Piractwo w Polsce ma się dobrze. Treści takie jak muzyka, gry, filmy, książki - pobierane są z sieci nielegalnie. Coraz częściej utworów nie pobiera się już na własne dyski, a jedynie odtwarza z pirackich serwisów (co też budzi wątpliwości prawne).
[break]
Fundacja Legalna Kultura postawiła sobie za cel pokazanie, że dostęp do kultury nie musi i nie powinien wiązać się z łamaniem prawa.
Filmy, muzyka, książki, gry i archiwalia - ponad 900 utworów w wersji cyfrowej można znaleźć na instalacjach Kultury na Widoku, które 27 maja rozpoczęły podróż po Polsce. W niedzielę instalacje trafiły do Bydgoszczy, można je znaleźć na Starym Rynku (będą tam do 26 czerwca).
Sprawdziliśmy - wśród wykonawców są między innymi Kazik, Maciej Maleńczuk, zespół Pustki czy Smolik. Miłośnicy jazzu zapoznać się mogą z twórczością Milesa Daviesa, Johna Coltraine’a czy Leszka Możdżera. Dostępna jest również muzyka poważna, filmowa, folkowa, a także hip-hop i rap.
Wśród wielu filmów znaleźć można „Drogówkę”, „Bejbi Blues”, „Jacka Stronga”, a także oscarową „Idę”.
Darmo lub w promocji
- Każdy, kto podejdzie do regałów, zobaczy okładki filmów, płyt, książek oraz gier. Wpisując link do przeglądarki w urządzeniu mobilnym lub skanując kod QR będzie mógł, za darmo lub w promocyjnej cenie, pobrać interesujący go utwór. Oczywiście, aby skorzystać z tych zasobów, nie trzeba wychodzić z domu. Można wejść na naszą stronę internetową - mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura.
Jak fundacja chce przekonać do zakupu tych, którzy dotychczas kradli z sieci własność intelektualną, jaką są muzyka czy filmy?
- To kwestia sumienia. Tak jak idziemy do sklepu i płacimy za mleko, tak powinniśmy płacić za muzykę czy film. Z naszymi partnerami wynegocjowaliśmy naprawdę niskie ceny, nie ma takich w całej Polsce. Często są tylko o kilka złotych wyższe niż ceny piratów - podkreśla Anita Bartosik z Legalnej Kultury. - W zeszłym roku legalne treści z naszej strony pobrano ponad 800 tysięcy razy.
Jak korzystać z instalacji na Starym Rynku?
By móc pobrać kod QR, trzeba połączyć się z siecią Wi-Fi i pobrać aplikację skanującą kody. Potem wystarczy uruchomić aplikację, skierować kamerę na kod QR i poczekać, aż obraz się wyostrzy. Aplikacja odczyta kod i wyświetli adres strony Kultury na Widoku. Wystarczy kliknąć w adres strony.
Identyczny efekt uzyska się, wpisując link do przeglądarki.