Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza rocznica śmierci Leonarda Pietraszaka. Tak po roku wygląda jego grób - zobacz zdjęcia

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Tak w pierwszą rocznicę śmierci Leonarda Pietraszaka prezentuje się Jego grób na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.
Tak w pierwszą rocznicę śmierci Leonarda Pietraszaka prezentuje się Jego grób na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy. Nadesłane
1 lutego 2023 roku zmarł wybitny polski aktor, Leonard Pietraszak. W pierwszą rocznicę Jego śmierci wracamy do uroczystości pogrzebowych Honorowego Obywatela Bydgoszczy i pamięci o Nim.

Leonard Pietraszak został pochowany na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy z udziałem wojskowej asysty honorowej 7 lutego ubr. Wcześniej odprawiono mszę w katedrze św. Marcina i Mikołaja, z udziałem Rodziny, samorządowych władz miasta i województwa, licznych pocztów sztandarowych oraz - po prostu - wielbicieli talentu Zmarłego. W sobotę poprzedzającą bydgoskie uroczystości, odbyła się również msza w Warszawie, w kościele Środowisk Twórczych św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego przy placu Teatralnym, gdzie Aktora żegnali stołeczni przyjaciele.

Uroczystości w bydgoskiej katedrze

Wolą Artysty było, by zamiast kwiatów przekazać do puszek datek na Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie - tam też pod koniec 2023 roku przeprowadziła się wdowa po pamiętnym "Lolku", Wanda Majer - Pietraszak.

To też może Cię zainteresować

Popularność i uznanie zyskał zmarły w wieku 86 lat Aktor dzięki znakomitym rolom teatralnym, a także filmowym: doktora Karola Stelmacha w „Czterdziestolatku”, Krzysztofa Dowgirda w serialu „Czarne chmury”, pułkownika Waredy w "Karierze Nikodema Dyzmy" czy Gustawa Kramera w „Vabankach”. W 2012 roku odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów przy ul. Długiej, a w 2018 r. odbierał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Leonard Pietraszak, dowodząc przywiązania do rodzinnego miasta, ofiarował również z Małżonką naszemu Muzeum Okręgowemu cenną kolekcję obrazów (Jana Stanisławskiego i uczniów).

Na Starofarnym w Bydgoszczy

Wiosną ubiegłego roku na Cmentarzu Starofarnym, stanął nagrobek, którego historię przybliżył nam wtedy krewny Zmarłego.
- Od samego początku, w rozmowach z wdową, Wandą Majer-Pietraszak, myśleliśmy raczej o sarkofagu, niż klasycznym pomniku. Wspólnie wybieraliśmy jego wzór, kamień. Ostatecznie nagrobek stanął w Międzynarodowym Dniu Teatru i w rocznicę urodzin ukochanej mamy Lolka, z którą był niesamowicie związany. Oczywiście to przypadek, ale dość symboliczny - opowiadał nam Tomasz Pietraszak, bliski krewny Zmarłego.

- Zrobiliśmy mosiężny odlew głowy płaczącego, frasobliwego Chrystusa, gdzie za wzór, w proporcjach 1:1, służyła metalowa płaskorzeźba, którą Lolek otrzymał kiedyś od przyjaciół z Teatru Ateneum, i którą to darzył ogromnym sentymentem. Ze względu na charakter Starofarnego, zgodę na kształt pomnika musiał wydać miejski konserwator zabytków.

Wandzie Majer-Pietraszak, aktorce i pisarce, zależało na tym, by pomnik miał prosty, ale szlachetny kształt. Ma też teraz nadzieję, że mieszkańcy Bydgoszczy będą pamiętali o "Lolku", tak jak on zawsze pamiętał o Bydgoszczy. Rodzina bardzo docenia też to, że obok zniczy od nich, często pojawiają się lampki od anonimowych sympatyków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera