Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Ogród podwodny” w centrum Bydgoszczy [wernisaż Galeria Wspólna]

Justyna Tota
Justyna Tota
Na instalację malarską „Ogród podwodny” Justyna Jugła otrzymała stypendium prezydenta Bydgoszczy. Inspiracją był zdjęcia Dominiki Budzbon
Na instalację malarską „Ogród podwodny” Justyna Jugła otrzymała stypendium prezydenta Bydgoszczy. Inspiracją był zdjęcia Dominiki Budzbon Zuzanna Straszewska
Nasycone kolorami gąbki, ukwiały, gorgonie i koralowce wyrosły ze ścian galerii. Dziś wieczór w ten podwodny świat wkroczymy przy dźwiękach jazzu, a grająca go skrzypaczka „wtopi się” w rafę... w Galerii Wspólnej MCK, wstęp wolny.

Ogród pod wodą w centrum Bydgoszczy? Na piętrze? A jednak, taki właśnie powstał Galerii Wspólnej MCK przy ulicy Batorego 1/3 za sprawą malarskiego talentu i niemałego wysiłku Justyny Jułgi oraz zdjęć raf koralowych, wykonanych przez Dominikę Budzbon - kuzynkę artystki, zapaloną podróżniczkę i lekarkę. Odwiedziliśmy ten podwodny świat na dwa dni przed dzisiejszym wernisażem.

„Ogród podwodny” w centrum Bydgoszczy [wernisaż Galeria Wspólna]
Justyna Jułga

Podwodny ogród Justyny Jułgi roztacza się w przestrzeni dwóch sal galerii. W pierwszej to impresja koralowego ogrodu, najważniejsze są tu obrazy – fragmenty podwodnego świata, w którym zanurzymy się na dobre, przechodząc do drugiej z sal. Im bardziej przemierzamy w głąb, tym bardziej kolory są nasycone.

Na wprost wita nas wielki koralowiec, mieniący się w odcieniach niebieskiego, turkusu i fioletu. Po prawej stronie ławica złotych rybek w prążki kontrastuje na tle fioletowej toni, a nad nią unosi się błękit delikatnie dryfującej tafli wody, przez którą przedzierają się strumienie światła. Nieco dalej koralowiec jak skała w odcieniach bordo, fioletu i różu.

Obok na ciemnym granacie srebrzą się inne ryby. Po przeciwnej stronie wyrastają gąbki, ukwiały, gorgonie… - To moja ulubiona ściana – wskazuje nam Justyna Jułga, która na wykonanie tej malarskiej instalacji miała 1,5 miesiąca, podobnie jak dwa lata temu przy „Rainforest” w Galerii Miejskiej bwa, ale…

- Na malowanie czasu było mniej, bo montaż płótna i ustawienie specjalnej konstrukcji, dzięki której mamy wrażenie, że instalacja otacza nas z wszystkich stron, choć w rzeczywistości nie jest to przestrzeń zamknięta, zajęło 1,5 tygodnia – wyjaśnia artystka, która zużyła 40 mb zagruntowanego płótna, stosowanego do tworzenia obrazów.

„Ogród podwodny” w centrum Bydgoszczy [wernisaż Galeria Wspólna]
Justyna Jułga

Inspiracją do powstanie „Podwodnego ogrodu” (tak samo jak przy „Rainforest”) były zdjęcia wykonane przez kuzynkę artystki - Dominikę Budzbon, lekarkę i zapaloną podróżniczkę.

- Szczerze powiedziawszy pomysł pojawił się wcześniej niż propozycja wystawy. Kiedy zaproponowano mi ekspozycję w Galerii Wspólnej, ja już wiedziałam, że powstanie tu „Ogród podwody” - taki jak ze zdjęć Dominiki. Zresztą kuzynka była w trakcie powstawania instalacji, musiała spojrzeć, zatwierdzić. Powiedziała, że jest dumna - uśmiecha się Justyna Jułga.

W roślinności „Ogrodu podwodnego” raczej nie dopatrzymy się swojskich akcentów (do lasu deszczowego Justyna Jułga przeniosła bowiem, m.in. lilie wodne czy płaczące wierzby), chociaż początkowo był pewien bardzo bydgoski pomysł.
- Miałam plan, by na suficie jak w tafli wody odbijały się obiekty-symbole Bydgoszczy. Okazało się jednak, że sufit jest zabytkowy, z pomysłu musiałam więc zrezygnować - zdradza nam artystka, dla której motyw wody jest ulubionym tematem szeroko pojętej przyrody. – Niebo i woda sprawiają, że przestrzeń robi się bardziej malownicza - przyznaje Justyna Jułga.

„Ogród podwodny” w centrum Bydgoszczy [wernisaż Galeria Wspólna]
Zbych Jaszczur

Przestrzeń „Ogrodu podwodnego” okazała się już być niezwykłym… studiem fotograficznym. Justyna Jułga, która prócz malarstwa zajmuje się także fotografią artystyczną, wykonała bowiem sesję zdjęciową z użyciem body painting, podczas której ciało modelki pomalowane w „w rafę koralową” raz stapia się z ogrodem w tle, innym razem wyłania się z niego.

– Moją modelką była skrzypaczka, która zagra na wernisażu również ubrana w body painting. Będzie zatem muzyka na żywo i żywy obraz – mówi Justyna Jułga.

Dźwiękami „Ogrodu podwodnego” będzie jazz improwizowany przez panią Julię (być może muzyka zostanie nagrana, by zwiedzający instalację później, również mogli jej posłuchać). Szum morza będzie co najwyżej można próbować usłyszeć, przykładając ucho do muszli, która na czas tworzenia „Ogrodu podwodnego” stała się talizmanem artystki.

„Ogród podwodny” w centrum Bydgoszczy [wernisaż Galeria Wspólna]
Justyna Jułga

„Ogród podwodny”, na który Justyna Jułga otrzymałam stypendium prezydent Bydgoszczy, będzie można zwiedzać do 16 września w Galerii Wspólnej MCK. Zatem, nawet kiedy wrócimy do pracy lub nauki, będzie można znaleźć chwilę wytchnienia w ogrodzie ciepłego morza. Ten ogród będzie zresztą rozwijać się , bo będą do niego zapraszane grupy szkolne, by tworzyć prace związane z morzem.

Tymczasem Justyna Jułga ma już pomysł na kolejną (trzecią) instalację malarską. - Ostatnio tworzyłam kompozycje kwiatowe, które przetwarzałam na zdjęciach. Myślę więc już o stworzeniu ogrodu kwiatowego. Gdzie? Tego jeszcze nie wiem –dodaje Justyna Jułga, zapraszając wszystkich do odwiedzenia „koralowego ogrodu” w samym centrum Bydgoszczy.

Gdzie? Kiedy? Za ile?
26.08. (pt.) godz. 19 - „Ogród podwodny” - instalacja malarska Justyny Jułgi, Galeria Wspólna MCK (ul. Batorego 1/3), wstęp wolny. "Ogród" zwiedzać można do 16 września.

Przeczytaj także: Rainforest. Justyna Jułga zaprasza nas do lasu deszczowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!