Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele przygotują dorosłych do matury z matematyki i polskiego

Dorota Witt
Thinkstock
„Wróć na dobry kurs” to miejski pomysł na doszkalanie osób dorosłych, wsparty przez Urząd Marszałkowski i Unię Europejską. Kosztuje ponad 600 tysięcy złotych.

163 osoby - bezrobotni, uczniowie, młodzi w trudnej sytuacji, a nawet seniorzy mogą zdać maturę lub nauczyć się zawodu pożądanego przez lokalnych pracodawców. Ciągle można zapisywać się na większość kursów - trwa nabór uzupełniający i na kolejne edycje szkoleń.

Zajęcia ruszają w październiku i potrwają do czerwca przyszłego roku. Kursy przygotowują Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych, Zespół Szkół Mechanicznych nr 2 i Zespole Szkół nr 1 w Bydgoszczy.

Nauczyciele przygotują dorosłych do matury z matematyki i polskiego. Każde szkolenie maturalne potrwa 50 godzin. Zajęcia w małych grupach odbędą się w kilku turach.

- Uczestnikami kursów mogą być osoby z naszego województwa, które mieszkają tu lub pracują, w wieku od 25 do 64 lat oraz osoby nieuczące się między 18 a 24 rokiem życia. Kandydaci mogą mieć co najwyżej średnie wykształcenie - mówi Marta Stachowiak z urzędu miasta.

Dużym zainteresowaniem cieszą się kursy zawodowe. W Zespole Szkół nr 1 listy są niemal pełne.- Wśród kursów mamy takie, które pozwalają nabyć nowe umiejętności, jak na przykład kosmetyczny, uczący robienia zabiegów pielęgnacyjnych twarzy i fryzjerski o projektowaniu fryzur, ale i doszkalające: pielęgnacja paznokci, rzęsy, makijaż permanentny, odnowa biologiczna - mówi Kazimierz Łepek z ZS nr 1.

Poza tym osoby bez pracy będą mogły przejść kursy przygotowujące do pracy na stanowisku operatora obrabiarek oraz kursy przygotowujące do pracy na stanowisku spawacza, realizowane w Zespole Szkół Mechanicznych nr 2. Najkrótsze potrwają 40 godzin, najdłuższy - 620.

Wszystkie opracowano tak, by zdobyte kwalifikacje rzeczywiście dawały kursantom szansę na znalezienie pracy: - Szkoły organizujące kursy zawodowe współpracują z lokalnymi firmami, Bydgoskim Klastrem Przemysłowym i stworzyły ofertę w oparciu o zgłaszane potrzeby dotyczące pracowników i ich kompetencji - mówi Marta Stachowiak.

- Ponadto analiza istniejących opracowań dotyczących zawodów deficytowych potwierdza zapotrzebowanie na spawaczy i operatorów obrabiarek. Branża kosmetyczno-fryzjerska jest bardzo dynamiczna, powstają liczne firmy w tej branży, zmiany technologiczne następują szybko, a kompetencje szybko się dezaktualizują. O przydatności kursów w pracy decyduje też to, że składają się na nie głównie zajęcia praktyczne i warsztatowe.

Kursanci będą korzystać z wyposażenia sal wszystkich szkół, biorących udział w projekcie, ale z setek tysięcy złotych, które pochłonie projekt, miasto kupi także, m.in., podręczniki, słowniki, przyrządy i przybory matematyczne, plansze, programy komputerowe, zestawy zadań egzaminacyjnych, materiały papiernicze, drobny sprzęt fryzjerski i kosmetyczny. Kursy kończą się egzaminem i przyznaniem odpowiedniego certyfikatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!