MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwadzieścia lat JFTC. "Bydgoszcz jest stolicą NATO w Polsce" - zobacz zdjęcia z uroczystości

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
W uroczystości z okazji 20 lat działalności JFTC w Bydgoszczy uczestniczyli oficerowie i przedstawiciele z poszczególnych państw sojuszniczych NATO
W uroczystości z okazji 20 lat działalności JFTC w Bydgoszczy uczestniczyli oficerowie i przedstawiciele z poszczególnych państw sojuszniczych NATO Arkadiusz Wojtasiewicz
Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy obchodzi okrągłe urodziny. To strategicznie ważna dla Sojuszu Północnoatlantyckiego jednostka, w której co roku odbywa szkolenia kila tysięcy oficerów ze wszystkich państw członkowskich NATO. Uroczystość odbyła się w czwartek (23 maja) w siedzibie JFTC.

- Razem jesteśmy silni. Zapewnienie spójności w NATO oznacza zabezpieczenie siły Sojuszu - mówił gen. dywizji Norbert Wagner, dowódca JFTC na uroczystości z okazji 20. rocznicy powstania Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy.

Uroczystość związana z jubileuszem istnienia jednostki ważnej dla Paktu Północnoatlantyckiego odbyła się w siedzibie JFTC (Joint Force Training Centre) przy ulicy Szubińskiej 2. W głównej auli jednostki gościli dowódcy i przedstawiciele sił sojuszniczych NATO z różnych krajów. Byli również ambasadorowie państw-członków Paktu.

Nowe wyzwania i nowi członkowie NATO

- Sojusz ostatnio się powiększył - podkreślił gen. Wagner. - W tych niebezpiecznych czasach członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO sprawia, że sytuacja w naszej części Europy jest bardziej przewidywalna. Jednak w miarę jak konflikty szybko ewoluują, ćwiczenia i szkolenia są ważniejsze niż kiedykolwiek.

Gen. Wagner dodał: - Przed nami dużo pracy, a głównym wysiłkiem JFTC będzie wspieranie naszych żołnierzy, aby byli lepiej przygotowani do odstraszania wrogów i obrony krajów NATO. Dlatego będziemy zajęci przygotowaniami do kolejnych dużych ćwiczeń, które odbędą się na początku 2025 r. Wesprzemy gruzińskie siły zbrojne, przygotowując ćwiczenia pokojowe, które odbędą się w Gruzji w 2025, aby jeszcze bardziej poprawić interoperacyjność Gruzji z NATO.

Szef JFTC dodał: - Cele JFTC kładą nacisk na rozwój realistycznego szkolenia, zdolności w zakresie gier wojennych, OPFOR, możliwości modelowania i symulacji scenariuszy oraz JCATS, aby aktywnie wspierać wdrażanie nowego środowiska szkoleniowego NATO, a lata 2024 i 2025 będą latami przejściowymi - podkreślił gen. Wagner.

Na miejscu byli obecni wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel, marszałek Piotr Całbecki oraz Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - JFTC, które dwudziestolecie powstania, jest nie tylko głównym światowym ośrodkiem NATO i odpowiedzialnym za szkolenia przygotowawcze dla dowódców i żołnierzy wyjeżdżających na misje, ale także kluczowym miejscem szkoleń dowódców szczebla operacyjnego - mówił Rafał Bruski. - Cieszę się, że ta działająca w naszym mieście już dwie dekady jednostka na trwałe wpisała się w krajobraz miasta. A służący w niej żołnierze i oficerowie krajów sojuszniczych znaleźli w Bydgoszczy przyjazne miejsce do pracy i życia.

Prezydent Bydgoszczy dodał: - Bydgoszcznie z otwartością i przyjaźnią przyjmują gości. Oznacza to również, że doskonale rozumieją i znaczenie JFTC oraz całego Sojuszu, jako gwaranta pokoju i bezpieczeństwa nas wszystkich.

W czasie uroczystości wręczono odznaczenia długoletnim, zasłużonym pracownikom centrum. Odsłonięto również tablicę z okazji 20 lat istnienia centrum w Bydgoszczy. Utworzone w 2004 roku Joint Force Training Centre (Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO) to najstarsza jednostka NATO w tej części Europy. Rada Miasta Bydgoszczy uznała wagę tej rocznicy i ogłosiła rok 2024 „Rokiem NATO i JFTC”.

"JFTC było pierwszą, ale nie jest jedyną jednostką NATO w Bydgoszczy. W późniejszym czasie ulokowano tutaj inne instytucje Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym m.in. Centrum Eksperckie Żandarmerii Wojskowych NATO, Grupę Integracyjną Sił NATO w Polsce, 3. Batalion Łączności NATO oraz Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO w Bydgoszczy" - czytamy w komunikacie bydgoskiego JFTC.

- Społeczność NATO stała się integralną częścią krajobrazu miasta. Konsekwentnie buduje dobre relacje i rozwija współpracę z władzami lokalnymi, szeroko promując województwo kujawsko-pomorskie i miasto Bydgoszcz wśród tysięcy naszych gości, a także podczas naszych wyjazdów zagranicznych - mówi Piotr Adamczak, rzecznik JFTC.

Bydgoski ośrodek szybko stał się znaczącym graczem w szkoleniu sił NATO. W roku 2005 JFTC przeprowadziło pierwsze szkolenie – dla żołnierzy przygotowujących się do zadań w ramach Misji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie. ”Pre-deployment training”, jak nazywa się ten rodzaj przygotowań, stały się głównym obszarem działań JFTC na wiele kolejnych lat. Także dzisiaj zajmują ważne miejsce w programie pracy Centrum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski