Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Murale na fordońskim więzieniu, więźniowie na akcji porządkowej

OPRAC.:
Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Uczestnicy spotkania - od lewej - Sławomir Marcysiak, Rafael Prętki, Ewa Raczyńska - Mąkowska oraz Marek Iwiński
Uczestnicy spotkania - od lewej - Sławomir Marcysiak, Rafael Prętki, Ewa Raczyńska - Mąkowska oraz Marek Iwiński Fot. Nadesłane
Jak informuje na swoim profilu na Facebooku Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, w środę odbyło się spotkanie w sprawie planowanego na murach aresztu muralu w którym udział wzięli Plastyk Miejski Marek Iwiński, Miejski Konserwator Zabytków Sławomir Marcysiak, dr Ewa Raczyńska-Mąkowska (SMSF), Politechnika Bydgoska i prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu Rafael Prętki.

Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

od 16 lat

- Dyskusja była rzeczowa i merytoryczna. Powołano do działania komisję składającą się z uczestników spotkania, której będzie przewodziła Ewa Raczyńska-Mąkowska. Ustalono, że należy ogłosić cztery konkursy. Pierwszy dotyczący muralu na ścianie od strony Rynku/Sikorskiego, drugi na murze na podwórzu Sikorskiego 2 (dawna willa komendanta), trzeci na murze dawnej szwalni od strony Wisły i czwarty na ul. Zakładowej. Zachodzi też konieczność wyremontowania ściany od strony Wisły, co łączy się ze znalezieniem wykonawcy. Ściana będzie przesłonięta, według projektu, czterometrową konstrukcją obsadzoną bluszczem, jednak górna część pozostanie widoczna, stąd pomysł, aby ją wyremontować i pomalować – tłumaczy Damian “Amon” Rączka z SMSF. - Tematyka poszczególnych murali będzie różna, ale spójna z miejscem i historią.

To Cię może zainteresować

- Tak jak już informowaliśmy, mural na Sikorskiego będzie przedstawiał ratusz, strzelnicę, wieże mostowe i nieistniejące kamienice. Mural na podwórzu, żołnierki Podziemia Niepodległościowego, osadzone w Zakładzie Karnym w latach 1945-1956. Całość będzie ilustrowana wierszami Ireny Tomalak. Ścianę dawnej szwalni przyozdobi wzór haftu, nawiązujący do produkowanych w tym miejscu kilimów. Mural przy Zakładowej stanie się miejscem ukazującym historię Fordonu - tłumaczy społecznik. - Te pierwsze ustalenia są na razie zarysem tematów, jakie chcielibyśmy przedstawić w formie murali. Uzyskaliśmy wsparcie ministra Łukasza Schreibera oraz nawiązaliśmy współpracę z Aresztem Śledczym. Już niedługo osadzeni wezmą udział w pracach porządkowych wokół kościoła pw. św. Mikołaja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo