Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy wzbogaciło się o cenny obraz. Dzieło powstało w 1912 roku

MaG
Dzięki stowarzyszeniu ProLeonia oraz hojności ludzkich serc do placówki trafiło dzieło „Podwórko” Bronisława Bartla.
Dzięki stowarzyszeniu ProLeonia oraz hojności ludzkich serc do placówki trafiło dzieło „Podwórko” Bronisława Bartla. Arkadiusz Wojtasiewicz
Dzięki stowarzyszeniu ProLeonia oraz hojności ludzkich serc do placówki trafiło dzieło „Podwórko” Bronisława Bartla.

Stowarzyszenie ProLeonia działa od początku 2023 roku. Jego celem jest wspieranie i promocja działalności Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W maju br. osoby w nim działające zorganizowały internetową zbiórkę. Pozyskane w ten sposób fundusze pokryły zakup daru dla muzeum od bydgoszczan i mieszkańców regionu. Darczyńcą mógł zostać każdy.

W czwartek, 14 grudnia nastąpiło uroczyste przekazanie prezentu.

- Za trzy tysiące złotych zakupiliśmy z DESA Unicum w Warszawie, największego domu aukcyjnego w Polsce, obraz „Podwórko” Bronisława Bartla – mówi w rozmowie z nami Jakub Nierebiński, inicjator założenia stowarzyszenia. - Dzieło powstało w 1912 roku. Będzie piątym i zarazem najstarszym obrazem tego autora w bydgoskim muzeum.

Bartłomiej Bartel urodził się 3 listopada 1887 roku w Zawierciu (zmarł 24 kwietnia 1968 w Poznaniu). Z Bydgoszczą związany był w latach 1922-1926, gdy wykładał na Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego.

To nie był pierwszy dar dla MOB. Wcześniej udało się pozyskać m.in. broszurę z lat 60. XX wieku stowarzyszenia do walki społecznej z gruźlicą w Bydgoszczy. Ponad 60-letni druk trafił do Apteki pod Łabędziem, która jest jednym z muzealnych oddziałów. ProLeonia pozyskała także m.in.: pudełko na lekarstwa z czasów okupacji, słoiczek po kremie na piegi bydgoskiej firmy Farma Chemia, później przemianowana na firmę Halina oraz ulotkę tej firmy z 1934 roku, która była rozdawana przez właściciela w czasie międzynarodowych targów w Tel Awiwie i trafiła nad Brdę z antykwariatu w Jerozolimie.

W czwartek w muzeum byliśmy świadkami jeszcze jednej miłej uroczystości. Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Sambor Gawiński wręczył pracownikom MOB odznaki „Za opiekę nad zabytkami”. To ustanowione w 1962 r. wyróżnienie minister kultury i dziedzictwa narodowego nadaje osobom „zasłużonym w społecznej opiece nad dobrami kultury lub w działalności konserwatorskiej”.

A już w piątek o godz. 17.00 w muzeum spotkanie z Kamilem Ściesińskim, autorem książki „100 lat Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (1923–2023)”. W jego trakcie adiunkt w Dziale Historii MOB, opowie o pracy nad publikacją, zbieraniem materiałów, o najnowszych ustaleniach dotyczących historii placówki oraz ludziach, którzy tworzyli i tworzą jego historię. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, będąc bezpośrednim kontynuatorem powołanego w 1923 r. bydgoskiego Muzeum Miejskiego, obchodzi w 2023 r. jubileusz 100-lecia funkcjonowania. Ta wyjątkowa rocznica była impulsem do powstania publikacji podsumowującej 100 lat działalności.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera