Nowy sezon w teatrze: w Bydgoszczy usłyszysz nie/obecne głosy, a w Toruniu między innymi Szekspira w amfiteatrze elżbietańskim

Justyna Tota
Justyna Tota
Jednym ze spektakli Prapremier 2019 będzie „Nietota” (odwołanie do mistycznej powieści Micińskiego) w reżyserii K. Garbaczewskiego (Teatr Powszechny). Publiczność założy gogle VR, by wykreować wspólną rzeczywistość Szymon Starnawski/Polska Press
Rozpoczął się wrzesień, a wraz z nim nowy sezon artystyczny. Co główne sceny teatralne przygotowały na swe afisze? W Teatrze Polskim w Bydgoszczy Prapremiery „Nie/obecne” czy polsko-japońskie „Wycinanki” oraz listopadowa premiera baletu komicznego na scenie Opery Nova. W Toruniu jubileusze: 100-lecie Teatru im. W. Horzycy i 5-lecie Teatru Muzycznego oraz otwarcie drugiej w Polsce Sceny Szekspirowskiej w ogrodzie Baja Pomorskiego.

Na ile premier w nowym sezonie Teatr Polski w Bydgoszczy zaprosi publiczność? To jest na razie owiane tajemnicą (pierwszy nowy tytuł już we wrześniu - „Wycinanki”- to ukłon w stronę absolutnie najmłodszych - więcej poniżej). Sekretem za to już nie są tegoroczne Prapremiery - festiwal potrwa 10 dni (25.09.-5.10.), podczas których zobaczymy 15 najciekawszych spektakli ostatniego sezonu nie tylko z Polski, ale i z Iranu, Litwy, Amsterdamu.

Teatr jako medium spraw i emocji, które są nieobecne lub słabo obecne w demokratycznej przestrzeni publicznej - takie wyzwanie postawili sobie realizatorzy Prapremier 2019, stąd też hasło przewodnie festiwalu: „Nie/obecne”.

Wśród 12 konkursowych spektakli zobaczymy m.in. „Rewolucję, której nie było” Teatru 21 w reż. Justyny Sobczyk, Aktorzy wykorzystają w spektaklu transparenty, listy i pocztówki, pisane do protestujących w zeszłym roku w Sejmie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Zapytają nie tylko o to, co się wówczas wydarzyło, ale i o to, jaki jest społeczny wizerunek osób z niepełnosprawnością, a jakie ich faktyczne potrzeby i ambicje.

Pokój nauczycielski zostanie przeniesiony w świat Dzikiego Zachodu w spektaklu „Kowboje” Teatru Osterwy w Lublinie w reż. Anna Smolar. A w nim - pedagodzy niczym bohaterowie westernu, opowiadającego m.in. przemocy instytucjonalnej i systemowej, której ta grupa zawodowa jest poddawana.

Częstym tematem społecznych dyskusji była fala uchodźców, ale mało kto zastanawiał się, jak ten problem wygląda z perspektywy pary. Opowiedzieć o tym postanowił Irańczyk Mehdi Mashhour, reżyserując spektakl „Cichy dom”.

Prapremiery to także propozycje dla dzieci

- dla tych słyszących i niesłyszących grane w języku migowym będzie „Morze ciche” Teatru Nowego w Zabrzu. Na podstawie komiksu Tomasza „Spelli” Grządzieli dla dzieci polecany jest „Staś i zła noga” Teatru Śląskiego. Zaś litewski Teatr Dansema pokaże najmłodszym „Cuda”. Cały program i bilety na festiwalprapremier.pl

Nowy sezon w teatrze: w Bydgoszczy usłyszysz nie/obecne głosy, a w Toruniu między innymi Szekspira w amfiteatrze elżbietańskim
materiały Opery Nova

Balet komiczny na scenie Opery Nova

Pierwszą premierą 63. sezonu Opery Nova 9 i 10 listopada będzie „Coppélia” - XIX-wieczny balet komiczny z librettem na podstawie opowiadań E.T.A. Hoffmanna. Choreografię przygotuje solista Polskiego Baletu Narodowego Jacek Tyski, który ma już na swoim koncie liczne realizacje dla teatrów i festiwali, zaskakujące bogatą różnorodnością tanecznego języka. W niezwykle melodycznym balecie „Coppélia” Jacek Tyski z pewnością będzie miał pole do popisu, a dzieci i dorośli - przyjemność z oglądania spektaklu. We wrześniu na afiszu: „Straszny dwór”, „Wesele Figara” i „Baron cygański” - na te spektakle bilety od 3 września.

W toruńskim teatrze dramatycznym nowy sezon będzie pod znakiem błazna

- Przy kolejnych premierach będziemy kontynuowali dyskusję o potrzebie śmiechu i żartu we współczesnym świecie, a także przyjrzymy się dzisiejszej funkcji autorytetu. Błazen w kulturze ma różne oblicza - od kosmatego czarta do mądrego filozofa. Komentuje rzeczywistość, często pociąga nas za sobą. Bawi i nieraz uczy dystansu do samych siebie - wyjaśnia Paweł Paszta, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru im. Wilama Horzycy, na scenie którego w sezonie artystycznym 2019/2020 planowanych jest sześć premier. Pierwsza z nich już 28 września.

- Będzie to „Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego w reżyserii Macieja Marczewskiego z Joanną Rozkosz, Bartoszem Woźnym, Pawłem Tchórzelskim i Michałem Ubyszem. W grudniu premiera pisanej na zamówienie teatru sztuki „Jezus przyszedł” o hipotetycznym dzisiejszym przyjściu Chrystusa na świat - autorem i reżyserem jest Tomasz Man. W dalszej części sezonu, m.in. premiera „Kariery Nikodema Dyzmy” i wiele, wiele wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia teatru w Toruniu - zapowiada dyrektor Paweł Paszta.

Planujemy otwarcie nowej offowej przestrzeni w starej kotłowni teatru, interaktywne wykłady zdradzające widzom wiele tajemnic naszego zabytkowego budynku, a także niesamowitą historię teatru w Toruniu. Kontynuujemy także wiele projektów rozpoczętych ostatnio, jak kabaret literacki Loża Kopernika, Salony poezji. Coraz więcej spektakli w Horzycy będzie prezentowanych z audiodeskrypcją, by mogli z nich korzystać również niewidomi i słabo widzący.
Paweł Paszta, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru im. Wilama Horzycy

Impresaryjny Teatr Muzyczny wróci do Pałacu Dąmbskich, ale najpierw...

Nadchodzący sezon będzie też szczególny dla Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu, który powróci do swojej stałej siedziby - Pałacu Dąmbskich przy ul. Żeglarskiej 8.

- W zmodernizowanym, szesnastowiecznym budynku, będą odbywać się spektakle dla dzieci i dorosłych. Pierwszą premierą w Dąmbskich będzie spektakl „Niebezpieczna Gra” (12.10.), w którym zobaczymy Mirosława Zbrojewicza - zdradza nam Paweł Wiliński z promocji i impresariatu Teatru Muzycznego w Toruniu, który jesienią będzie świętować jubileusz 5-lecia. Z tej okazji 30.11. odbędzie się gala, a dzień wcześniej premiera „Zbrodnia i karaoke”.

- Sezon Teatr Muzyczny rozpoczyna już jednak 13 września. Spektakl „Dymny: Siedem bestii moich” w reż. Agnieszki Płoszajskiej i Janusza Grzywacza odbędzie się gościnnie w siedzibie toruńskiego Towarzystwa Naukowego przy ul. Wysokiej 16. Teksty Wiesława Dymnego do muzyki Janusza Grzywacza stworzą niezwykle aktualny kolaż inteligentnego poczucia humoru z diagnozą absurdów otaczającej nas rzeczywistości - zapowiada Paweł Wiliński.

„Sonety” na otwarcie drugiej w Polsce Sceny Szekspirowskiej

Na 4 października muzyczny spektakl „Sonety”, według W. Szekspira, z kompozycjami Piotra Klimka, w reż. Zbigniewa Lisowskiego przygotowuje Baj Pomorski i będzie to premiera szczególna, bo połączona z otwarciem w istniejącym przy teatrze amfiteatrze drugiej w Polsce Sceny Szekspirowskiej.

Scena Szekspirowska w ogrodzie Baja Pomorskiego, stylizowana na londyński Teatr „The Globe”, ale z elementami korespondującymi z architekturą Torunia.
Scena Szekspirowska w ogrodzie Baja Pomorskiego, stylizowana na londyński Teatr „The Globe”, ale z elementami korespondującymi z architekturą Torunia. Premiera „Sonetów” na otwarcie już 4 października materiały Teatru Baj Pomorski

- Będzie to spektakl muzyczny z kompozycjami Piotra Klimka i scenografią Pawła Hubički. Łącznie w przedstawieniu pojawi się 12 sonetów śpiewanych. Głównym bohaterem spektaklu jest Poeta w dwóch osobach: Stary Szekspir, który cofa się do lat młodzieńczych, oraz jego młodsza wersja - zapowiada Zbigniew Lisowski, który wyreżyseruje sztukę. - Zabieg ten w naszym zamyśle służy pokazaniu „miłości” we wszystkich momentach życia.

Scena Szekspirowska w ogrodzie Baja Pomorskiego będzie stylizowana na londyński Teatr „The Globe”, ale z elementami korespondującymi z architekturą Torunia i rozsuwanym dachem nad widownią.

- Jeśli akurat nie będą grane spektakle i koncerty, ogród Baja Pomorskiego, jak i sam Teatr Szekspirowski będą otwarte dla zwiedzających. Ci ostatni oprowadzani będą przez przewodnika w Szekspirowskim stroju, nawiązującym do epoki. W samym teatrze zainstalowana zostanie wielka maska Szekspira, która opowie o nim samym, zaprezentuje problematykę jego dramatów oraz wspomni o epoce, w której żył - opisuje Zbigniew Lisowski, dyrektor Teatru Baj Pomorski.

Dla dzieci spektakle znane i lubiane oraz nowości - także dla najnajów!

Bydgoski Teatr Lalek „Buratino” we wrześniu i październiku na scenie MCK planuje grać swoje dotychczasowe, repertuarowe spektakle, jak: „Trzy świnki”, „Brzydkie kaczątko”, „Alicja w Krainie Czarów” czy „Koziołek Matołek”. Po każdym spektaklu dzieci mają możliwość uczestniczenia w wyjątkowej lekcji teatralnej, poznając świat teatru lalkowego od zaplecza.

„Trzy świnki” są jednym ze spektakli Bydgoskiego Teatru Lalek „Buratino”
„Trzy świnki” są jednym ze spektakli Bydgoskiego Teatru Lalek „Buratino” Dariusz Bloch

Na swe spektakle najmłodszych zaprasza także Teatr Baj Pomorski w Toruniu, który 11-19 października organizuje XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania”, podczas którego dla dzieci będzie aż 11 przedstawień (a dla młodzieży i dorosłych - 5).

- Na koniec listopada w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich odbędzie się premiera „Gwiazdeczki” w reżyserii Anny Katarzyny Chudek oraz Mariusza Wójtowicza. W lutym Ewa Piotrowska przygotuje muzyczny spektakl dla najnajów, kolejny już w naszej instytucji - zapowiada Bartosz Adamski, kierownik literacki Teatru Baj Pomorski, który zdradził nam też, że w czerwcu Laura Sonik wyreżyseruje „Czarnoksiężnika z krainy Oz”.

Nowy spektakl dla najnajów (czyli dzieci w wieku 0-3 lat) przygotowuje także Teatr Polski w Bydgoszczy. I nieprzypadkowo wyreżyseruje go japoński aktor, reżyser i piosenkarz, pracujący na całym świecie - Yohiro Ichikawa. Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską spektakl „Wycinanki” (premiera już 20 września), czyli historia skupiona wokół kartki papieru (muzyki i sztuki), uzmysłowi nam, że Polsce i Japonii jest bliżej niż mogłoby się wydawać.

Najmłodszych na ich ulubione spektakle zaprasza także Teatr Muzyczny w Toruniu.
- Musical „Pan Kleks. Powrót” (we wrześniu i październiku jeszcze w CKK Jordanki) to współczesna opowieść, inspirowana „Akademią Pana Kleksa” Jana Brzechwy oraz serią filmów o Ambrożym Kleksie. „Jacek i Placek…” natomiast to historia niesamowitej podróży, która odbywa się w dziwnym, wymyślonym przez jej uczestników świecie. Należą do nich też grający na żywo przeboje zespołu Lady Pank muzycy - przypomina Paweł Wiliński.

Cyklicznie do współtworzenia magicznej krainy bajki improwizowanej zaprasza dzieci także Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy - najbliższe spotkanie 14 września o 12.00. Bilety po 12 zł w siedzibie KPCK i na: biletyna.pl.

Spod Ekranu. 365 recenzja wideo

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3