Petycja zawierała postulat współprowadzenia instytucji w Bydgoszczy przez MKiDN i przekształcenia go w Muzeum Narodowe. Jak pisał w marcu Jarosław Wenderlich, większość miast wojewódzkich ma takie placówki, a woj. kujawsko-pomorskie nie. Jego zdaniem bogata historia Kujaw i ziem przyległych to najlepszy argument dla przemianowania Muzeum Okręgowego w Narodowe.
– Słynie ono z licznej kolekcji obrazów wybitnego malarza Leona Wyczółkowskiego, który co warto podkreślić patronuje wspomnianej instytucji. Ponadto instytucja ta słynie z bogatych zbiorów kultury sakralnej czy zabytków związanych z dziejami farmacji – stwierdził radny.
Piotr Gliński podzielił zdanie co do rangi i znaczenie kolekcji Muzeum Okręgowego, dodając, że dzięki rewitalizacji Wyspy Młyńskiej i zaadoptowaniu na potrzeby Muzeum pięciu zabytkowych budynków, instytucja stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych w kraju. – Pragnę jednak wskazać, że to organizator Muzeum, w tym przypadku Miasto Bydgoszcz, powinien zwrócić się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu podjęcia rozmów o ewentualnej współpracy – odpisał wicepremier.
Po odpowiedzi, Jarosław Wenderlich wraz z ministrem Łukaszem Schreiberem zwrócili się z pismem do Rafała Bruskiego, prosząc o formalne nadanie biegu sprawie dotyczącej podniesienia MO do rangi MN lub podjęcia innej formy współpracy.
Wszyscy za
– Prezydent Rafał Bruski już w 2021 roku zwrócił się do dyrektora Muzeum Okręgowego Wacława Kuczmy z poleceniem rozpoczęcia rozmów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowujących do zmiany rangi MOB oraz współprowadzenia instytucji przez MKiDN. W kolejnym kroku planowane było włączenie się Prezydenta Miasta jako organu tworzącego – przekazała „Expressowi Bydgoskiemu” Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.
– Ubolewamy, że nie doszło do spotkania. Organ tworzący będzie się ubiegał o zmianę statusu MOB i współprowadzenie przez MKiDN zgodnie z pierwotną intencją Prezydenta Rafała Bruskiego – zapewniła. Temat powraca, bo we wrześniu 2022 r. Jarosław Wenderlich o podjęcie działań w tym kierunku pytał w interpelacji. Wówczas prezydent przekazał wyjaśnienia złożone przez dyrektora Wacława Kuczmę. Ten zapewnił, że taka możliwość jest rozważana, ale choć Piotr Gliński wyraził chęć spotkania, to próby umówienia terminu z jego asystentem kończyły się niepowodzeniem.
– Ranga Muzeum Narodowego zobowiązuje do ustanowienia odpowiednich standardów. Dlatego nasze muzeum prowadzi działania mające na celu zapewnienie właściwych warunków zabezpieczenia i przechowywania zbiorów – informował Wacław Kuczma. Dyrektor przekazał, że jednocześnie MO rozwija działalność merytoryczną, aby status ewentualnego MN rzeczywiście czynił placówkę ważnym i zauważalnym ośrodkiem kultury w Polsce.
Zobacz wideo: Studentka UKW w Bydgoszczy to wolontariuszka na medal
