Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z "kopciuchami" w Bydgoszczy? Brakuje kompleksowych rozwiązań

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Kto ma płacić za wymianę starych pieców?
Kto ma płacić za wymianę starych pieców? Tomasz Czachorowski/Zdjęcie ilustracyjne
Oprócz zniżek w czynszu na mieszkania komunalne, których najemcy wymienią źródło ciepła na ekologiczne (czyli zlikwidują piece pozaklasowe) na razie nie ma rozwiązań kompleksowych. Marszałek województwa powołał w styczniu zespół, który ma się zająć problemem kopciuchów. Pojawiają się pytania, kto za wymianę ma płacić.

Zgodnie z przyjętą w 2019 uchwałą antysmogową dla Kujaw i Pomorza, 1 stycznia 2024 wszedł w życie zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych. Zarząd województwa rozważał początkowo wydłużenie terminu do roku 2029, co wynikało z oceny sytuacji – w całym regionie funkcjonuje wciąż 127 tysięcy takich pieców. W wyniku konsultacji społecznych, podczas których padły argumenty dotyczące zdrowia publicznego – podjął decyzję o odłożeniu ewentualnej nowelizacji uchwały antysmogowej do czasu wypracowania "porozumienia społecznego".

Może się więc okazać, że ponad dwa tysiące najemców mieszkań komunalnych w Bydgoszczy może dostawać mandaty od Straży Miejskiej.

Kto ma płacić za wymianę kopciucha?

W mediach społecznościowych już od stycznia trwa ostra wymiana zdań na ten temat. W wielu przypadkach już nawet nie chodzi o koszty, ale... o podpis.

- Trzy miesiące czekam na podpis inspektora ROM2, chcę we własnym zakresie założyć ogrzewanie gazowe. Mam zgodę gazowni i kominiarza, gotowy projekt budowlany. Firmy na wykonanie dogadane, czekamy na ten jeden podpis - pisze jeden z użytkowników Facebooka. "Palić w piecu, nie przyjmować mandatów a Straż Miejską odsyłać do prezesa ADM" - to inny głos. - "To jest tak samo jakbyś miał wynająć samochód np. wynajmujący zabezpiecza że ten samochód jest sprawny technicznie ma przegląd i ważne OC. Ty płacisz za wynajem tylko".

Problem polega na tym, że zgodnie z prawem to najemca mieszkania odpowiada za źródło ciepła, a nie właściciel budynku. Ten przepis budzi kontrowersje.

- Na koniec roku 2023 było 3527 pieców w lokalach przeznaczonych do dalszej eksploatacji - czyli wymagających modernizacji grzewczej - informuje Magdalena Marszałek, rzecznik Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy.

W roku 2023 w Bydgoszczy zlikwidowano 166 pozaklasowych kotłów na paliwo stałe.

Województwo ma obowiązek tworzyć prawo

W połowie stycznia br. Urząd Marszałkowski zorganizował debatę nt. uchwały i smogu. – Ta debata powinna nam uzmysłowić, czym jest smog i jak wpływa na nasze zdrowie. Powinna też pomóc w stworzeniu w naszym społeczeństwie takich rozwiązań, które powinny pomóc w podjęciu decyzji o likwidacji źródeł zanieczyszczenia powietrza w postaci pozaklasowych systemów grzewczych. Sądzę, że nie ma na tej sali nikogo, kto by nie chciał, żebyśmy w naszym regionie, w naszym kraju oddychali powietrzem dobrej jakości. Zawieszone w powietrzu mikrocząsteczki pyłów i substancji toksycznych] to cichy zabójca, dokonują spustoszeń w naszych organizmach, niszczą lasy, niszczą dziedzictwo kulturowe, bo i zabytki są ich ofiarami. Musimy skończyć z zanieczyszczaniem powietrza. Samorząd województwa ma obowiązek tworzyć prawo, które skutecznie ograniczy emisję zanieczyszczeń – powiedział otwierając konferencję marszałek Piotr Całbecki. Podkreślił jednocześnie, że skuteczne egzekwowanie prawa w tej dziedzinie ogranicza obecne wciąż ubóstwo energetyczne, na które jako społeczność nie możemy być ślepi.

W marszałkowskiej debacie pojawiła się przedstawiona przez stowarzyszenie Bydgoski Alarm Smogowy propozycja abolicji dla osób i podmiotów, które nie wymieniły jeszcze tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych na urządzenia spełniające standardy ekologiczne. To rozwiązanie, wzorowane na zastosowanym w województwie śląskim, które miałoby pomóc przede wszystkim niezamożnym rodzinom, poparło wielu dyskutantów reprezentujących samorządy lokalne i organizacje pozarządowe. Nic z tego nie wynika, jak dotąd.

Zapisy uchwały antysmogowej dla województwa kujawsko-pomorskiego obowiązują od 1 września 2019 r. Zgodnie z jej postanowieniami:

  • od 1 stycznia 2024 roku mieszkańców województwa obowiązuje zakaz używania kotłów pozaklasowych, tj. niespełniających wymogów klasy 3 wg normy PN-EN 303-5:2012 oraz kominków tzw. rekreacyjnych niespełniających wymogów ekoprojektu.
  • Od 1 stycznia 2028 roku zakaz używania kotłów dotyczyć ma również kotłów klasy 3 i 4.

Od 2019 roku w bydgoskiej Straży Miejskiej działa ekopatrol. Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskich municypalnych, uznaje, że liczba interwencji dotyczących spalania odpadów od tego czasu zmalała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera