<!** Image 3 align=none alt="Image 202693" sub="Koncerty w lubostrońskim pałacu to okazja, by odwiedzić tę perłę klasycystycznej architektury
[Fot. Tymon Markowski]">Już po raz 129. Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego zaprasza na „Koncert pałacowy”. Piękną Salą Rotundową w posiadłości Skórzewskich w Lubostroniu tym razem zawładną męskie głosy.
Solistami wieczoru będą Maciej Witkiewicz, bas-baryton oraz Wojciech Dyngosz i Adam Zaremba, barytony.
Maciej Witkiewicz jest profesorem bydgoskiej uczelni. Lubostroński koncert to doskonała okazja, by posłuchać artysty, który ostatnio nieco więcej czasu niż na występy poświęca na działalność dydaktyczną i przygotowywanie spektakli operowych i estradowych.
Wojciech Dyngosz jest asystentem profesora, współpracującym z Operą Novą, Adam Zaremba niedawnym absolwentem. <!** reklama>
Swoimi umiejętnościami popiszą się też studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Tenorem zaśpiewają: Maciej Musiał, Łukasz Seremet i Przemysław Zubowicz, najpowszechniejszym męskim głosem, barytonem - Sławomir Kowalewski, Mieszko Lewandowski i Łukasz Przykłocki, basem-barytonem - Łukasz Jakubczak, a basem - Adam Łyczbiński.
Przy fortepianie zasiądzie Dorota Kuczyńska-Tlałka, wykładowczyni bydgoskiej uczelni muzycznej. Panowie z jej akompaniamentem wykonają pieśni Chopina i arie z najsłynniejszych oper, operetek i musicali - Mozarta, Donizettiego, Verdiego, Moniuszki, Caldara, Lehara, Bocka i Berlina.
Warto przypomnieć, że miejsce koncertu to wspaniała Sala Rotundowa, autorstwa - jak cały klasycystyczny pałac z końca XVIII wieku - wybitnego twórcy doby stanisławowskiej Stanisława Zawadzkiego, wykształconego w Rzymie profesora architektury. Pod kopułą umieszczono rzeźby, przypominające wydarzenia historyczne. Interesujące są malowidła autorstwa Antoniego i Franciszka Smuglewiczów z Wilna, a także ułożona z różnokolorowego drewna posadzka z wizerunkami Orła i Pogoni pośrodku.
CXXIX Koncert Pałacowy - niedziela, 6 stycznia, godz. 17, pałac w Lubostroniu