Na ile premier w nowym sezonie Teatr Polski w Bydgoszczy zaprosi publiczność? To jest na razie owiane tajemnicą (pierwszy nowy tytuł już we wrześniu - „Wycinanki”- to ukłon w stronę absolutnie najmłodszych - więcej poniżej). Sekretem za to już nie są tegoroczne Prapremiery - festiwal potrwa 10 dni (25.09.-5.10.), podczas których zobaczymy 15 najciekawszych spektakli ostatniego sezonu nie tylko z Polski, ale i z Iranu, Litwy, Amsterdamu.
Teatr jako medium spraw i emocji, które są nieobecne lub słabo obecne w demokratycznej przestrzeni publicznej - takie wyzwanie postawili sobie realizatorzy Prapremier 2019, stąd też hasło przewodnie festiwalu: „Nie/obecne”.
Wśród 12 konkursowych spektakli zobaczymy m.in. „Rewolucję, której nie było” Teatru 21 w reż. Justyny Sobczyk, Aktorzy wykorzystają w spektaklu transparenty, listy i pocztówki, pisane do protestujących w zeszłym roku w Sejmie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Zapytają nie tylko o to, co się wówczas wydarzyło, ale i o to, jaki jest społeczny wizerunek osób z niepełnosprawnością, a jakie ich faktyczne potrzeby i ambicje.
Pokój nauczycielski zostanie przeniesiony w świat Dzikiego Zachodu w spektaklu „Kowboje” Teatru Osterwy w Lublinie w reż. Anna Smolar. A w nim - pedagodzy niczym bohaterowie westernu, opowiadającego m.in. przemocy instytucjonalnej i systemowej, której ta grupa zawodowa jest poddawana.
Częstym tematem społecznych dyskusji była fala uchodźców, ale mało kto zastanawiał się, jak ten problem wygląda z perspektywy pary. Opowiedzieć o tym postanowił Irańczyk Mehdi Mashhour, reżyserując spektakl „Cichy dom”.
Prapremiery to także propozycje dla dzieci
- dla tych słyszących i niesłyszących grane w języku migowym będzie „Morze ciche” Teatru Nowego w Zabrzu. Na podstawie komiksu Tomasza „Spelli” Grządzieli dla dzieci polecany jest „Staś i zła noga” Teatru Śląskiego. Zaś litewski Teatr Dansema pokaże najmłodszym „Cuda”. Cały program i bilety na festiwalprapremier.pl

Balet komiczny na scenie Opery Nova
Pierwszą premierą 63. sezonu Opery Nova 9 i 10 listopada będzie „Coppélia” - XIX-wieczny balet komiczny z librettem na podstawie opowiadań E.T.A. Hoffmanna. Choreografię przygotuje solista Polskiego Baletu Narodowego Jacek Tyski, który ma już na swoim koncie liczne realizacje dla teatrów i festiwali, zaskakujące bogatą różnorodnością tanecznego języka. W niezwykle melodycznym balecie „Coppélia” Jacek Tyski z pewnością będzie miał pole do popisu, a dzieci i dorośli - przyjemność z oglądania spektaklu. We wrześniu na afiszu: „Straszny dwór”, „Wesele Figara” i „Baron cygański” - na te spektakle bilety od 3 września.
W toruńskim teatrze dramatycznym nowy sezon będzie pod znakiem błazna
- Przy kolejnych premierach będziemy kontynuowali dyskusję o potrzebie śmiechu i żartu we współczesnym świecie, a także przyjrzymy się dzisiejszej funkcji autorytetu. Błazen w kulturze ma różne oblicza - od kosmatego czarta do mądrego filozofa. Komentuje rzeczywistość, często pociąga nas za sobą. Bawi i nieraz uczy dystansu do samych siebie - wyjaśnia Paweł Paszta, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru im. Wilama Horzycy, na scenie którego w sezonie artystycznym 2019/2020 planowanych jest sześć premier. Pierwsza z nich już 28 września.
- Będzie to „Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego w reżyserii Macieja Marczewskiego z Joanną Rozkosz, Bartoszem Woźnym, Pawłem Tchórzelskim i Michałem Ubyszem. W grudniu premiera pisanej na zamówienie teatru sztuki „Jezus przyszedł” o hipotetycznym dzisiejszym przyjściu Chrystusa na świat - autorem i reżyserem jest Tomasz Man. W dalszej części sezonu, m.in. premiera „Kariery Nikodema Dyzmy” i wiele, wiele wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia teatru w Toruniu - zapowiada dyrektor Paweł Paszta.
Planujemy otwarcie nowej offowej przestrzeni w starej kotłowni teatru, interaktywne wykłady zdradzające widzom wiele tajemnic naszego zabytkowego budynku, a także niesamowitą historię teatru w Toruniu. Kontynuujemy także wiele projektów rozpoczętych ostatnio, jak kabaret literacki Loża Kopernika, Salony poezji. Coraz więcej spektakli w Horzycy będzie prezentowanych z audiodeskrypcją, by mogli z nich korzystać również niewidomi i słabo widzący.
Paweł Paszta, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru im. Wilama Horzycy
Impresaryjny Teatr Muzyczny wróci do Pałacu Dąmbskich, ale najpierw...
Nadchodzący sezon będzie też szczególny dla Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu, który powróci do swojej stałej siedziby - Pałacu Dąmbskich przy ul. Żeglarskiej 8.
- W zmodernizowanym, szesnastowiecznym budynku, będą odbywać się spektakle dla dzieci i dorosłych. Pierwszą premierą w Dąmbskich będzie spektakl „Niebezpieczna Gra” (12.10.), w którym zobaczymy Mirosława Zbrojewicza - zdradza nam Paweł Wiliński z promocji i impresariatu Teatru Muzycznego w Toruniu, który jesienią będzie świętować jubileusz 5-lecia. Z tej okazji 30.11. odbędzie się gala, a dzień wcześniej premiera „Zbrodnia i karaoke”.
- Sezon Teatr Muzyczny rozpoczyna już jednak 13 września. Spektakl „Dymny: Siedem bestii moich” w reż. Agnieszki Płoszajskiej i Janusza Grzywacza odbędzie się gościnnie w siedzibie toruńskiego Towarzystwa Naukowego przy ul. Wysokiej 16. Teksty Wiesława Dymnego do muzyki Janusza Grzywacza stworzą niezwykle aktualny kolaż inteligentnego poczucia humoru z diagnozą absurdów otaczającej nas rzeczywistości - zapowiada Paweł Wiliński.
„Sonety” na otwarcie drugiej w Polsce Sceny Szekspirowskiej
Na 4 października muzyczny spektakl „Sonety”, według W. Szekspira, z kompozycjami Piotra Klimka, w reż. Zbigniewa Lisowskiego przygotowuje Baj Pomorski i będzie to premiera szczególna, bo połączona z otwarciem w istniejącym przy teatrze amfiteatrze drugiej w Polsce Sceny Szekspirowskiej.

- Będzie to spektakl muzyczny z kompozycjami Piotra Klimka i scenografią Pawła Hubički. Łącznie w przedstawieniu pojawi się 12 sonetów śpiewanych. Głównym bohaterem spektaklu jest Poeta w dwóch osobach: Stary Szekspir, który cofa się do lat młodzieńczych, oraz jego młodsza wersja - zapowiada Zbigniew Lisowski, który wyreżyseruje sztukę. - Zabieg ten w naszym zamyśle służy pokazaniu „miłości” we wszystkich momentach życia.
Scena Szekspirowska w ogrodzie Baja Pomorskiego będzie stylizowana na londyński Teatr „The Globe”, ale z elementami korespondującymi z architekturą Torunia i rozsuwanym dachem nad widownią.
- Jeśli akurat nie będą grane spektakle i koncerty, ogród Baja Pomorskiego, jak i sam Teatr Szekspirowski będą otwarte dla zwiedzających. Ci ostatni oprowadzani będą przez przewodnika w Szekspirowskim stroju, nawiązującym do epoki. W samym teatrze zainstalowana zostanie wielka maska Szekspira, która opowie o nim samym, zaprezentuje problematykę jego dramatów oraz wspomni o epoce, w której żył - opisuje Zbigniew Lisowski, dyrektor Teatru Baj Pomorski.
Dla dzieci spektakle znane i lubiane oraz nowości - także dla najnajów!
Bydgoski Teatr Lalek „Buratino” we wrześniu i październiku na scenie MCK planuje grać swoje dotychczasowe, repertuarowe spektakle, jak: „Trzy świnki”, „Brzydkie kaczątko”, „Alicja w Krainie Czarów” czy „Koziołek Matołek”. Po każdym spektaklu dzieci mają możliwość uczestniczenia w wyjątkowej lekcji teatralnej, poznając świat teatru lalkowego od zaplecza.

Na swe spektakle najmłodszych zaprasza także Teatr Baj Pomorski w Toruniu, który 11-19 października organizuje XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania”, podczas którego dla dzieci będzie aż 11 przedstawień (a dla młodzieży i dorosłych - 5).
- Na koniec listopada w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich odbędzie się premiera „Gwiazdeczki” w reżyserii Anny Katarzyny Chudek oraz Mariusza Wójtowicza. W lutym Ewa Piotrowska przygotuje muzyczny spektakl dla najnajów, kolejny już w naszej instytucji - zapowiada Bartosz Adamski, kierownik literacki Teatru Baj Pomorski, który zdradził nam też, że w czerwcu Laura Sonik wyreżyseruje „Czarnoksiężnika z krainy Oz”.
Nowy spektakl dla najnajów (czyli dzieci w wieku 0-3 lat) przygotowuje także Teatr Polski w Bydgoszczy. I nieprzypadkowo wyreżyseruje go japoński aktor, reżyser i piosenkarz, pracujący na całym świecie - Yohiro Ichikawa. Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską spektakl „Wycinanki” (premiera już 20 września), czyli historia skupiona wokół kartki papieru (muzyki i sztuki), uzmysłowi nam, że Polsce i Japonii jest bliżej niż mogłoby się wydawać.
Najmłodszych na ich ulubione spektakle zaprasza także Teatr Muzyczny w Toruniu.
- Musical „Pan Kleks. Powrót” (we wrześniu i październiku jeszcze w CKK Jordanki) to współczesna opowieść, inspirowana „Akademią Pana Kleksa” Jana Brzechwy oraz serią filmów o Ambrożym Kleksie. „Jacek i Placek…” natomiast to historia niesamowitej podróży, która odbywa się w dziwnym, wymyślonym przez jej uczestników świecie. Należą do nich też grający na żywo przeboje zespołu Lady Pank muzycy - przypomina Paweł Wiliński.
Cyklicznie do współtworzenia magicznej krainy bajki improwizowanej zaprasza dzieci także Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy - najbliższe spotkanie 14 września o 12.00. Bilety po 12 zł w siedzibie KPCK i na: biletyna.pl.
