Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klinika Kardiochirurgii w bydgoskim szpitalu Jurasza otwarta po modernizacji. Zyskała sprzęt wysokiej klasy [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Całkowity koszt modernizacji Kliniki Kardiochirurgii w szpitalu Jurasza  wyniósł blisko 20 mln zł.
Całkowity koszt modernizacji Kliniki Kardiochirurgii w szpitalu Jurasza wyniósł blisko 20 mln zł. Tomasz Czachorowski
We wtorek (6 lutego) w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy uroczyście została otwarta po modernizacji Klinika Kardiochirurgii. Powstała tu, m.in., hybrydowa sala operacyjna wyposażona w sprzęt najnowszej generacji.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł blisko 20 mln zł. Na ten projekt szpital pozyskał dofinansowanie unijne w kwocie ponad 17,8 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

W uroczystości otwarcia uczestniczyli, m.in., Michał Sztybel - wojewoda kujawsko-pomorski, poseł Norbert Pietrykowski, Rafał Bruski - prezydent Bydgoszczy, Piotr Całbecki - marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, oraz Zbigniew Ostrowski - wicemarszałek województwa.

Wysokiej klasy angiograf został zainstalowany na bloku operacyjnym

Modernizacja i doposażenie Kliniki Kardiochirurgii w Juraszu, w tym utworzenie hybrydowej sali operacyjnej wyposażonej w nowoczesny sprzęt, były konieczne, bo dotychczasowa aparatura medyczna mocno już się wysłużyła (wyprodukowana była w latach 2000-2011).

To czym może od teraz szczycić się Klinika, to zainstalowanie na bloku operacyjnym angiografu Philips Azurion 7C20 ORT.

- Urządzenie wyposażone jest w najbardziej zaawansowany, z obecnie dostępnych na rynku, system redukcji dawki promieniowania jonizującego - mówi prof. Wojciech Pawliszak, kierownik Kliniki Kardiochirurgii - System ten ogranicza dawkę promieniowania nawet do 80 proc. przy zachowaniu pełnej wartości diagnostycznej otrzymywanego obrazu, zapewniając bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i personelowi.

Wysokiej klasy angiograf posiada najnowocześniejsze na świecie ramię C, dedykowane do pracy w warunkach sali operacyjnej, zawieszone sufitowo, z możliwością parkowania w gotowości za plecami lekarza i ruchami po wcześniej zaprogramowanych trajektoriach.

- Takie rozwiązanie umożliwia użytkowanie sali hybrydowej jako klasycznej sali operacyjnej kardiochirurgicznej, z pełnym dostępem z każdej strony do pacjenta przez cały personel zaangażowany w zabieg operacyjny, z możliwością przejścia w dowolnej chwili w tryb pracy sali hybrydowej z wykorzystaniem systemu angiograficznego - zaznacza prof. Wojciech Pawliszak.

Ponadto urządzenie pozwala na trójwymiarową nawigację z wykorzystaniem fuzji obrazu 3D uzyskiwanego z echokardiografii przezprzełykowej z obrazem rentgenowskim w czasie rzeczywistym. Fuzja tego rodzaju przekazuje informację o tkankach miękkich (widocznych w obrazie echokardiograficznym) i narzędziach (widocznych w obrazowaniu rentgenowskim) oraz ich wzajemnym położeniu, tak aby operator dysponował pełną wiedzą o środowisku, w którym się porusza.

W ramach inwestycji Klinika Kardiochirurgii wzbogaciła się też o taki sprzęt, jak np. system Echo, stół operacyjny kompatybilny z systemem angiograficznym, kolumny anestezjologiczne, infuzyjne, chirurgiczne na zawieszeniu sufitowym czy zintegrowany system AV Sal operacyjnych.

Co ważne, wyposażenie sal operacyjnych umożliwiać będzie wykonywanie operacji z wykorzystaniem krążenia pozaustrojowego.

Jakie korzyści po modernizacji Kliniki płyną dla pacjentów?

- Funkcjonalność sali hybrydowej wyposażonej w wysokiej klasy angiograf, przeznaczony do wysokospecjalistycznych operacji serca, pozwoli na łączenie różnych specjalności i stosowanie różnych metod leczenia, mniej inwazyjnych i mniej obciążających dla pacjentów - podkreśla prof. Wojciech Pawliszak.

Dzięki nowoczesnej sali hybrydowej dedykowanej dla kardiochirurgii możliwe będzie przeprowadzanie, m.in.: operacji zastawkowych (zastawki aortalnej, mitralnej i trójdzielnej) bez otwierania klatki piersiowej. Możliwe będą też takie zabiegi, jak: jednoczasowe operacje hybrydowe naczyń wieńcowych, jednoczasowe operacje rozwarstwień i tętniaków aorty przeprowadzanych metodą klasyczną z uzupełnieniem o leczenie endowaskularne, czy operacje hybrydowe wrodzonych wad serca u dorosłych.

Jak podkreśla lecznica, modernizacja i doposażenie Kliniki Kardiochirurgii jest milowym krokiem na drodze jej dalszego rozwoju. Warto dodać, że Klinika prowadzi całodobowy dyżur kardiochirurgiczny dla województwa kujawsko-pomorskiego, zatem zapewnienie właściwych warunków wykonywania zabiegów operacyjnych było niezbędne dla dalszego prawidłowego jej funkcjonowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera