Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz zimniejsze noce w Bydgoszczy. Kolejne spółdzielnie mieszkaniowe włączają ogrzewanie

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
To rekordowo późny start sezonu grzewczego w ostatnich latach.
To rekordowo późny start sezonu grzewczego w ostatnich latach. Sławomir Kowalski
Temperatury w Bydgoszczy za oknem spadły nawet do poziomu zera w nocy, więc pora ruszyć z sezonem grzewczym. Kolejne wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe informują mieszkańców o uruchomieniu ogrzewania.

– Zarząd Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej informuje, że ze względu na niskie temperatury w godzinach nocnych i utrzymującą się dużą wilgotność powietrza oraz dla uniknięcia nadmiernego wychłodzenia lokali, podjął decyzję o włączeniu z dniem 05.10.2023 roku dopływu energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania w budynkach mieszkalnych naszej Spółdzielni (z wyłączeniem kilku budynków, w których trwają ostatnie prace przygotowawcze). W związku z powyższym prosimy mieszkańców o maksymalne otwarcie zaworów termostatycznych na okres 24 godzin w celu uniknięcia zapowietrzenia grzejników – przekazał zarząd FSM.

To rekord w ostatnim okresie, jeżeli chodzi o uruchomienie centralnego ogrzewania. To blisko miesiąc oszczędności na ogrzewaniu – powiedział nam Zbigniew Sokół, prezes zarządu spółdzielni. W 2022 r. sezon grzewczy w spółdzielni wystartował 19 września, a jeszcze rok wcześniej 20 września.

Podobne komunikaty do mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych wystosowano w SM „Zrzeszeni” i „Budowlani”, gdzie grzać zaczęli odpowiednio od 4 i 5 października. Również tu zwykle sezon grzewczy startował wcześniej, w okolicy połowy września. Pod koniec ubiegłego tygodnia z ogrzewaniem w lokalach gminnych ruszyła Administracja Domów Miejskich Niektóre spółdzielnie jeszcze bardziej przeciągnęły okres startu sezonu grzewczego.

Informujemy, że w dniach 9-10 października będzie włączane ogrzewanie do budynków mieszkalnych. Uprzejmie prosimy o otwarcie zaworów grzejnikowych do pozycji maksymalnej (czerwona gwiazdka lub strzałka). Powyższe ma na celu uniknięcie późniejszych zapowietrzeń instalacji CO – przekazała Pomorska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

– U nas grzać zaczęli w niedzielę czy poniedziałek niedziela. Wieczorem w rurach tak szumiało, włączyłam kaloryfery, a tu ciepło. Trochę mnie zdenerwowało, że w klatce nie wywiesili informacji, żeby odkręcić kaloryfery na maksa, bo oni zawsze wcześniej robią przepływy. Bałam się, że kaloryfery się zapowietrzyły, ale wszystko gra. Teraz są letnie, ale na pewno na dworze cieplej, to automatyka zadziałała – mówi pani Krystyna z osiedla Kapuściska. Jej blok podlega pod RSM „Jedność”.

Ciepło z automatu

Wszystkie jednostki zaznaczają, że w pierwszych dniach grzejniki powinny być ustawione na możliwie maksymalnym poziomie. Jeżeli mimo zastosowania się do tych poleceń w mieszkaniach nie grzeje lub temperatura jest zbyt miska, mieszkańcy powinni zgłosić problem do administracji.

– Jak tylko pojawiły się prognozy o możliwości spadku temperatur do zera, musieliśmy ruszyć z ogrzewaniem – informuje nas Tadeusz Stańczak, prezes zarządu Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – W środę w ubiegłym tygodniu złożyliśmy wniosek, a ciepło było uruchamiane w czwartek-piątek, aby przez weekend zapewnić sprawne działanie instalacji centralnego ogrzewania – dodaje.

– Wróciliśmy do października, jak przed wielu latu, gdy sezon prawnie ustalony był od 15 października. W ostatnich latach ogrzewanie było jednak zwykle włączane wcześniej. Przez cały wrzesień nie musieliśmy uruchamiać ciepła, więc mamy pewną oszczędność – zaznacza.

W ostatnich dniach zrobiło się mroźniej, ale według prognoz na termometrach w najbliższych dniach może pojawiać się jeszcze nawet powyżej 20 stopni Celsjusza. Mieszkańcy nie powinni się jednak martwić o to, że przesadzą z ogrzewaniem.

Mamy do czynienia z regulacją automatyczną. Na poziomie ogólnym regulator pogodowy wyznacza określone parametry. To pierwszy stopień regulacji. Drugi stopień to doregulowanie zaworami termostatycznymi przy grzejnikach. Każdy ma możliwość zastosowania swojego indywidualnego komfortu cieplnego – wyjaśnia Tadeusz Stańczak.

Jak podkreśla, nie ma konieczności, aby mieszkaniec co chwila przestawiał poziom ciepła na grzejnikach w zależności od warunków pogodowych za oknem, bo automatyzacja procesu powoduje, że temperatura w pomieszczeniu będzie do nich dostosowana.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera