Druga część tytułu, który bydgoska opera pokaże w październiku, nie jest przypadkowa. Opera Nova nawiązuje w ten sposób do, przypadającej kilkanaście dni później, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Będzie to bydgoska prapremiera „Awantury w Recco, czyli Drzewko wolności”, w jego nowej redakcji muzycznej. - Obecną - drugą wersję „Awantury w Recco” napisałem w latach 2017-2018 na zamówienie Opery Nova. Wersja ta nie różni się od pierwszej w warstwie literackiej, natomiast muzykę zredagowałem ponownie. Dopisana została między innymi uwertura, niektóre fragmenty są teraz rozbudowane, inne pomniejszone lub uproszczone, dokonałem wielu retuszy, a całość zyskała nową instrumentację. W sposób znaczący starałem się uwypuklić melodyjność opery - wyjaśnia Maciej Małecki, kompozytor.
Autorem libretta do opery komicznej jest Wojciech Młynarski. Napisał je według pomysłu Adama Mickiewicza. Jednym z reżyserów przedstawienia jest, znany z wielu filmów i przedstawień teatralnych, Maciej Wojtyszko. Drugim - Magdalena Małecka-Wippich. Kierownictwo muzyczne sprawuje Anna Duczmal-Mróz, córka znanej dyrygentki Agnieszki Duczmal.
https://pomorska.pl/modernizacja-opery-nova-za-13-mln-zl-zobacz-co-sie-zmieni/ar/c3-11595916
Po październikowych spektaklach „Manru” scenografia i kostiumy wyjeżdżają do Opery Krakowskiej. Opera Nova jest jedyną polską sceną, która ma dzieło Ignacego Jana Paderewskiego w repertuarze. Wkrótce dołączą realizacje w warszawskim Teatrze Wielkim i Operze Krakowskiej, dokąd wypożyczone zostaną scenografia i kostiumy z bydgoskiego przedstawienia.
Nowa scena obrotowa pozwoli, by po czterech latach do opery wrócił balet „Zniewolony umysł” z choreografią Roberta Bondary.
Natomiast 29 października ruszy sprzedaż biletów na koncerty sylwestrowo-noworoczne, a będzie ich osiem. Ekipa realizatorów nie zmieni się. Kierownictwo muzyczne obejmie Maciej Figas, reżyserią zajmie się Sebastian Gonciarz, a scenografią Mariusz Napierała. Autorką choreografii będzie Iwona Runowska.
W tym sezonie do zespołu artystów operowych dołączą nowi soliści: Julia Pruszak i Bartłomiej Kłos.
Opera Nova może też pochwalić się nagrodami. Przed kilkoma dniami na gali w Zamku Królewskim w Warszawie podczas rozdania laurów 12 edycji Teatralnych Nagród Muzycznych im. Kiepury trzy nagrody otrzymał spektakl Opery Nova „Falstaff”, opera Giuseppe Verdiego w reżyserii Macieja Prusa. Przedstawienie zwyciężyło w trzech kategoriach: najlepszy spektakl, najlepszy śpiewak - nagroda dla Łukasza Golińskiego, solisty Opery Nova, wykonawcy roli tytułowej, oraz najlepszy plakat - autorstwa Tomasza Bogusławskiego.
Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe?