Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

Bydgoscy radni przyjęli uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego dotyczącego przejęcia przez miasto Bydgoszcz zadania własnego gminy Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Barcin, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Sicienko, Szubin i Solec Kujawski z zakresu utrzymania czystości i porządku w gminie, polegającego na zagospodarowaniu bioodpadów. To początek drogi do budowy biogazowni w Bydgoszczy, która ma na długie lata rozwiązać problem zagospodarowania odpadów bio i spowodować, że "zmieścimy się" nakładanych na miasta limitach śmieci, które trafiają do recyklingu.
To Cię może też zainteresować
- W 2035 roku wskaźnik recyklingu będzie musiał wynieść 65 procent. Obecnie nie ma gminy w Polsce, która do tego pułapu się zbliża. W 2022 roku obowiązujący wskaźnik to 25 procent. My ten wskaźnik osiągniemy już za rok 2021. Ale próg podnosi się każdego roku i musimy za nim nadążyć - mówił Michał Sztybel, wiceprezydent Bydgoszczy.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowę biogazowni (na dawnym składowisku odpadów przy ul. Prądocińskiej) zakończymy w 2024 roku. Gaz pozyskiwany z biogazowni będzie mógł zasilać nawet 130 śmieciarek, a surowiec - po uzyskaniu certyfikatów - posłuży do produkcji nawozów dla rolnictwa. Biogazownia przetworzy wszystkie dostarczane przez gminy odpady bio.
Decyzja środowiskowa dla budowy biogazowni została już wydana, miejska spółka ProNatura, która będzie odpowiadać za inwestycję, może więc przystąpić do projektowania inwestycji. Ta finansowana będzie m. in. z funduszy europejskich, a także dzięki kredytowi z NFOŚiGW.