Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problemy z dostawą ciepła na Osowej Górze w Bydgoszczy? KPEC odpowiada, że wszystko działa prawidłowo

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
W styczniu na Osowej Górze odbyło się spotkanie mieszkańców m.in. z prezesem KPEC, na którym rozmawiano o przyłączeniu osiedla do miejskiej sieci ciepłowniczej.
W styczniu na Osowej Górze odbyło się spotkanie mieszkańców m.in. z prezesem KPEC, na którym rozmawiano o przyłączeniu osiedla do miejskiej sieci ciepłowniczej. Arkadiusz Wojtasiewicz
Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zrzeszeni” poinformowała o problemie dotyczącym zasilania w ciepło Osowej Góry w Bydgoszczy. KPEC odpowiada, że żadnego problemu nie ma i ogrzewanie działa prawidłowo.

– Aktualnie KPEC próbuje zasilić górny taras z połączonej sieci miejskiej wraz z silnikiem gazowym na Osowej Górze. Niestety ciepło jest, ale nie ma ciśnienia w sieci, aby popchnąć do naszych budynków. Skandal polega na tym, że KPEC latem przeprowadził próby zakończone niepowodzeniem. Od kilku miesięcy zarząd KPEC wie, że nie da rady dostarczyć ciepła na górny taras i nie zrobił z tym NIC! – czytamy na profilu MSM „Zrzeszeni”.

– Do chwili obecnej kierownik ciepłowni Osowa Góra nie dostał polecenia uruchomienia pieca węglowego, pomimo dużych zapasów miału zgromadzonego na placu – uzupełniono. Prezes zarządu miał próbować kontaktować się z prezesem KPEC, ale bez rezultatu. Pod wpisem jedna z mieszkanek skomentowała, że w jej mieszkaniu kaloryfery nie grzeją.

Post pojawił się we wtorek (10 października). Po kilku godzinach KPEC w mediach społecznościowych przedstawił oświadczenie w tej sprawie. Miejska spółka odpowiada, że nie ma problemu z funkcjonowaniem systemu ciepłowniczego na Osowej Górze i w innych częściach miasta, a zarzuty zarządu spółdzielni są bezpodstawne i godzą w jej dobre imię.

Próby hydrauliczne połączonych odcinków sieci G.1.1 miasta Bydgoszczy oraz sieci Osowej Góry podczas testów przebiegły prawidłowo, potwierdzając możliwość zasilania osiedla – czytamy. W komunikacie dodano, że zdaniem miejskiej spółki to zarząd podjął zbyt późno decyzję o uruchomienia ciepła, „a po otrzymaniu licznych skarg od mieszkańców Spółdzielni, próbował winę przerzucić na KPEC”.

– Spółka, zgodnie z obowiązującymi standardami, ma 24 godziny na uruchomienie dostaw ciepła do budynku odbiorcy (to jest do węzła c.o. zainstalowanego w budynku) od momentu zgłoszenia takiej dyspozycji. Mimo znacznej liczby złożonych w ostatnich kilku dniach wniosków o włączenie ogrzewania, Spółka dotrzymuje obiecanych standardów. Tak też było w przypadku MSM „Zrzeszeni”, która złożyła dyspozycję uruchomienia dostaw ciepła do wszystkich budynków (z wyjątkiem ul. Wielorybiej 104) dopiero w poniedziałek (9.10.2023) ok. godziny 8.00, a przed godziną 15.00 tego samego dnia wszyscy odbiorcy MSM „Zrzeszeni” mieli uruchomione węzły c.o. – informuje „Express Bydgoski” Tomasz Lewandowski, kierownik biura Zarządu KPEC.

Dodaje, że dostawy ciepła do mieszkańców Osowej Góry są niezagrożone i nieuzasadnione. – Wczoraj (10 października) mieszkańcy niektórych obszarów miasta faktycznie mogli odczuć wahania parametrów dostarczanego ciepła, które nie były zależne od KPEC Spółka z o.o., bowiem problem wynikał z zakłóceń pracy głównego źródła ciepła należącego do podmiotu zewnętrznego, od którego KPEC kupuje ciepło – stwierdza.

– System ciepłowniczy miasta Bydgoszczy G.1.1. oraz system Osowej Góry jest fizycznie połączony, przeszedł z powodzeniem wszelkie przewidziane prawem próby i funkcjonuje zgodnie z założeniami – przekazuje Tomasz Lewandowski.

Jaka taryfa?

– Uzyskanie z KPEC wiążących, jednolitych i spójnych informacji na temat tego, na czym stoimy z przyłączeniem osiedla do miejskiej sieci jest praktycznie niemożliwe – tłumaczy nam Krzysztof Szpakowski, prezes zarządu MSM „Zrzeszeni”. Jak mówi, informacje, które przekazano na profilu spółdzielni uzyskane są z różnych źródeł od przedstawicieli KPEC, ale drogą nieoficjalną.

– W środę (11 października) wystosowaliśmy oficjalne pismo, w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, w której zadajemy 12 konkretnych pytań do KPEC. W styczniu, gdy odbyło się pierwsze spotkanie w związku z drastycznymi podwyżkami ciepła, informowano nas, że aby przyłączyć Osową Górę do miejskiej sieci, oprócz fizycznego przyłączenia, wymagane jest wystąpienie o koncesję dla połączonych źródeł, a następnie o taryfę. O tym, że ciepło płynie na osiedle z miejskiej sieci dowiedzieliśmy się 9 października. Pytanie, co z taryfą, bo nie zostaliśmy poinformowani, jaka będzie podstawa naszych wzajemnych rozliczeń – wyjaśnia prezes.

Krzysztof Szpakowski przekazuje, że ogrzewanie na osiedlu zostało uruchomione, choć jeszcze nie we wszystkich budynkach ma działać w pełni prawidłowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera