Julia Doszna i Antoni Pilch to duet szczególny. Spotkanie znanej łemkowskiej pieśniarki, która od lat popularyzuje kulturę Łemków, stworzyła zespół Wereteno, dokonała licznych nagrań płytowych i filmowych, koncertowała w kraju i na świecie oraz lutnisty, śpiewaka, pedagoga, animatora muzyki dawnej, założyciela zespołu Bractwa Lutni (płyta „Pacierz Polski”) i Akademii Tradycji (płyta „Pieśni Rzeczypospolitej Wielu Narodów” oraz płyty autorskie „Pątnik” i „Pieśni Słonne”), gospodarza Dworu na Wysokiej, dało ciekawe i cenne połączenie ludowej tradycji i jej szczególnego, staroruskiego rytu z estetyką odtwórców autentycznej muzyki dawnej a także symboliczną dla tego obszaru muzyki lutnią.
Program koncertu „Pieśni naszych przodków”, przygotowany przez oboje artystów, to głównie pieśni zanotowane przez Oskara Kolberga, wykonywane i akompaniowane według wzorów z XVI i XVII w., do których te utwory bardzo często nawiązują w melodii i treści.
- Repertuar wzbogacają starodawne pieśni łemkowskie i muzyka lutniowa, tworząca wyjątkowe, bardzo stylowe tło, dla całości repertuaru. Dla współczesnych odbiorców ludowe pieśni z XIX w. zebrane przez Kolberga są zaskoczeniem, gdyż wydają się przewyższać głębią tekstu i pięknem melodii znane dziś pieśni ludowe - zapowiada Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, które zaprasza na koncert.
Uwaga, bilety!
Bilety w cenie 15 zł są do nabycia w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy (plac Kościeleckich 6), online poprzez stronę www.biletyna.pl albo u nas.
Dla naszych Czytelników mamy dwa podwójne zaproszenia. Otrzymają je osoby, które jako pierwsze prześlą na adres: [email protected] maila ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz hasłem „Pieśni naszych przodków”.
W mailu zwrotnym poinformujemy o wygranym zaproszeniu.
Aktualizacja: Do wygrania pozostało jeszcze jedno podwójne zaproszenie.
Flash Info odcinek 7 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
