W poniedziałek (24 kwietnia) podczas konferencji prasowej w ratuszu Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, poinformował, że na najbliższej sesji przedstawi radnym projekt uchwały dotyczący zmiany podmiotu tworzącego (prowadzącego - przyp. red.) dla Szpitala Miejskiego oraz przekazania tej placówki medycznej w zarządzanie przez Politechnikę Bydgoską. Zgodnie z treścią uchwały, placówka ma zostać przekazana uczelni po otrzymaniu zgody na uruchomienie kierunku lekarskiego. Wniosek w tej sprawie PBŚ chce złożyć w III kwartale 2023 roku
- 31 marca br. wystąpiliśmy z wnioskiem do prezydenta Bydgoszczy z prośbą o zastosowanie przepisów ustawy o lecznictwie, która jasno precyzuje możliwość zmiany podmiotu prowadzącego, jeśli chodzi o placówkę medyczną - przekazał prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor PBŚ. - Dzięki temu Szpital Miejski stałaby się miejscem kształcenia przyszłych studentów medycyny na PBŚ.
Uchwała na razie ma charakter intencyjny
W odpowiedzi na ten wniosek prezydent Bydgoszczy przygotował projekt uchwały, która na razie ma charakter intencyjny. - Uchwała ta na razie wyraża wstępną wolę przekazania szpitala w ręce Politechniki w drodze porozumienia - przekazała Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Jeśli Politechnice uda się uzyskać stosowne pozwolenia i uruchomi kształcenie na kierunku lekarskim, to Miasto Bydgoszcz będzie miało za zadanie uchwalić już tę właściwą uchwałę Rady Miasta, wyrażającą wprost zgodę na przekazanie szpitala i wraz z nią porozumienie pomiędzy prezydentem miasta a Politechniką Bydgoską - wyjaśniła Iwona Waszkiewicz.
Dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju, który jest koordynatorem prac związanych z organizacją Wydziału Medycznego na Politechnice Bydgoskiej, podkreślał, że taka forma przekazania szpitala jest formą optymalną dla uczelni przymierzającej się do kształcenia studentów medycyny
- W pełni będziemy mogli skorzystać z kadry medycznej już zatrudnionej w szpitalu, a jako podmiot zarządzający tą jednostką będziemy mogli dofinansować tę jednostkę, ubiegać się o środki i właśnie tam przekierować nasze główne działania, co do rozbudowy i kształcenia. Rozważamy, m.in., budowę na terenie szpitala nowoczesnego prosektorium, a także zaplecza dydaktycznego, niezbędnego dla kształcenia przyszłych studentów kierunku lekarskiego - zaznaczył dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ.
Zarząd Szpitala Miejskiego jest na tak
Zmianę podmiotu tworzącego pozytywnie ocenia także zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego. - Oprócz szczytnego celu kształcenia kadry lekarskiej na Politechnice Bydgoskiej, jest to również szansa rozwoju szpitala, rozwoju kadry medycznej, podniesienia rangi szpitala z powiatowego do uniwersyteckiego - stwierdziła Anna Lewandowska, dyrektor naczelna Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy.
Uruchomienie kierunku lekarskiego na PBŚ planowane jest z początkiem roku akademickiego 2024/2025. Na I roku ma kształcić się 60 studentów.
Współpraca ze szpitalem MSWiA. Trwa też budowanie kadry medycznej
PBŚ zamierza współpracować także z innymi lecznicami. W minioną sobotę (22 kwietnia) podpisany został list intencyjny ze Szpitalem MSWiA w Bydgoszczy. W uroczystości uczestniczył Błażej Poboży, podsekretarz stanu w MSWiA. Docelowo strony porozumienia zawrą umowę cywilno-prawną. Współpraca obejmie możliwość wykorzystania infrastruktury oraz zasobów kadrowych szpitala przez PBŚ. Studenci odbywać będą także praktyki w tej lecznicy. Pod uwagę brany jest też 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, ale tu odpowiedzi jeszcze nie ma.

Politechnika Bydgoska buduje już kadrę medyczną. Jak informowaliśmy, wykładowcą powstającej medycyny na PBŚ będzie, m.in. znakomity neurochirurg - prof. dr hab. n. med. Marek Harat. Do zespołu wykładowców dołączą także: prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz, znany psychiatra i psychoterapeuta oraz dr n. med. Marek Lewandowski, specjalista położnictwa i ginekologii i zarazem dyrektor Szpitala MSWiA w Bydgoszczy.
Przypomnijmy, że wcześniej zielone światło dla medycyny na PBŚ dali minister edukacji i nauki oraz minister zdrowia. Utworzenie medycyny na Politechnice od początku wspierają także minister Łukasz Schreiber i poseł Tomasz Latos.
