MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Operacje nowotworu jelita grubego za pomocą robota Da Vinci już dostępne w szpitalu Jurasza

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza wykonał już 15 zabiegów z użyciem robota Da Vinci. Na zdjęciu w środku prof. dr hab. n. med. Maciej Słupski, kierownik Kliniki.
Zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza wykonał już 15 zabiegów z użyciem robota Da Vinci. Na zdjęciu w środku prof. dr hab. n. med. Maciej Słupski, kierownik Kliniki. Materiały szpitala Jurasza w Bydgoszczy
Zabiegi z użyciem robota Da Vinci coraz częściej stosowane są w chirurgii i przynoszą dobry efekt. Wykonywanie takich operacji rozpoczęła właśnie Klinika Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej w bydgoskim szpitalu Jurasza.

Z najnowocześniejszych technik operacyjnych mogą skorzystać pacjenci z nowotworem jelita grubego. Od sierpnia 2023 roku powyższe zabiegi są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W Klinice operacje za pomocą robota Da Vinci wykonuje na razie zespół w składzie: prof. Maciej Słupski i dr Magdalena Nowikiewicz. Oboje ukończyli szkolenie specjalizacyjne w Strasburgu, umożliwiające wykonywanie takich operacji.

Do końca roku w Juraszu planowanych jest minimum 100 takich operacji

- Wykonaliśmy już 15 zabiegów z użyciem robota Da Vinci - mówi prof. dr hab. n. med. Maciej Słupski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza. - Do końca tego roku chcielibyśmy wykonać ich co najmniej 100. Ponadto rozpoczęliśmy również zabiegi częściowej resekcji wątroby z bardzo dobrym skutkiem. Pierwszych dwóch chorych już po 48 godzinach mogliśmy wypisać do domu.

Jak podkreśla prof. Maciej Słupski, poziom świadomości pacjentów i ich wiedzy na temat operacji wykonanej za pomocą robota Da Vinci jest w jego w ocenie duży.

- Przed każdym zabiegiem rozmawiam z pacjentem i wyjaśniam na czym polega zabieg robotyczny - mówi prof. Maciej Słupski. - Pacjenci w większości wiedzą o czym mowa, zadają konkretne pytania, na które szczegółowo odpowiadam. Pojedyncze osoby uważają, że to robot operuje, ale przecież za tym robotem zawsze stoi człowiek i jego umiejętności. Zdecydowana większość pacjentów uważa jednak, że jest to znakomite, bardziej użyteczne narzędzie od dotychczas dostępnych i akceptują taki sposób wykonania zabiegu.

Możliwość wykorzystania technik robotycznych w chirurgii kolorektalnej to ogromny komfort zarówno dla pacjenta, jak i lekarzy.

- Wizualizacja pola operacyjnego jest szokująco dokładna, a dostępność pola operacyjnego podczas wykonywania manipulacji niesamowita - podkreśla prof. Maciej Słupski - Możliwość operowania anatomicznego, dokładnego, czystego, uzyskanie hemostazy, czyli zatamowania krwawienia daje lekarzowi komfort pracy. Dziesięciokrotne powiększenie pola operacyjnego obliguje nas jednocześnie do jeszcze większej estetyki chirurgicznej.

Kolejny zespół lekarzy w czerwcu przejdzie certyfikowane szkolenie

Z entuzjazmem podchodzą do możliwości uczestniczenia i przyglądania się zabiegom chirurgii robotycznej zarówno młodzi lekarze, jak i studenci.

- To ważne, aby lekarzy, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania tego typu zabiegów było jak najwięcej, stąd w czerwcu certyfikowane szkolenie rozpocznie kolejny 2-osobowy zespół - lek. Marta Flisińska i dr Stanisław Pierściński - informuje prof. Maciej Słupski.

Pacjenci, którzy chcieliby uzyskać informacje na temat możliwości wykonania zabiegu za pomocą robota Da Vinci, mogą skontaktować się z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej po nr tel. 52 585 47 30 lub mailowo: [email protected].

Przypomnijmy, że robot chirurgiczny jest zaawansowaną technologicznie aparaturą umożliwiającą niezwykle precyzyjne małoinwazyjne operacje. To rodzaj manipulatora z konsolą będącą interfejsem dla chirurga-operatora i częścią roboczą z ramionami zakończonymi niewielkich rozmiarów narzędziami chirurgicznymi, z których jedno służy też do sterowania kamerą endoskopową. Urządzenie ściśle transmituje (w czasie rzeczywistym) ruchy dłoni lekarza, który śledzi pole operacyjne okiem kamery.

Maszyna czyni ruchy lekarza dokładniejszymi, czasem wolniejszymi, eliminując przypadkowe drżenia. Precyzja pozwala na maksymalne ograniczenie rozmiarów cięcia, mniejsze krwawienie, szybsze gojenie się rany pooperacyjnej i generalnie szybszy powrót pacjenta do zdrowia.

Roboty wykorzystywane są obecnie w ośrodkach medycznych na całym świecie, m.in., w chirurgii onkologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, urologicznej i ginekologicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera