O ogrodzie pisaliśmy ostatni raz w styczniu, gdy jedna z mieszkanek pytała, co to za instalacja, dołączając zdjęcia kilku szarych ścian z pustaków i ławek ustawionych na terenie zielonym przy skrzyżowaniu ulic Wyzwolenia i Pelplińskiej. Więcej o samym projekcie opowiedział nam pomysłodawca. Otwarty Ogród Sztuki – Fordon Art to pomysł, który wygrał głosowanie w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim w 2018 roku.
– To ma być miejsce, które łączy zarówno element wypoczynkowy – alejki, ławki, nasadzenia roślinne oraz element artystyczny – minimurale i formy instalacyjne – powiedział Bartosz Mikołajczyk, autor zgłoszenia. Park miał być atrakcją i miejscem integracji mieszkańców osiedla Tereny Nadwiślańskie. Projekt zakładał formułę półotwartą – część murali to wystawa stała, a część przestrzeń wolna. Dodatkowo w okolicy planowano organizację imprez kulturalnych.
Takie były założenia, ale w pełni nie udało się ich na razie zrealizować. W styczniu ratusz przekazał nam, że konieczna jest zmiana lokalizacji instalacji, bo nieruchomość, na której się znajduje, przeznaczona jest do zbycia. Na zadanie przeznaczona jest kwota 140 tys. zł – dotychczas wydano 117 tys. zł. W lipcu instalacja nadal widoczna jest w okolicy ul. Wyzwolenia, ale wytypowano miejsce, gdzie można ją przenieść – miejsca dzielą ok. 2 km. Ratusz potwierdza, że w tym roku odbyły się rozmowy z autorem projektu na temat zmiany lokalizacji.
– Sprawdzamy, zgodnie z propozycja autora, możliwość przeniesienia na teren w okolicy nowego placu zabaw przy Okulickiego 7 – informuje nas Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Zmieni się nie tylko miejsce, ale planowanych jest kilka innych korekt dotyczących samej instalacji. – Propozycja zakresu prac w nowym miejscu obejmuje m.in.:
- ustawienie nowych, 6 tablic na figurach przestrzennych. Na każdej ścianie ten sam tekst literacki, ale w trzech językach. Graficzne ujęcie tablic – tło tablic w barwach flag (Polska, Ukraina i Białoruś);
- przeniesienie murków – powstanie prosta zwykła ściana z ich wszystkich i wykonanie na nim muralu;
- przeniesienie ławek;
- ewentualnie dodatkowe nasadzenia;
- ewentualnie dostawienie stojaków rowerowych.
Całość jako mini skwer miałaby być uzupełnieniem nowego placu zabaw – przekazuje rzeczniczka.
Zobacz wideo: Trasa ekstremalna w Exploseum
