obecnie powstaje Nowy Port.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski