Większość partii zasiadających w parlamencie Szwecji opowiedziała się w poniedziałek za wstąpieniem kraju do NATO. Oznacza to, że socjaldemokratyczny rząd może już podjąć formalną decyzję o rozpoczęciu procesu akcesyjnego. W swoich oświadczeniach starania kraju o członkostwo w NATO poparło sześć ugrupowań dysponujących łącznie 304 mandatami w 349-miejscowym parlamencie. Nie było w tej sprawie głosowania.
Władimir Putin ostrzegł w poniedziałek Zachód, że Rosja odpowie, jeśli NATO zacznie wzmacniać infrastrukturę wojskową Szwecji i Finlandii, które zdecydowały się dołączyć do sojuszu wojskowego po inwazji na Ukrainę.
Przeciwko wstąpieniu do NATO Finlandii i Szwecji jest Turcja. W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że kraje te oferują schronienie dla organizacji terrorystycznych i Ankara nie podziela pozytywnego zdania na temat ich możliwego przystąpienia do NATO. Cavusoglu w Berlinie skrytykował wsparcie Szwecji i Finlandii dla bojowników z organizacji Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), nazywając je „oburzającym i nie do przyjęcia”.
Sprzeciw Turcji mógłby zablokować ich wejście do Sojuszu, ponieważ rozszerzenie organizacji wymaga jednomyślnej zgody jej członków.
– Szwecja rozpocznie rozmowy dyplomatyczne z Turcją, aby spróbować przezwyciężyć zastrzeżenia Ankary wobec jej planu przystąpienia do NATO – przekazał w poniedziałek minister obrony tego kraju Peter Hultqvist.
