Można by powiedzieć, że na wieżę ciśnień przyciągają bydgoszczanie i turyści spragnieni pięknego krajobrazu. Co prawda, do pokonania jest 176 schodków spiralą wiodących na taras widokowy, jednak panorama Bydgoszczy (z możliwością oglądania jej także przez lornety) w pełni wynagradza ten wysiłek.
Pamiątkowe selfie z tarasu na tle miasta to oczywiście nie jest jedyna atrakcja tego ponad stuletniego obiektu, który był prawdziwym wynalazkiem techniki budowanych na przełomie XIX i XX w. sieci wodociągów. Dzięki wieży ciśnień można było doprowadzać wodę na większe odległości, a także na każdy poziom budynków mieszkalnych czy przemysłowych.
Zabytkowa wieża ciśnień, która została odrestaurowana przez bydgoskie MWiK, jest dziś częścią Muzeum Wodociągów. Znajduje się tu wiele ciekawych i osobliwych eksponatów, np. wanna cynowa z XIX w., stare baterie, nocniki malowane w kwiatki czy ozdobny... pisuar z zabytkowego Hotelu George we Lwowie. Wśród zbiorów na dwóch kondygnacjach wieży ciśnień są także takie eksponaty, które po części pochodzą z poszukiwań archeologicznych, prowadzonych w Bydgoszczy oraz z zakupów i darowizn także z innych miast.
Oprócz wystawy muzealnej i rysu historycznego tego miejsca, można też dowiedzieć się wiele o współczesnych modernizacjach bydgoskich wodociągów i tego jaki to ma wpływ na nasze środowisko i ekologię.
Ponadto, do wieży ciśnień można przyjść także po wrażenia artystyczne, bowiem w olbrzymim zbiorniku, który kiedyś wypełniało 1260 metrów sześciennych wody, znajduje galeria sztuki z odbywającymi się tu wernisażami.
Więcej ciekawostek o wieży ciśnień z pewnością zdradzi przewodnik sobotniej wycieczki, podczas której na uczestników czekać też będą niespodzianki i konkursy, w ramach których można wygrać upominki z okazji trwającego Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego.
Zapisy na sobotnią wycieczkę są prowadzone telefonicznie pod numerem:52 58 59 909.
KONKURS
Uwaga, „Express” ma wejściówki dla dwóch osób, które jako pierwsze poprawnie odpowiedzą na konkursowe pytanie, a brzmi ono: W którym roku została zbudowana wieża ciśnień przy ul. Filareckiej 1 w Bydgoszczy? Na odpowiedzi czekamy pod adresem mailowym: [email protected]. Zwycięzcy naszego konkursu, prócz udziału w wycieczce, otrzymają od organizatora cyklu upominki z okazji wspomnianego Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego.
Znamy już plan kolejnych wycieczek wakacyjnego sezonu 2018 z cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz”, który przedstawia się następująco:
- Wieża Ciśnień - 21 lipca, godz. 14.30 (zapisy od 18 lipca)
- Exploseum - 28 lipca, godz. 12.00, (rezerwacje od 24 lipca)
- Hala Pomp - 4 sierpnia, godz. 13.00, (rezerwacje od 31 lipca)
- Wyspa Młyńska - 11 sierpnia, godz. 12.00 (rezerwacje od 7 sierpnia)
- Spichrze nad Brdą - 18 sierpnia, godz. 12.00 (rezerwacje od 14 sierpnia)
- Muzeum Kanału Bydgoskiego - 25 sierpnia, godz 11.00 (rezerwacje od 21 sierpnia)
- Muzeum Mydła i Warzelnia Piwa Bydgoszcz - 1 września, godz. 10.30 (Muzeum Mydła) i 12.00 (Warzelnia) - rezerwacje od 28 sierpnia.
Na koniec zdradzimy jeszcze, że od września rozpocznie się edycja wycieczek do ciekawych miejsc poza Szlakiem TeH2O.
