Zabytkowa Wieża Ciśnień pozostaje zamknięta od grudnia 2022 roku. Wtedy w kompleksie należącym do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji rozpoczęły się gruntowne prace konserwatorskie. Zlecono je w trosce o stan techniczny wieży. Obejmowały naprawę i uszczelnienie odpływów rynnowych, uszkodzonych fragmentów ścian oraz likwidację zawilgoceń.
W zakres remontu weszło odmalowanie metalowych elementów na tarasie widokowym i wymiana uszkodzonych glazurowanych kształtek ceramicznych. W oknach wymieniono stolarkę drewnianą. Prace prowadzono także przy stalowym pokryciu dachu – pojawiły się na nim ochronne powłoki antykorozyjne i przeciwpożarowe oraz więźbie dachowej wewnątrz budynku. Ponadto zakres robót obejmował wyremontowanie podziemnego budynku techniczno-sanitarnego, który 10 lat temu połączono z najniższym poziomem wieży. Dodatkowo zaprojektowano wentylację korytarza.
– Prace remontowe i naprawcze Wieży Ciśnień były realizowane w oparciu o pozwolenie na budowę i zostały zakończone. Budynek jest zakwalifikowany do kategorii IX obiektów budowlanych, obejmującej budynki kultury, nauki i oświaty. W takim przypadku jesteśmy zobowiązani do uzyskania decyzji na użytkowanie z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy – informują „Express Bydgoski” Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy.
Spółka wniosek do PINB mogła złożyć najwcześniej 3 sierpnia, ponieważ wówczas minęło 14 dni od momentu otrzymania przez instytucje Państwowej Straży Pożarnej, Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego powiadomienia o zakończeniu robót (jeśli nie wniosą one żadnych uwag).
– Po złożeniu wniosku do PINB odbędzie się obowiązkowa kontrola przeprowadzona przez ten organ. PINB ma 30 dni na wydanie pozwolenia na użytkowanie. Wtedy dopiero będzie możliwe otwarcie obiektu Wieży Ciśnień – przekazuje spółka MWiK. Za realizację prac remontowych odpowiada firma Kom&Bud. Koszt inwestycji to 1,3 mln zł.
Budowę wieży w parku Henryka Dąbrowskiego, na krawędzi Zbocza Bydgoskiego zakończono w 1900 roku. Powstała według projektu Franza Marschalla, a prace budowlane prowadziła firma Wilhelm Rothe und Cie. Od momentu powstania pełniła m.in. funkcję tarasu widokowego. Z eksploatacji wyłączono ją w 1990 roku. W 2012 r. obiekt został wyremontowany i zaadaptowany na Muzeum Wodociągów.
Otwarcie Wieży Ciśnień dla zwiedzających może zbiec się w czasie z uruchomieniem pijalni wody w Lesie Gdańskim przy drugim obiekcie wchodzącym w skład Muzeum Wodociągów. Tam trwają czynności odbiorowe. Jeśli nie będzie żadnych zastrzeżeń, wkrótce pierwsi chętni będą mogli skosztować czterech rodzajów wód z właściwościami zdrowotnymi.
