Już niebawem będzie można zajrzeć do niewielkiego parterowego budynku w kształcie ceglanego sześcianu z dużym oknem w ścianie fortowej. Jego częścią jest wiata wsparta na stalowych słupach. Zadaszenie zaplanowano nad budynkiem pijalni, chodnikiem oraz tarasem wypoczynkowym z ławkami i parkingiem dla rowerów. Zaprojektowano przeszklony dach, który zapewni lepsze doświetlenie punktu poboru wody.
– Prace związane z budową pijalni są na końcowym etapie i trwają czynności odbiorowe. Następnym etapem będzie zgłoszenie zakończenia budowy do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Jeżeli w ciągu 14 dni organ nie zgłosi zastrzeżeń, będziemy mogli przystąpić do użytkowania nowej pijalni – informuje w piątek (28 lipca) „Express Bydgoski” Alicja Stróż z Działu Public Relations MWiK.
Możliwe, że pierwsi chętni będą mogli skosztować wody w nowej pijalni jeszcze przed końcem wakacji. Prace budowlane przy inwestycji ruszyły w marcu bieżącego roku. W pijalni będzie można pobrać cztery rodzaje wód z właściwościami zdrowotnymi:
- 4-jonową;
- 3-jonową;
- uzdatnioną;
- funkcyjną na bazie wody wzbogaconej w potas.
Każdy rodzaj charakteryzuje się bogatym składem mineralnym w zakresie wodorowęglanów, wapnia i magnezu, a w zależności od źródła ujmowania, wodę może wyróżniać zawartość sodu, żelaza, strontu i litu.
Koszt inwestycji to blisko 900 tysięcy złotych. Realizuje ją bydgoska spółka Kor-Pol Invest. Pijalnia powstaje w miejscu punktu czerpalnego przy ujęciu wody „Las Gdański”. Uruchomiono ją z okazji stulecia MWiK w 2000 roku. Mieszkańcy przez lata zaopatrywali się w wodę z kranów czerpaną bezpośrednio ze studni oraz wodę uzdatnioną. Negatywne opinie służb sanitarnych w czasie pandemii spowodowały zamknięcie kranów w 2020 roku.
