Stowarzyszenie ProLeonia działa od początku 2023 roku. Jego celem jest wspieranie i promocja działalności Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W maju br. osoby w nim działające zorganizowały internetową zbiórkę. Pozyskane w ten sposób fundusze pokryły zakup daru dla muzeum od bydgoszczan i mieszkańców regionu. Darczyńcą mógł zostać każdy.
W czwartek, 14 grudnia nastąpiło uroczyste przekazanie prezentu.
- Za trzy tysiące złotych zakupiliśmy z DESA Unicum w Warszawie, największego domu aukcyjnego w Polsce, obraz „Podwórko” Bronisława Bartla – mówi w rozmowie z nami Jakub Nierebiński, inicjator założenia stowarzyszenia. - Dzieło powstało w 1912 roku. Będzie piątym i zarazem najstarszym obrazem tego autora w bydgoskim muzeum.
Bartłomiej Bartel urodził się 3 listopada 1887 roku w Zawierciu (zmarł 24 kwietnia 1968 w Poznaniu). Z Bydgoszczą związany był w latach 1922-1926, gdy wykładał na Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego.
To nie był pierwszy dar dla MOB. Wcześniej udało się pozyskać m.in. broszurę z lat 60. XX wieku stowarzyszenia do walki społecznej z gruźlicą w Bydgoszczy. Ponad 60-letni druk trafił do Apteki pod Łabędziem, która jest jednym z muzealnych oddziałów. ProLeonia pozyskała także m.in.: pudełko na lekarstwa z czasów okupacji, słoiczek po kremie na piegi bydgoskiej firmy Farma Chemia, później przemianowana na firmę Halina oraz ulotkę tej firmy z 1934 roku, która była rozdawana przez właściciela w czasie międzynarodowych targów w Tel Awiwie i trafiła nad Brdę z antykwariatu w Jerozolimie.
W czwartek w muzeum byliśmy świadkami jeszcze jednej miłej uroczystości. Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Sambor Gawiński wręczył pracownikom MOB odznaki „Za opiekę nad zabytkami”. To ustanowione w 1962 r. wyróżnienie minister kultury i dziedzictwa narodowego nadaje osobom „zasłużonym w społecznej opiece nad dobrami kultury lub w działalności konserwatorskiej”.
A już w piątek o godz. 17.00 w muzeum spotkanie z Kamilem Ściesińskim, autorem książki „100 lat Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (1923–2023)”. W jego trakcie adiunkt w Dziale Historii MOB, opowie o pracy nad publikacją, zbieraniem materiałów, o najnowszych ustaleniach dotyczących historii placówki oraz ludziach, którzy tworzyli i tworzą jego historię. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie.
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, będąc bezpośrednim kontynuatorem powołanego w 1923 r. bydgoskiego Muzeum Miejskiego, obchodzi w 2023 r. jubileusz 100-lecia funkcjonowania. Ta wyjątkowa rocznica była impulsem do powstania publikacji podsumowującej 100 lat działalności.
