MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsi z najlepszej

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Wszyscy czterej są koncertmistrzami w jednej z najznakomitszych orkiestr kameralnych, poznańskim „Amadeusie” Agnieszki Duczmal.

Wszyscy czterej są koncertmistrzami w jednej z najznakomitszych orkiestr kameralnych, poznańskim „Amadeusie” Agnieszki Duczmal.

<!** Image 3 align=none alt="Image 194150" sub="Jarosław Żołnierczyk, prymariusz poznańskiego kwartetu [Fot. K. Ziober/archiwum artysty]">Jarosław Żołnierczyk pełni funkcję koncertmistrza pierwszych skrzypiec, Mirosław Bocek - drugich, Lech Bałaban - altówek, a Maciej Mazurek - wiolonczel. Razem tworzą Kwartet „Wieniawski”.

Jarosław Żołnierczyk, prymariusz kwartetu, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej, jest laureatem międzynarodowych konkursów skrzypcowych im. Carla Nielsena w duńskim Odense i Georga Kulenkampfa w niemieckiej Kolonii. W 1991 roku zdobył wyróżnienie na międzynarodowym konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. <!** reklama>

Maciej Mazurek, również absolwent poznańskiej uczelni muzycznej, zajął III miejsce na Konkursie Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu. Altowiolista Lech Bałaban ma w życiorysie Bydgoszcz - tu uczył się w liceum muzycznym i rozpoczynał studia, które ukończył w Poznaniu. Wszyscy czterej panowie są nie tylko muzykami kameralistami i solistami, ale i pedagogami. 

W Kwartecie „Wieniawski” grają od czternastu lat. W tym czasie uczestniczyli w wielu festiwalach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Soroe w Danii, Dniach Muzyki i Teatru w Poznaniu, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, Śląskim Festiwalu im. Ludwika van Beethovena, Letnim Festiwalu Muzyki Kameralnej w Lipsku, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Pałacu w Rybnej, Festiwalu Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Festiwalu Muzyki Współczesnej we Wrocławiu.

Swoją pierwszą płytę, na której znalazły się obydwa kwartety Karola Szymanowskiego i IV Kwartet Grażyny Bacewicz, zespół nagrał już po roku działalności.

We wrześniu 2004 r. ukazała się kolejna płyta - z utworami znakomitego kompozytora współczesnego Krzysztofa Meyera: Kwintetem klarnetowym (z klarnecistą Pawłem Drobnikiem) i Kwintetem fortepianowym (z pianistą Andrzejem Tatarskim). Dwa lata później w studiu poznańskiego Radia Merkury powstała druga płyta „Wieniawskiego” z utworami Krzysztofa Meyera - kwartetami smyczkowymi nr 11 i nr 12. Inne utwory tego kompozytora muzycy nagrali rok później.

Poznański kwartet będzie wykonawcą kolejnego „Koncertu pałacowego” w Lubostroniu. W pięknej klasycystycznej siedzibie rodu Skórzewskich, wzniesionej u schyłku XVIII wieku, zagra w najbliższą niedzielę.


Pałac w Lubostroniu, niedziela, 5 sierpnia, godz. 17

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!