- Festiwal Prapremier jest dumą naszego miasta marką znaną w całym kraju - uważa zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. - Od kilku lat nowością tej imprezy jest AURORA - Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Cieszy się ona dużym uznaniem i rozwija się z roku na rok - dodaje Iwona Waszkiewicz.
Tegoroczna edycja zatytułowana jest „Pola Walki”. Co to oznacza? - Współczesny festiwal artystyczny jest płaszczyzną spotkań. Od wielu lat spotykamy się i rozmawiamy z artystami. W pewnym momencie zorientowaliśmy się, że rozmawiamy o walce, którą toczy każdy z nas. Jednym z przykładów jest walka, jaką toczą artyści z Ukrainy. Temat tegorocznego Festiwalu urodził się w wyniku tych rozmów - wyjaśnia dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy Wojciech Faruga.
Tegoroczna idea Festiwalu Prapremier jest swoistą kontynuacją zeszłorocznego hasła „Oświecenie”. W tym roku bardziej niż samemu rozumowi organizatorzy chcą przyglądać się polom walki, jej strategiom, przyczynom, ofiarom i katom.
Festiwal rozpocznie się 13 października spektaklem „Zniknięcia”. Przedstawienie oparte jest na tekście Elise Wilk, za który autorka zdobyła w ubiegłym roku AURORĘ. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy. Od tego czasu tekst Elise Wilk doczekał się kilku realizacji w różnych europejskich krajach. Widzowie w Bydgoszczy zobaczą spektakl rumuńskiego reżysera Cristiana Bana. Jak zapowiadają organizatorzy Festiwalu, będzie to okazja do porównania zeszłorocznego szkicu scenicznego autorstwa Michała Borczucha z pełnowymiarową realizacją tekstu.
Innym „Polem Walki” przedstawionym w trakcie tegorocznych Prapremier będzie opowieść o eutanazji. Poznamy ją w spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reżyserii Mateusza Pakuły. - To będzie bardzo wzruszający spektakl, przedstawiający prywatną historię - zapowiadają organizatorzy.
Podczas 15 dni festiwalu zaprezentowanych zostanie 7 spektakli oraz 5 szkiców scenicznych, m.in. prapremiera dramatu „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceausescu” Julii Holewińskiej w reżyserii Wojciecha Farugi. Dodatkowo, po raz pierwszy polscy widzowie będą mieli okazję obejrzeć spektakl „Antygona w Amazonii” (reż. Milo Rau), w którym twórca kreuje polityczną wersję Antygony Sofoklesa, w której brazylijscy i europejscy aktorzy łączą siły z aktywistami i rdzennymi mieszkańcami. Akcja spektaklu ma miejsce w okupywanej części brazylijskiej Amazonii - stanie Pará, gdzie lasy płoną z powodu rozwijających się monokultur soi, a przyroda wyniszczana jest przez kapitalizm.
Wśród festiwalowych prapremier będzie też przedstawienie pt. „Cyber Elf”, który wyreżyserowała Magda Szpech. Będzie ona gościem festiwalu.
- Reżyserka i dziennikarka, od pierwszych dni wojny w Ukrainie zaangażowana jest w weryfikowanie fake newsów. Od czasów wojny w Zatoce Perskiej, wojny stały się spektaklami medialnymi emitowanymi na żywo w telewizji. Wojna w Ukrainie toczy się również w mediach społecznościowych, poprzez zdjęcia i filmy robione telefonami komórkowymi. Taki obraz tej wojny do nas dociera. Weryfikacją tych obrazów zajmuje się właśnie Magda Szpech, która walczy na pierwszej linii frontu w cyberprzestrzeni - mówi Wojciech Faruga.
Szczegółowy program na stronie www.festiwalprapremier.pl.
Program tegorocznej edycji wydarzenia uzupełnią, jak co roku, spotkania z twórcami spektakli oraz debaty. Tradycyjnie, Festiwal Prapremier zakończy się wręczeniem AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Laureatów poznamy 22 października.
Bilety na Festiwal Prapremier dostępne są w kasie biletowej Teatru Polskiego (czynna od środy do piątku w godzinach 14-18) oraz online na stronie internetowej festiwalu.
Festiwal Prapremier jest finansowany ze środków miasta, samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z dotacji prywatnej firmy.
