Od soboty (27.04) można podziwiać wystawę rzeźb balansujących Jerzego Kędziory w bydgoskich Młynach Rothera. Część rzeźb jest już zainstalowanych w sąsiedztwie gmachu. Wydarzenie związane jest z 20. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Rzeźbiarz jest również autorem „Przechodzącego przez rzekę” - balansującej rzeźby zawieszonej nad rzeką Brdą w pobliżu mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego w Bydgoszczy, która została odsłonięta 1 maja 2004 roku w dniu wejścia Polski do UE.
- Efekt jest spektakularny. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia Młynów, wybrania się na spacer i choć na chwilę oderwania wzroku od ziemi. Rozejrzyjcie się po okolicy w poszukiwaniu zawieszonych w przestrzeni rzeźb – mówi Jakub Łyczek, główny specjalista ds. programowych. To doskonała okazja do zapoznania się ze spektakularnym dorobkiem artystycznym Jerzego Kędziory, a także sprawdzenia, że stworzenie artystycznych rzeźb nie byłoby możliwe, gdyby nie wiedza z zakresu ścisłych dziedzin nauki.
Czy w Bydgoszczy pojawią się nowe rzeźby?
Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia, uważa, że tak. - To powinny być rzeźby, które wytyczają pewien szlak ze Starego Miasta do Śródmieścia - mówi.
- Będę przekonywał władze miasta do zakupu. Ta decyzja oczywiście do mnie nie należy. Myślę, że "wioślarz" znakomicie by się wpisywał w charakter Bydgoszczy, miasta leżącego nad wodą. Mamy od dłuższego czasu sukcesy naszych kajakarzy... Pierwszą lokalizacją dla tej figury "wioślarza" była ulica Kręta w centrum miasta, ale niestety nie zgodził się, ze względów bezpieczeństwa Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Sądzę, że byłoby to budowanie marketingowe marki Bydgoszczy jako miasta leżącego nad wodą - mówi Marek Iwiński plastyk miejski.
Wystawa rzeźb w Młynach Rothera cieszyła się olbrzymią popularnością.
Jej autor, Jerzy „JotKa” Kędziora, to częstochowianin, rzeźbiarz, malarz, designer, pedagog, absolwent ASP w Gdańsku. Uczestnik około 500 wystaw w Polsce i na świecie. Autor pomników i rzeźbiarskich akcentów w przestrzeni publicznej. Laureat wielu nagród. Kędziora od początku swojej drogi artystycznej interesował się sztuką kinetyczną i eksperymentami rzeźbiarskimi. Pokazywał je na monumentalnych wystawach plenerowych m.in. w Dubaju, Abu Dhabi, Palm Beach, Long Island, Berlinie, Pradze czy Singapurze oraz na takich imprezach, jak Biennale w Wenecji, Art Basel Miami, ArtTaipei czy ARTZUID – Biennale Rzeźby w Amsterdamie. W Polsce tworzy Szlak Rzeźb Balansujących, które można oglądać w przestrzeni w wielu miejscach w kraju.
- Docierają do nas głosy mieszkanek i mieszkańców, którym bardzo podoba się wystawa rzeźb balansujących Jerzego Kędziory. Rzeźby można oglądać do 24 października br. Ewentualne decyzje przed nami - stwierdza Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
