MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe propozycje zagospodarowania placu Teatralnego w Bydgoszczy. Magistrat, Szklany Park czy schody nad rzekę

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Jednego uczestnicy debaty o placu Teatralnym są pewni – zmiany są niezbędne.
Jednego uczestnicy debaty o placu Teatralnym są pewni – zmiany są niezbędne. Michał Sierek
Zorganizowana pod koniec kwietnia debata o przyszłości placu Teatralnego, organizowana przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Bydgoszcz wraz z Miejską Pracownią Urbanistyczną w Bydgoszczy, stała się inspiracją do dalszej dyskusji. Wciąż pojawiają się kolejne propozycje tego, w jaki sposób zagospodarować teren w ścisłym centrum miasta.

Na samym spotkaniu zaprezentowano kilka możliwości zagospodarowania terenu położonego niedaleko Opery Nova. Nową pomysł, przesłany do prezydenta Bydgoszczy, przedstawił architekt Jacek Wiśniewski ze Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Oddział Bydgoszcz.

W moim przekonaniu dominantą Placu Teatralnego, niezbędną dla prestiżu i funkcjonowania dużego miasta, byłby nowoczesny Magistrat. Obiekt, który stałby się wizerunkiem nowoczesnej Bydgoszczy, miejscem reprezentacyjnym i jednocześnie niezwykle potrzebnym mieszkańcom i gościom. Nowoczesna kubatura Magistratu mogłaby spełniać wiele wymogów związanych z funkcjonalnością urzędów i struktur administracyjnych, skupiając w jednej lokalizacji rozproszone po mieście wydziały i biura, stanowiska i zespoły, nowoczesną salę sesyjną, pałac ślubów z reprezentacyjnymi pomieszczeniami, centrum organizacji pozarządowych, pracownię urbanistyczną itd. – przekonuje Jacek Wiśniewski.

W budynku miałaby znaleźć się m.in. sala audytoryjna na kilkaset osób, restauracja czy parking podziemny. Obiekt byłby zeroenergetyczny, wyposażony w różnorodne źródła energii odnawialnej. Architekt uważa, że byłby ważnym symbolem Bydgoszczy otwartej dla mieszkańców, wkomponowanej w zieleń i rozpostartej nad rzeką.

– Tak jak Paryż, Bruksela, Antwerpia, czy Zamość, mają swoje reprezentacyjne ratusze, tak nowoczesna Bydgoszcz zasługuje na piękny, funkcjonalny i pożyteczny obiekt tego rodzaju. Odpowiednio zakomponowana zabudowa może współgrać z budynkiem Opery Nova, nie konkurując z nią, lecz tworząc harmonijną kontynuację nowoczesnej architektury, będącej już teraz wizerunkiem naszego miasta – stwierdza architekt.

Zmiany są konieczne

Kolejną propozycję, którą podzieliła się z nami Anna Pawlicka-Zabojszcz, przedstawia Polka, architektka z Paryża – Anna Pothin, pozostająca członkinią bydgoskiego oddziału SARP. W Toruniu studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Z kolei we Francji ukończyła architekturę na Ecole d'Architecture Paris-Villemin. Anna Pothin zwraca uwagę, że dziś na placu nie ma niczego przyciągającego uwagę i żadnego powodu, by się tam zatrzymać na dłużej.

Myśląc o zagospodarowaniu Placu Teatralnego chciałabym zaproponować Szklany Park, który mógłby połączyć kilka propozycji uczestników debaty: zarówno tych, którzy chcieliby aby powstał obiekt o niezwykłej architekturze, jak i tych, którzy widzieliby tam miejsce przede wszystkim na zieleń – pisze Anna Pothin.

Proponuje m.in. zagęszczenie zieleni o zróżnicowanych formach, fontanny, stworzenie ciekawej architektury o niepowtarzalnej konstrukcji, z dominantą, która byłaby punktem widokowym i monumentalnym wejściem. Park pod Szkłem miałby być miejscem spotkań mieszkańców i gości przez cały rok.

Stowarzyszenie Bydgoszcz G10 podkreśla, że zmiany przestrzeni należy zacząć od zaplanowania przyszłych funkcji placu. – Pozostawienie jedynie funkcji, które ta przestrzeń spełnia dziś byłoby niewykorzystaniem potencjału. Nieodzownym elementem tej przestrzeni jest zieleń i powinna zdecydowanie ważnym elementem pozostać. Oczywiście należy jej nadać nowe, lepsze wydanie z pewnością z większą ilością drzew – czytamy we wpisie Bydgoszcz G10.

Dyskusja zdaniem stowarzyszenia jest szansą na stworzenie nowej wizytówki, symbolu Bydgoszczy i to nie czas na rozwiązania zachowawcze, jedynie poprawne. – Zdecydowaną zmianę powinny przejść bydgoskie bulwary, tak by bardziej otworzyć się na rzekę i zyskać nowe miejsca rekreacyjne i widokowe. Powinny powstać schody/tarasy wchodzące bezpośrednio w nasz skarb – rzekę – stwierdza stowarzyszenie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera