Do stolicy Etiopii Addis Abeby w ramach misji pn. „Polish Medical Team - Helping Hand” polecieli, m.in., neurochirurdzy, urolodzy, ginekolodzy i anestezjolodzy. Organizatorem i kierownikiem misji był - tak jak poprzednio - dr Bizuayehu Mengesha Tegene, anestezjolog pracujący na co dzień w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. ks. Popiełuszki we Włocławku.
Za sekcję neurochirurgiczną odpowiadał dr hab. nauk med. prof. UMK Zygmunt Siedlecki z Kliniki Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy. W misji brał także udział dr nauk med. Sebastian Grzyb, przez wiele lat związany ze szpitalem Jurasza, pracujący obecnie w toruńskim szpitalu miejskim.
- Misja „Polish Medical Team - Helping Hand” skupia lekarzy różnych specjalizacji. Tym razem z Bydgoszczy uczestniczyły w niej, m.in., dr Edyta Romatowska, anestezjolog z Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego oraz prof. Magdalena Pasińska, ginekolog i genetyk medyczny z Collegium Medicum UMK - mówi dr hab. nauk med. prof. UMK Zygmunt Siedlecki.
W Etiopii neurochirurdzy przeprowadzili 20 operacji
Do Etiopii polscy lekarze polecieli z Warszawy przez Wiedeń. Cała misja medyczna już tam na miejscu trwała od 24 lutego do 1 marca. W tym czasie neurochirurdzy wykonali zakładany plan.
- Przeprowadziliśmy w sumie 20 operacji neurochirurgicznych - mówi dr hab. nauk med. prof. UMK Zygmunt Siedlecki. - Były to trzy rodzaje zabiegów. Pierwszą grupę stanowiły operacje stabilizacji kręgosłupa w odcinku piersiowym i lędźwiowym techniką małoinwazyjną-przezskórną. Ta technika w Etiopii to innowacja. Drugim rodzajem były operacje uzupełniania ubytków kości czaszki (zabiegi kranioplastyki), a trzecim operacje dyskopatii szyjnej. Do Etiopii zabraliśmy ze sobą polskie protezy kości czaszki, które są tam deficytowe.
Większość pacjentów to byli poszkodowani w wyniku działań wojennych
W Etiopii z przyczyn ekonomicznych w ramach publicznej opieki zdrowotnej wszelkie nowoczesne implanty medyczne, sprzęt operacyjny oraz materiały hemostatyczne są wręcz niedostępne. W efekcie urazy kręgosłupa zaopatrywane są tam często jedynie doraźnie.
- Większość pacjentów, których operowaliśmy, to byli poszkodowani w wyniku działań wojennych, głównie po postrzałach kręgosłupa - podkreśla dr hab. nauk med. prof. UMK Zygmunt Siedlecki.
Uczestnicy tegorocznej misji pojechali tam na własny koszt i pracowali w Etiopii za darmo. Już zapowiadają, że tam wrócą.
- Kolejna misja medyczna w Etiopii planowana jest za rok - mówi podkreśla dr hab. nauk med. prof. UMK Zygmunt Siedlecki. - Pierwszy raz polecieliśmy tam w 2022 roku. Z lekarzami z Etiopii pozostajemy w kontakcie za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Udało się nam nawiązać w ramach tej misji medycznej dobrą współpracę.
W Etiopii lekarze z Polski nie tylko przeprowadzili operacje, ale też dzielili się swoją wiedzą z tamtejszą kadrą medyczną.
