Według hiszpańskiej gazety, konflikt ukraiński ulega stagnacji i nie wzbudza już większego zainteresowania wśród obywateli Europy, a zwłaszcza Hiszpanów. Teraz ich głównym zmartwieniem stają się inflacja i nadchodząca zima wobec rosnących kosztów żywności i surowców energetycznych – twierdzi.
„Mówiono, że trzeba poświęcić nasz dobrobyt, by walczyć przeciwko Putinowi, w obronie zachodnich wartości, ale minęło już pół roku i opinia publiczna nie chce słyszeć o wojnie, a (nałożone na Rosję) sankcje Unii Europejskiej są boleśniejsze dla niej samej niż dla Rosji” – napisał "El Confidencial", dodając, że „wcześniejsze deklaracje rządu w Madrycie o zwiększeniu pomocy dla Ukrainy nie znajdują pokrycia w rzeczywistości”.
Polska w czołówce rankingu
Według Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, w rankingu pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie w okresie od końca stycznia do 1 lipca Hiszpania znajduje się na 21. miejscu. Pierwsze miejsce zajmują Stany Zjednoczone, które zadeklarowały wsparcie o wartości 6,37 mld euro i przekazały dotąd 2,44 mld euro - informuje niemiecki think tank.
Na drugim miejscu jest Polska, która zadeklarowała i przekazała pomoc wojskową o wartości 1,8 mld euro. Trzecie miejsce zajmuje Wielka Brytania - która zadeklarowała 1,11 mld euro i przekazała 1 mld euro. Dalej, poniżej tej sumy, są: Kanada, Norwegia i Niemcy. Hiszpania zadeklarowała 0,04 mld euro i przekazała 0,03 mld euro.
W rankingu pomocy finansowej dla Ukrainy Madryt także znajduje się na dalekim miejscu, za ponad 20 krajami. Zgodnie z danymi Instytutu Gospodarki Światowej, największe wsparcie finansowe znajduje Ukraina m.in. w Stanach Zjednoczonych, Polsce i Wielkiej Brytanii.
Oprócz pomocy wojskowej i finansowej, Ukraina otrzymuje od krajów zachodnich wsparcie humanitarne.
mm
Zobacz też: System HIMARS to potężne wsparcie dla Ukrainy

Źródło: