Leżący policjanci, jak popularnie zwane są progi zwalniające, wybudowano na ulicy Smukalskiej na odcinku między pętlą autobusową a granica miasta. Powstały tam cztery konstrukcje wymuszające jazdę zgodną z ograniczeniem prędkości.
[break]
- Wnioskowali o to mieszkańcy podczas spotkania z prezydentem Bydgoszczy - podkreśla Marta Stachowiak, rzecznik prasowy prezydenta Rafała Bruskiego.
Na Osowej Górze zastosowano nietypową technologię. Jest to tak zwany próg płytowy, który umożliwia płynny przejazd autobusów, ale wymusza spowolnienie ruchu pojazdów osobowych. Takie progi zbudowano także na ulicy Kruszyńskiej, którą kursuje linia nr 77. Pojawiły się trzy tego rodzaju szykany. Dlaczego aż tyle? Bo tyle jest przy tej ulicy placówek oświatowych z małymi dziećmi (dwa przedszkola plus zerówka).
- Kilka lat temu zainstalowaliśmy tam progi prefabrykowane przykręcane do nawierzchni stalowymi kotwami, ale ze względu na bardzo wysokie koszty realizacji, zmieniliśmy technologię na bardziej trwałą, a przy tym tańszą, czyli kostkę betonową. Takie rozwiązania z powodzeniem stosuje się już od kilku lat w innych krajach Europy - zaznacza Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
Również w Śródmieściu zamontowano nowego „leżącego policjanta”. Próg zwalniający pojawił się na ulicy Niemcewicza.
- Tego lata zaplanowaliśmy także odnowienie oznakowania poziomego na wszystkich progach zwalniających. Przedsięwzięcie jest w trakcie realizacji - dodaje Krzysztof Kosiedowski.
Mieszkańcy Smukały liczą na to, że inwestycje poprawią bezpieczeństwo. - Smukalska została wyremontowana i kierowcy zaczęli jeździć szybciej. Kiedy były dziury, poruszali się bardziej ostrożnie. Leżący policjant pojawił się niedaleko wyjazdów z działek, chodzą i jeżdżą na rowerach dzieci i dorośli, a więc we właściwym miejscu - uważa Robert Zając, przewodniczący Rady Osiedla Smukała-Opławiec-Janowo.
Jego zdaniem przydałby się jeszcze próg zwalniający na ul. Opławiec przy szkole i przychodni. - Na razie jednak słyszymy, że planowany jest tylko remont nawierzchni - dodaje przewodniczący Zając.
Swoje oczekiwania mają także mieszkańcy Osowej Góry. - W roku szkolnym powinna pojawić się „agatka” na przejściu dla pieszych w obrębie skrzyżowania Kruszyńskiej i Puszczykowej. Blisko jest szkoła i nie rozumiemy, dlaczego wycofano stamtąd osobę przeprowadzającą dzieci - mówi Radosław Ginther, przewodniczący Rady Osiedla Osowa Góra.