- Klimat bydgoskiego „święta pieśni” jest niepowtarzalny, zarówno dla jego uczestników, jak i widzów. Spotkanie w Bydgoszczy to okazja do wielu wzruszeń, obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie, poznania osób, z którymi można dzielić się pasją – muzyką – tak Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży określają jego organizatorzy, czyli bydgoski Pałac Młodzieży i Stowarzyszenie „Pałac”.
Należy podkreślić, że ten konkurs jest nie tylko jednym z największych, ale i najbardziej prestiżowych. Potwierdza to fakt, że wśród sześciu najznamienitszych festiwali chóralnych zaproszonych do udziału w Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. S. Stuligrosza w Poznaniu, bydgoski konkurs jest jedynym adresowanym do dzieci i młodzieży! Nic więc dziwnego, że wydarzenie to co roku od lat cieszy się ogromny zainteresowaniem.
Młodych chórzystów można posłuchać w filharmonii
Przed nami 39. edycja Konkursu Chórów a Cappella. W tegorocznych przesłuchaniach weźmie udział ponad pół tysiąca młodych chórzystów (do lat 16 i do lat 21) m.in. z: Białegostoku, Leżajska, Lublina. Krakowa czy Siedlec.
- Nasze województwo reprezentować będzie Chór Dolce Canto ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Bydgoszczy - informuje Dominik Wierski, rzecznik Pałacu Młodzieży.
Jak co roku przesłuchania konkursowe są otwarte dla publiczności - w sobotę (19 X) w godz. 9.30-12.00 i 14.00-17.00 można przyjść do Filharmonii Pomorskiej, by posłuchać konkursowych występów młodych chórzystów.
Warsztaty dla dyrygentów i pedagogów
Wydarzenie ma także wymiar edukacyjny. W sobotę o godz. 20.00 w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży Agnieszka Sowa - dyrygent chórów bydgoskich poprowadzi bezpłatne warsztaty dla dyrygentów i nauczycieli muzyki, w tym także pedagogów z naszego miasta. Osoby zainteresowane warsztatami powinny uprzednio zgłosić się mailowo, pisząc na adres: [email protected].
Widowisko z utworami Moniuszki
Konkurs tradycyjnie zwieńczy koncert galowy, który jest wydarzeniem wyczekiwanym nie tylko przez uczestników, ale i bydgoską publiczność. Jest to bowiem widowisko multimedialne, które co roku ma inny temat przewodni. Tym razem widowisko wpisze się w trwający Rok Moniuszkowski, by upamiętnić wybitnego kompozytora. - Mocnym akcentem widowiska będzie wspólne wykonanie dzieł Stanisława Moniuszki – zdradza rzecznik Pałacu Młodzieży.
Dla najlepszych nagrody
Podczas koncertu galowego odbędzie się także ceremonia wręczenia nagród – Złotych, Srebrnych i Brązowych Kamertonów w poszczególnych kategoriach. Najlepsze, zadaniem jury, chóry otrzymają nagrody Grand Prix i Puchary Ministra Edukacji Narodowej oraz Puchary Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będą także nagrody specjalne, m.in., od wojewody, marszałka czy prezydenta Bydgoszczy.
Znaleźć się w gronie nagrodzonych to oczywiście ważne, ale…
- Młodzi uczestnicy mówią, że udział w Konkursie Chórów a Cappella to nie tylko walka o nagrody, ale także uczestniczenie w ważnym dla nich wydarzeniu, na które pracują przez cały rok. To także nawiązywanie nowych przyjaźni i wspaniała atmosfera – podkreśla rzecznik Pałacu Młodzieży.
Widowiskowy koncert połączony z galą odbędzie się w niedzielę o 12.00 w Filharmonii Pomorskiej. Obowiązują wejściówki, o które należy pytać w Pałacu Młodzieży.
CHÓRY UCZESTNICZĄCE W KONKURSIE
KATEGORIA I. Dziecięce chóry szkolne do 16 lat
1. Chór „Dmuchawce” z Zespołu Szkół w Karczmiskach, dyrygent: Anżela Kwiatkowska
2. Chór „Dolce Canto” ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Bydgoszczy, dyrygent: Roksana
Ptasznik
3. Chór Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku, dyrygent:
Jolanta Drużyńska
4. Chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie, dyrygent: Aleksandra Janus
5. Chór „Cantiamo” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Leżajsku,
dyrygent: Barbara Kuczek
6. Chór „La Musica” – grupa najmłodsza ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie, dyrygent: Zdzisław Ohar
7. Chór „La Musica” – grupa młodsza
KATEGORIA III. Młodzieżowe chóry szkolne o głosach równych do 21 lat
8. Międzyszkolny Chór ,,Canzona” ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Siedlcach, dyrygent: Dariusz Różański
KATEGORIA IV. Młodzieżowe chóry pozaszkolne o głosach równych do 21 lat
9. Chór LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Warszawie, dyrygent:
Liliana Bach
10. Chór „Canticum Canticorum” z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, dyrygent: Małgorzata Mazur
11. Młodzieżowy Chór „Scherzo” z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, dyrygent:
Andrzej Citak
KATEGORIA VI. Młodzieżowe chóry pozaszkolne o głosach mieszanych do 21 lat
12. Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, dyrygent: Grzegorz
Handke
13. Młodzieżowy Chór „Our Voice” z Działdowa, dyrygent: Danuta Czeczot
14. Chór „Cantabile” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach, dyrygent: Ewa Maleńczyk
