Pierwszych studentów medycyny Politechnika Bydgoska ma zamiar przyjąć w roku akademickim 2024/2025. Przygotowania idą pełną parą, jak niedawno informowaliśmy, wsparcie dla tej inicjatywy zadeklarował premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. Teraz dołączyło jeszcze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, adepci medycyny będą mogli zdobywać doświadczenie w Samodzielnym Publicznym Wielospecjalistycznym Zakładem Opieki Zdrowotnej MSWiA. List intencyjny w tej sprawie podpisali w sobotę 22 kwietnia przedstawiciele uczelni, lecznicy oraz wiceminister Błażej Poboży.
- Występuję dziś trochę jako notariusz dobrej sprawy, bowiem ta idea zrodziła się tu na miejscu. Nie mam wątpliwości, że należy sprzyjać tego typu inicjatywom - powiedział wiceminister. - Gdzie jeśli nie u najlepszych uczyć się tego trudnego, ale jakże cennego fachu, a ten szpital to świetna placówka.
Jak informuje MSWiA, w ramach zawartego w sobotę porozumienia szpital MSWiA w Bydgoszczy zapewni Politechnice Bydgoskiej wsparcie doświadczonej kadry medycznej. Umożliwi również korzystanie ze swojej infrastruktury. Szpital pomoże Politechnice także w prowadzeniu kształcenia przed- i podyplomowego w zawodach medycznych. Bydgoska placówka będzie też przyjmowała studentów na praktyki wakacyjne.
To też może Cię zainteresować
List intencyjny jest wstępem do podpisania umowy cywilnoprawnej, która szczegółowo ureguluje wszystkie kwestie dotyczące współpracy.
Wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie kierunku lekarskiego władze Politechniki Bydgoskiej chcą złożyć w III kwartale 2023 roku. Warto odnotować, że przedsięwzięciu kibicuje również Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
- Życzymy Politechnice Bydgoskiej powodzenia. Każdy pomysł na zwiększenie liczby lekarzy w Polsce zasługuje na wsparcie - mówi rzecznik UMK prof. Marcin Czyżniewski.

