Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 3 do 31 maja Maryjne pieśni i ponad tysiąc wykonawców!

jt/red
Męski Zespół Chorałowy pod dyrekcją prof. Mariusza Kończala wystąpi w katedrze 12 maja, prezentując bogactwo pieśni ku czci Matki Bożej z Różą
Męski Zespół Chorałowy pod dyrekcją prof. Mariusza Kończala wystąpi w katedrze 12 maja, prezentując bogactwo pieśni ku czci Matki Bożej z Różą Dariusz Bloch
3 maja rozpoczynają się VII Koncerty Maryjne z Różą, od lat organizowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, obchodzące w tym roku swe 185-lecie. Wyjątkowa muzyka co wieczór do końca maja rozbrzmiewać będzie w bydgoskiej katedrze, koncerty będą się też odbywać w regionie z rekordową obsadą ponad tysiąca wykonawców!

Środowa inauguracja tegorocznych Koncertów Maryjnych z Różą będzie wyjątkowo bydgoska - zaraz po mszy św. o 18.30 w Katedrze Św. Marcina i Mikołaja wystąpią bydgoscy soliści zespołu ARTE CON BRIO, którzy wykonają Hymn Koncertów Maryjnych z Różą do słów bydgoskiego poety Leszka Łęgowskiego i z melodią Marcina Gumieli. W ich wykonaniu usłyszymy także dzieła: Bacha, Chopina, Haendla, Schuberta, Mozarta i Charpentiera.

Z koncertami wystąpią znamienite zespoły wyższych uczelni i szkół muzycznych Bydgoszczy, regionu i kraju. Wystarczy choćby wspomnieć o wielokrotnych laureatach konkursów, jak: Chórze Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy i Chórze Kameralnym Akademii Muzycznej – pod dyrekcją prof. Janusza Staneckiego, Chórze Akademickim Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pod dyr. dr. Benedykta Odyi, Chórze Akademickim Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J.J. Śniadeckich pod dyrekcją Agnieszki Sowy, Żeńskim Zespole Wokalnym „Sigma” Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod dyrekcją Magdaleny Filipskiej, Chórze Kameralnym „Akolada” pod dyrekcją dr. hab. Renaty Szerafin Wójtowicz. Bogaty program zaprezentują zespoły złożone z muzyków bydgoskich i krajowych instytucji muzycznych, znamienici soliści, jak: Jolanta Wagner (sopran) z Opery „Nova”, Anna Niemiec-Mościcka (sopran), współpracująca z Filharmonią Pomorską i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną), Mariola Rybicka-Miccio (sopran liryczny) koncertująca we Włoszech i Niemczech, Beata Bobińska (sopran) laureatka wielu konkursów.

Ksiądz Kneblewski chwali marsz ONR w Warszawie

Bogactwo pieśni ku czci Matki Bożej z Różą zaprezentują Męski Zespół Chorałowy pod dyr. prof. Mariusza Kończala, Stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej złożony z muzyków z całej Polski, upowszechniający na dawnych instrumentach stylistykę muzyczną XVII i XVIII wieku, Zespół Muzyki Dawnej „Concentus” pod dyrekcją Patrycji Cywińskiej z Pałacu Młodzieży, Zespół Pieśni Dawnej „Fresca Voce” pod dyrekcją Michaliny Spychalskiej z MDK nr 5, wiele chórów parafialnych
i osiedlowych, np. „Exsultate Deo” pod dyrekcją doc. dr Romualda Rajsa z parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, chór Mieszany „Dzwon” z Błonia, „Fordonia” z parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników, Schola Gregoriańska „Vox Cordis” z parafii NSPJ i inne. Koncerty z Różą odbywać się będą równolegle w wielu polskich miastach.

Do 31 maja włącznie z koncertami wystąpi ponad tysiąc (!) znakomitych chórów, muzyków i solistów nie tylko z Bydgoszczy czy naszego regionu, ale i z kraju. Koncerty w bydgoskiej katedrze będą się odbywać co wieczór podczas mszy św. 18.00-18.30 oraz po jej zakończeniu 18.30-19.00.
Koncerty Maryjne z Różą” wyrosły z przedwojennych tradycji chóralnych w Bydgoszczy. Te pieśni, po powrocie Bydgoszczy do Macierzy właśnie podczas nabożeństw majowych, budziły nadzieję na odnowienie ducha polskości i wiary. Dziś koncertowy maraton jest ściśle powiązany z kultywowaniem tradycji śpiewu chóralnego. Dlatego w Domu Polskim przy ul. Grodzkiej 1 w Bydgoszczy wygłoszone zostaną odczyty (o godz. 17.00 - 11, 15, 25, 29 maja), m.in.: „Maryja w muzyce” na temat kultu Matki Bożej, roli Karmelu i antyfon Maryjnych oraz niezwykłych dziejów obrazu Matki Bożej z Różą w bydgoskiej Katedrze. Towarzyszy im przywrócony miastu dawny Hejnał Bydgoszczy odgrywany w maju z dzwonnicy katedry.

Na finał 31 maja w bydgoskiej katedrze wystąpi Blaszany Kwintet Dęty „Triumphal Brass Quintet”, który tworzą muzycy m.in. z Filharmonii Pomorskiej, Opery Nova i Orkiestry Wojskowej.

Jak przed wojną, Koncerty Maryjne z Różą pozostają wierne formule prezentacji dorobku chóralnego i muzycznego. Sięgają do popadającego w zapomnienie repertuaru dawnych kompozytorów, ale też po współczesne pieśni ku czci Maryi. Ogromnym walorem jest budzenie wrażeń religijnych i artystycznych oraz doskonalenie umiejętności warsztatowych szczególnie młodych wykonawców. Koncerty stają się płaszczyzną do podnoszenia na coraz wyższy poziom pieśni chóralnych i muzyki sakralnej, bo pospołu z wybitnymi artystami występują także zespoły amatorskie, popularyzujące kulturę muzyczną w małych miastach i osiedlach. Koncerty, dla szczytnego celu, jakim jest sztuka, integrują wiele ruchów: amatorskich zawodowych oraz różnych jednostek i instytucji. Uświadamiają też wszystkim pilną potrzebę propagowania śpiewu chóralnego i chórów, które niestety, znikają z ojczyźnianego krajobrazu.

Wstęp na Koncerty Maryjne z Różą jest bezpłatny. Słuchaczami mogą być, jak co roku, wszyscy, którzy miłują piękno śpiewu chóralnego, w tym liczni turyści, a zwłaszcza uzdolniona młodzież doskonaląca swoje umiejętności warsztatowe.

Informacje o VII Koncertach Maryjnych z Różą na bieżąco można znaleźć na stronie internetowej Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy: tmmb.pl, Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej
w Warszawie: www.ruch stowarzyszeń regionalnych rp. pl, Diecezji Bydgoskiej: www.diecezja. bydgoszcz.pl, Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy: www.pzchio.bydgoszcz.pl.

Koncerty organizuje Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, najstarsze stowarzyszenie tego typu na ziemiach polskich, które w tym roku obchodzi swoje 185-lecie, a także Oddział bydgoski Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Parafia Katedralna pw. Św. Marcina i Mikołaja oraz Urząd Miasta Bydgoszczy.

Patronat honorowy objęło Narodowe Centrum Kultury, Ruch Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz ks. bp. Jan Tyrawa ordynariusz Diecezji Bydgoskiej.

Od 3 do 31 maja Maryjne pieśni i ponad tysiąc wykonawców!
Materiały TMMB

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!