Pierwszy z nich, to Kuba Ziołek (zdjęcie z prawej), który o Paszport powalczy w kategorii Muzyka Popularna. Wśród jego licznych projektów muzycznych warto wymienić np. Alamedę 5 oraz Starą Rzekę.
Dla Ziołka to już druga nominacja w tej kategorii. Pierwszy raz otarł się o wygraną w 2013 roku, kiedy to rywalizował z pianistą Marcinem Maseckim i muzykiem rockowym Dawidem Podsiadło.
Kariera muzyczna 30-letniego bydgoszczanina od zawsze związana była z Bydgoszczą. Swoje pierwsze kroki muzyczne stawiał na lokalnej scenie hardcore punk i rocka alternatywnego. Zaczynał jako basista, gitarzysta i wokalista w takich kapelach jak Sora!, toruńsko-bydgoski Tin Pan Alley czy noise rockowy duet Ed Wood. Przełomowym wydarzeniem w życiu artysty była wydana w 2012 roku płyta "Cień chmury nad ukrytym polem" jego solowego projektu o nazwie Stara Rzeka. W tym samym czasie zaczęły działać inne składy z udziałem Ziołka zorientowane wokół nowoczesnej psychodelii, muzyki noise, kolektywnej improwizacji, awangardowego metalu czy muzyki elektronicznej. Warto wymienić takie składy jak toruńsko-bydgoski elektroniczny duet Kapital, improwizujący septet Innercity Ensemble, okołorockowe projekty Alameda 3 i 5 czy grający cięższe odmiany muzyki tanecznej kwartet T'ien Lai.
W tym roku dziennikarzom muzycznym przypadły do gustu trzy muzyczne inkarnacje z udziałem Ziołka: dwupłytowy debiut psychodelicznego kwintetu Alameda 5, zatytułowany "Duch tornada", drugi i ostatni album muzyka pod szyldem Stara Rzeka zatytułowany "Zamknęły się oczy ziemi" oraz drugi krążek zespołu T'ien Lai.
Oprócz tego, muzyk jest mocno zaangażowany w życie koncertowe. Do dziś zdąży zagrać w takich miejscach jak Nowy Jork, Sao Paulo, Stambuł, Tromso w Norwegii czy Reykjavik.
Drugi z nominowanych jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Krzysztof Książek pochodzi z Krakowa, a do Paszportu nominowany został w kategorii Muzyka Poważna. Krzysztof Książek w tym roku znalazł się w trzecim etapie konkursu chopinowskiego.
Swoją przygodę z pianistyką rozpoczął w wieku 9 lat. Od dziesięciu lat kształci się pod okiem prof. Stefana Wojtasa, najpierw jako uczeń szkoły muzycznej II st., obecnie jako student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, w tym: im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej (Płock 2008), XV Concurs International de Piano Ricard Vines (Lleida, Hiszpania 2009), The International Chopin Piano Competition (Lwów, Ukraina 2010), VI Concorso Internazionale Pianistico „Citta di Avezzano" (Avezzano, Włochy 2011), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (Warszawa 2011, 2015).
Brał udział w 67. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, XVIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia", V Ogólnopolskim Festiwalu Promocyjnym „Sierpień Talentów" oraz II Festiwalu Premia Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Jest stypendystą Małopolskiej Fundacji „Sapere Auso", Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Musica Bona.