Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli 2020 ogłoszą cud i to niejeden!

Justyna Tota
Justyna Tota
W Orszaku Trzech Króli tradycyjnie już nie zabraknie wielbłąda Gacka, który stał się ulubieńcem bydgoszczan. Pojawią się także inne zwierzęta, jak alpaki, owieczka czy gołąbek - symbol pokoju
W Orszaku Trzech Króli tradycyjnie już nie zabraknie wielbłąda Gacka, który stał się ulubieńcem bydgoszczan. Pojawią się także inne zwierzęta, jak alpaki, owieczka czy gołąbek - symbol pokoju Archiwum
Trzej Królowie 6 stycznia 2020 roku już po raz siódmy przejdą ulicami naszego miasta, ale zmienioną trasą, która nie przez przypadek będzie mieć swój finał na Starym Rynku. Tego dnia będzie rozdawanych 6 tysięcy papierowych koron i nalepek. Warto też przygotować sobie strój, dołączając do jednego z trzech kolorów orszaku Kacpra (czerwonego jak miłość), Melchiora (zielonego jak nadzieja) i Baltazara (niebieskiego jak wiara), aby współtworzyć barwny korowód. W orszaku tradycyjnie już nie zabraknie wielbłąda Gacka i koni, pojawią się też pasterze z alpakami czy aniołowie na szczudłach.

„Cuda, cuda ogłaszają” - tak zaczyna się refren kolędy „Dzisiaj w Betlejem” i takie też jest hasło Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia 2020 roku przejdzie ulicami już po raz siódmy.

- Kolędy najlepiej, najpiękniej, a jednocześnie najprościej mówią nam o Bożym Narodzeniu. Chcemy, aby wybrzmiały zarówno znane, jak i zapomniane fragmenty polskich kolęd. Tych, które dla każdego z nas są wspomnieniem z dzieciństwa, radosnym czasem przeżywanym w gronie najbliższych, a przede wszystkim modlitwą. Jak co roku wyjdziemy z nimi poza świątynie, poza rodzinne domy, wyjdziemy na ulice naszego miasta - zapowiadają Regina i Marek Piątkowscy, koordynatorzy Bydgoskiego Orszaku.

Wiemy już, kto wcieli się w główne postaci orszaku

  • Jako Święta Rodzina wystąpi młode małżeństwo Aleksandra i Mateusz Jadaś wraz z 11-miesięcznym Filipkiem.
  • Kacprem, królem europejskim, którego czerwony orszak symbolizuje miłość, będzie Tomasz Skonieczny - mąż i ojciec dwóch synów oraz dwóch córek, handlowiec, który dotąd nie brał udziału w orszaku.
  • W postać króla azjatyckiego Melchiora, który poprowadzi orszak zielony symbolizujący nadzieję, wcieli się Tomasz Białkowski z Paterka koło Nakła - na co dzień mąż i ojciec trzech córek, urzędnik samorządowy, który prowadzi też własną działalność gospodarczą.
  • Odtwórcą roli Baltazara, króla afrykańskiego na czele niebieskiej grupy symbolizującej wiarę, od pierwszych edycji bydgoskiego orszaku jest pochodzący z Ghany o. Izaak Antwi-Boasiako - misjonarz ze Zgromadzenia SPIRITANS, obecnie przebywający w placówce misyjnej w Irlandii. Do Bydgoszczy przyjedzie specjalnie na orszak. - Afrykański król zaśpiewa kolędę w swoim rodzimym języku - zdradza nam pani Regina.

Królowie pojadą ulicami Bydgoszczy na koniach (z Ośrodka Rekreacji Konnej pod Aniołami w Myślęcinku) i wielbłądzie Gacku, który już po raz kolejny przyjedzie na bydgoski orszak z Horodyszcza (województwo lubelskie). - W orszaku wraz z pasterzami pójdą alpaki. W stajence, na orszakowej scenie na Starym Rynku, pojawi się też owieczka - dodaje pani Regina, która podpowiedziała nam także, że w orszaku zobaczymy również szczudlarzy w strojach aniołów, czyli młodzież z Fordonu.

Orszak wyruszy sprzed bazyliki

Nim barwny korowód 6 stycznia przejdzie ulicami miasta, tradycyjnie poprzedzi go msza św., która o godz. 11.30 tym razem odprawiona zostanie w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo. Sprzed bazyliki orszak o godz. 13 wyruszy nową trasą - ulicami: Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku, gdzie będzie stajenka.

Trzej Mędrcy ze Wschodu na Starym Rynku oddadzą pokłon małemu Jezusowi, ofiarując mu symbolicznie złoto, kadzidło i mirrę. Pasterze zaś złożą w darze Jezusowi małego gołąbka, symbol pokoju. Wszystkie dzieci zachęcane są, by narysowały „skarby”, jakie chciałyby tego dnia dać na powitanie Dzieciątku. Jak co roku przynieść można także słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom.

Z okazji 100-lecia

Bydgoski Orszak Trzech Króli 2020 zapowiada się wyjątkowo, bo odbędzie się w Roku 100-lecia Powrotu Bydgoszczy do Polski. Jak zapowiadają organizatorzy, orszakowe hasło „Cuda, cuda ogłaszają” nawiąże nie tylko do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz, ale i 100-lecia Cudu nad Wisłą oraz rocznicy urodzin papieża Polaka.

- Akcentem nawiązującym do powrotu Bydgoszczy do Macierzy będzie udział grupy rekonstrukcyjnej Ferajna Bydgoska, która wystąpi w mundurach z lat 20. Wymownym symbolem jest też miejsce zakończenia orszaku, na Starym Rynku - podkreślają koordynatorzy Regina i Marek Piątkowscy. - Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II zabrzmi ulubiona kolęda papieża Polaka.

Przygotuj strój i stań się jednym z aktorów

- Do orszaku może przyłączyć się każdy. Zachęcamy do przygotowania niedrogiego przebrania, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu. Propozycje strojów orszakowych można znaleźć na stronie www.orszak.bydgoszcz.pl - zapraszają organizatorzy, którzy przygotowali 6 tysięcy koron i nalepek, jakie będą rozdawane 6 stycznia 2020 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera